Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Osocze bogatopłytkowe

Na czym polega terapia osoczem bogatopłytkowym?

Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP (Platelet Rich Plasma) opiera się na wiedzy, doświadczeniach oraz technologiach Medycyny Regeneracyjnej.

Zastosowanie osocza pozwala uzyskać naturalną rewitalizację i regenerację skóry oraz włosów przy wykorzystaniu elementów uzyskanych z własnej krwi. Najważniejszą rolę w procesie odmładzania, gojenia i regeneracji odgrywają płytki krwi. Są one jednym ze składników krwi, a po jej odpowiednim przygotowaniu, odwirowaniu, uzyskiwany koncentrat zawiera kilkukrotnie większą ilość płytek niż krew bazowa. Osocze bogatopłytkowe poprzez uwalniane czynniki wzrostu ma wpływ na uzyskanie efektów regeneracyjnych skóry, poprawienie jej ukrwienia, odżywienie, odnowę poprzez stymulację komórek macierzystych oraz pobudzanie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Dzięki tym działaniom skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna, rozjaśniona i odmłodzona.

Osocze bogatopłytkowe od wielu lat stosowane jest w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii i stomatologii. W medycynie estetycznej znane jest od 2004 roku.

Jakie czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym mają wpływ na regenerację skóry i włosów?

Osocze bogatopłytkowe jest materiałem autologicznym, pochodzącym od pacjenta, czyli uzyskiwanym z własnych tkanek. Jest bezpieczne, nie daje działań niepożądanych i nie wywołuje uczuleń.

Do najważniejszych czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi zaliczamy:

  • Transformujący czynnik wzrostu-beta, TGF-b wspomagający więź międzykomórkową, nadający skórze jędrność i elastyczność.
  • Płytkowy czynnik wzrostu PDGF stymulujący wzrost drobnych naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych oraz wpływający na odnowę komórek skóry i naskórka.
  • Naskórkowy czynnik wzrostu EGF stymulujący wzrost i różnicowanie komórek oraz produkcję własnego kolagenu.
  • Czynniki wzrostu Fibroblastów FGF stymulujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz wspomagające wzrost komórek.

Czynniki wzrostu uwolnione z koncentratu płytek krwi pobudzają procesy regeneracji tkanek, stymulują fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają procesy tworzenia się nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują mezenchymalne multipotencjalne komórki macierzyste.

Jak przygotowuje się osocze bogatopłytkowe?

W dniu terapii pobierana jest krew pacjenta w ilości od 20 do 40 ml do specjalnej probówki wypełnionej preparatem przeciwkrzepliwym. Następnie uzyskaną próbkę krwi odwirowuję się w specjalnej wirówce z odpowiednimi parametrami, czasem wirowania i ilością obrotów na minutę. Następnie do kolejnych dwóch przygotowanych wcześniej strzykawek odsącza się najpierw kilka ml osocza tzw. ubogopłytkowego (PPP), a następnie kilka ml osocza bogatopłytkowego. Do obu strzykawek dodaje się w odpowiedniej ilości czynnika aktywującego.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zastosowania terapii osoczem bogatopłytkowym?

Ze względu na działanie regeneracyjne i stymulujące proces odnowy skóry, osocze można podawać w obrębie różnych obszarów skóry ciała człowieka, a szczególnie tam, gdzie widoczne są oznaki procesu starzenia. Można ostrzykiwać skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz dłonie. Bardzo często podaje się go również w obręb skóry owłosionej głowy w celu poprawy stanu włosów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Przeciwwskazania do terapii osoczem bogatopłytkowym dzielimy na dwie grupy:

przeciwwskazania bezwzględne, takie jak: choroby krwi, choroby nowotworowe, leczenie preparatami zmniejszającymi krzepliwość krwi.
do przeciwwskazań względnych, czyli tymczasowych, należą: krwawienie miesiączkowe, ciąża, okres karmienia piersią, przeziębienia, choroby miejscowe skóry, stany zapalne i infekcje.

Jak przebiega proces leczenia?

Uzyskane osocze podaje się w miejsca przeznaczone do leczenia w formie klasycznej techniki mezoterapii, nakłuwając skórę płytko w niewielkich odstępach, bądź w postaci liniowej wypełniając zmarszczki, fałdy czy bruzdy skórne. W przypadku leczenia łysienia osocze podaje się nakłuwając całą powierzchnię owłosioną głowy w odstępach 2-3 cm.

Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Można jednak skorzystać ze znieczulenia miejscowego lub przewodowego i odpowiednio wcześniej nałożyć na skórę maść znieczulającą Emla.

Cały zabieg trwa około 30 do 45 minut.

Wykonywany jest jednorazowo i może być powtarzany co 6-12 miesięcy. Można również wykonać go w serii 3 lub 4 zabiegów w odstępach czasowych 4 do 6 tygodni.

Bezpośrednio po zabiegu skóra leczona może być lekko obrzęknięta, obolała i napięta. W miejscach iniekcji mogą pojawić się zasinienia, które ustępują w ciągu 7 do 10 dni.

Przez okres kilku do kilkunastu godzin w miejscu podania, szczególnie w okolicach skóry owłosionej głowy, wyczuwalne są zgrubienia, które można delikatnie rozmasować.

Regeneracja i odnowa skóry jest procesem wymagającym czasu stąd efekty zastosowanej terapii osoczem bogatopłytkowym możemy ocenić dopiero po okresie 3-6 miesięcy.

Pobieranie krwi pacjenta do probówki wypełnionej preparatem przeciwkrzepliwym

Pobieranie krwi pacjenta do probówki wypełnionej preparatem przeciwkrzepliwym

Uzyskana krew żylna przelewana do pojemnika

Uzyskana krew żylna przelewana do pojemnika

Krew w pojemniku, gotowa do odwirowania

Krew w pojemniku, gotowa do odwirowania

Wirówka - ustawienie parametrów wirowania: czas i obroty na minutę

Wirówka – ustawienie parametrów wirowania: czas i obroty na minutę

Odsączanie osocza bogatopłytkowego po odwirowaniu krwi

Odsączanie osocza bogatopłytkowego po odwirowaniu krwi

Strzykawki z bogato i ubogopłytkowym osoczem gotowe do podania

Strzykawki z bogato i ubogopłytkowym osoczem gotowe do podania

Podskórne podawanie osocza w obrębie skóry owłosionej głowy

Podskórne podawanie osocza w obrębie skóry owłosionej głowy