Żylaki – nowoczesne metody diagnozowania żylaków kończyn dolnych | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Żylaki – nowoczesne metody diagnozowania żylaków kończyn dolnych

W badaniu klinicznym chorego zwraca się uwagę na występowanie obrzęków kończyn dolnych i żylaków.

Dokładnym badaniem oceniającym wydolność układu żylnego kończyn dolnych jest USG. Jest to metoda obrazowania struktur tkankowych za pomocą fal ultradźwiękowych, które wykorzystuje się w przypadku kończyn dolnych do oceny przepływu krwi.

Zjawisko to zostało opisane przez Christiana Dopplera i od jego nazwiska pochodzi nazwa tego badania. Fale dźwiękowe emitowane przez głowicę odbijają się od poruszających się w naczyniach krwinek, a odbita fala powraca do głowicy ze zmienioną częstotliwością. Zmiana częstotliwości dopplerowskiej jest proporcjonalna do prędkości przepływu krwi. Zapis przepływu jest czarno-biały. Rozszerzeniem jest badanie metodą kolorowego obrazowania przepływu color doppler. Jest to najnowocześniejsze i najdokładniejsze badanie oceniające wydolność naczyń żylnych kończyn dolnych.

Badanie Dopplera pozwala na stworzenie dokładnej mapy żylaków, ocenę refluksu (wstecznego przepływu krwi). Pozwala określić wydolność zastawek żylnych i dokładnie ustalić miejsca przecieku. Jest to badanie oceniające również występowanie zakrzepicy żylnej. Jako badanie nieinwazyjne stało się obecnie badaniem standardowym w diagnostyce i przygotowaniu przedoperacyjnym chorego. Pozostałe badania jak:

  • Flebografia
  • Wenografia KT
  • Angio MRI

wykonywane są rzadko, najczęściej w przypadku trudności diagnostycznych.

Przypisane kategorie: , , ,