W badaniu klinicznym chorego zwraca się uwagę na występowanie obrzęków kończyn dolnych i żylaków.
Dokładnym badaniem oceniającym wydolność układu żylnego kończyn dolnych jest USG. Jest to metoda obrazowania struktur tkankowych za pomocą fal ultradźwiękowych, które wykorzystuje się w przypadku kończyn dolnych do oceny przepływu krwi.
Zjawisko to zostało opisane przez Christiana Dopplera i od jego nazwiska pochodzi nazwa tego badania. Fale dźwiękowe emitowane przez głowicę odbijają się od poruszających się w naczyniach krwinek, a odbita fala powraca do głowicy ze zmienioną częstotliwością. Zmiana częstotliwości dopplerowskiej jest proporcjonalna do prędkości przepływu krwi. Zapis przepływu jest czarno-biały. Rozszerzeniem jest badanie metodą kolorowego obrazowania przepływu color doppler. Jest to najnowocześniejsze i najdokładniejsze badanie oceniające wydolność naczyń żylnych kończyn dolnych.
Badanie Dopplera pozwala na stworzenie dokładnej mapy żylaków, ocenę refluksu (wstecznego przepływu krwi). Pozwala określić wydolność zastawek żylnych i dokładnie ustalić miejsca przecieku. Jest to badanie oceniające również występowanie zakrzepicy żylnej. Jako badanie nieinwazyjne stało się obecnie badaniem standardowym w diagnostyce i przygotowaniu przedoperacyjnym chorego. Pozostałe badania jak:
- Flebografia
- Wenografia KT
- Angio MRI
wykonywane są rzadko, najczęściej w przypadku trudności diagnostycznych.