Czy „cudowne ręce” chirurga plastycznego mają dar odmieniania losu człowieka ? Czy zmiana ciała może odmienić nasze życie ?
I tak, i nie. Bycie atrakcyjnym zdaje się gwarantować lepsze samopoczucie i więcej sympatii ze strony innych ludzi, a mimo to pacjentki po operacji plastycznej mogą być wciąż nieszczęśliwe.
Czasami pomyślnie zakończona operacja plastyczna dostarcza desperacko potrzebnego zastrzyku pewności siebie. To poczucie nie będzie jednak trwałe, jeśli nie pociągnie za sobą istotnych zmian w pewnych obszarach życia pacjenta. Innymi słowy – zabieg taki może dać siłę i odwagę do działania, do poszukiwania i budowania dobrych relacji z innymi ludźmi, do zainwestowania we własny rozwój intelektualny, do dopilnowania kariery zawodowej, itp. Pamiętać jednak należy, że wcale nie jest to powszechny scenariusz.
Jeśli podejmując decyzję o zoperowaniu ciała masz nierealistyczne oczekiwania wobec efektów jakie wywrze ten zabieg na twoje życie – będziesz zapewne bardzo rozczarowany/a pomimo poprawy swojego wyglądu. Ludzie często szukają łatwych rozwiązań na swoje bolączki: na brak wiary w siebie, na bezradność, poczucie krzywdy i bycia zaniedbanym, na brak umiejętności radzenia sobie, a w końcu na niemożność zdobycia bliskiej sercu osoby czy też sympatii jakiegoś grona ludzi. Chcieliby więc, aby cudowna pigułka usunęła ich poczucie bezwartościowości, albo żeby operacja plastyczna zapewniła im powodzenie zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Błędem jest zatem, szukanie w chirurgii plastycznej rozwiązania swoich problemów i niedocenianie ogromu pracy własnej, jaki trzeba włożyć w zmianę swojego losu. Czasem – po prostu – trzeba zacząć od zmiany sposobu myślenia, a nawet skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty. A gdy już nauczymy się radzić sobie ze swoimi lękami i niepokojem, to będzie to umiejętność, która zostanie nam na całe życie.
Poddając się operacji plastycznej, należy uwzględnić również to, że pewne aspekty naszego wyglądu mogą być zwyczajnie sprzeczne z naszą naturą i będziemy źle czuli się z nimi psychicznie. Na zewnątrz będziemy prezentować całkowicie odmienny obraz siebie niż ten, który pozostał nam wewnątrz. Po pewnym czasie może to prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, ponieważ nie da się długo udawać kogoś innego. A czas potrzebny do przystosowania naszej osobowości do nowych cech np. twarzy, jest długotrwały. Wtedy również profesjonalna pomoc psychologiczna może być bardzo pomocna.
Powyższe przykłady potwierdzają to, że chirurg plastyczny jest częścią multidyscyplinarnego zespołu specjalistów, a ich nadrzędnym celem jest integracja zrozumienia psychologicznego pacjenta: jego motywacji, problemu emocjonalnego, a także celowość zabiegu w odniesieniu do doświadczeń pacjenta. Niewątpliwie, nie wszyscy pacjenci wymagają konsultacji psychologicznej, niemniej jednak, większe zrozumienie aspektów psychologicznych na pewno poprawia jakość usługi i wpisuje się w najwyższy standard opieki nad pacjentem.
Mgr. Alicja Grupka
Psychoterapeuta