Korekcja uszu - otoplastyka | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Korekcja uszu

W kategorii korekcja uszu Klinika została sklasyfikowana na 1. miejscu w rankingu tygodnika „Wprost” („Terapia plastyczna” Tygodnik „Wprost”, Nr 1222).

Korekcja uszu, zwana otoplastyką, wykonywana jest zwykle w przypadkach uszu odstających i polega na odpowiednim modelowaniu chrząstek małżowiny usznej. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej u dzieci.

Odstające małżowiny uszne zdarzają się aż u 5% populacji. Defekt ten najczęściej jest obustronny, rzadziej jednostronny i częściej dotyczy dziewcząt. W większości przypadków operacja wykonywana jest u dzieci w wieku pomiędzy siódmym, a czternastym rokiem życia. Uważa się, że do siódmego roku życia ucho jest już całkowicie wykształcone, a im wcześniej przeprowadzi się operację korekcyjną, tym w mniejszym stopniu naraża się dziecko na dokuczliwości i wyśmiewanie ze strony rówieśników.

Korekcja uszu

Korekcja małżowin usznych może być wykonywana również u dorosłych i generalnie nie ma żadnego dodatkowego ryzyka w przypadku zabiegu operacyjnego u starszych pacjentów.

Jeżeli zastanawiasz się nad korekcją uszu u siebie lub u swojego dziecka, ta informacja będzie pomocna w zrozumieniu procedury – kiedy i w jakich przypadkach można operację wykonać, jak przebiega proces leczenia i jakiego rezultatu można oczekiwać.

Oczywiście informacja ta nie odpowie na wszystkie Twoje pytania, ponieważ wiele zależy od indywidualnych cech każdego pacjenta. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się wyjaśnić ich podczas konsultacji z naszym chirurgiem.

Powikłania i ryzyko

Jeżeli zabieg przeprowadza wykwalifikowany i doświadczony chirurg to powikłania są rzadkie, a ryzyko minimalne. Pomimo to, jak przy każdej operacji również korekcja uszu związana jest z ryzykiem i mogą jej towarzyszyć specyficzne powikłania.

W małym procencie przypadków może zdarzyć się krwiak w miejscu cięcia, czyli tylnej okolicy ucha. Może on ulec samoistnemu wchłonięciu bądź można usunąć go przy pomocy igły.

Rzadko może zdarzyć się także infekcja chrząstki małżowiny usznej, co w konsekwencji powoduje powstanie mniej estetycznej blizny na tylnej powierzchni ucha. Taka infekcja zwykle wymaga antybiotykoterapii, rzadziej konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Wskazania

Większość chirurgów zaleca by rodzice dziecka z odstającymi uszami zwracali uwagę na jego odczucia. Nie należy bowiem nakłaniać dziecka do zabiegu chirurgicznego, jeżeli nie chce ono zmiany swojego wyglądu. Dzieci, które czują się skrępowane z powodu swoich uszu i chcą wykonać zabieg, zdecydowanie lepiej współpracują podczas zabiegu i są szczęśliwsze widząc ostateczny efekt.

Podczas konsultacji, nasz chirurg zbada Twoje dziecko lub Ciebie, jeżeli planujesz zabieg u siebie, i zaleci odpowiednią technikę zabiegu. Chirurg poinformuje Cię również, jak przygotować się do zabiegu.

Korekcja uszu

W naszej klinice korekcja uszu zwykle przeprowadzana jest ambulatoryjnie. Czasami, nasz chirurg może zalecić pozostanie w klinice na jedną noc.

Znieczulenie

Jeżeli Twoje dziecko jest małe to chirurg może zalecić znieczulenie ogólne, tak więc dziecko będzie spało podczas zabiegu. W przypadku dzieci starszych lub osób dorosłych, preferujemy znieczulenie miejscowe połączone z podaniem leków sedatywnych tuż przed zabiegiem, tak by pacjent nie spał, ale był zrelaksowany.

Zabieg chirurgiczny

Zabieg korekcji odstających uszu trwa zwykle półtorej godziny. Jeżeli uszy wymagają większej korekty, wówczas trwa nieco dłużej. Technika zabiegu uzależniona jest od rodzaju zmian. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry na tylnej powierzchni ucha, a następnie odpreparowuje skórę by odsłonić chrząstkę. W dalszej kolejności nacina chrząstkę i wygina ją ku tyłowi. Założone podczas zabiegu szwy niewchłanialne utrzymują nowy kształt małżowiny usznej. Czasem, przy grubszej i masywniejszej chrząstce, chirurg może usunąć jej niewielki fragment w celu uzyskania bardziej naturalnego wyglądu fałdu grobelki.

Inna technika, stosowana w przypadku drobnych i delikatnych uszu, wymaga niewielkiego nacięcia skóry na tyle ucha, usunięcia skóry i założenia szwów wyginających chrząstkę do tyłu. Uzyskuje się w ten sposób zmianę kształtu chrząstki bez usuwania jej fragmentu.

W większości przypadków korekcja uszu pozostawia niewielką bliznę na tylnej powierzchni ucha, która z czasem staje się niewidoczna.

Rekonwalescencja

Na uszy zakładamy opatrunek z maścią antybiotykową i głowę zawijamy bandażem elastycznym by zapewnić lepsze ukształtowanie małżowin usznych i ich gojenie. Tuż przed zabiegiem i trzy dni po zalecamy doustny antybiotyk. Przez kilka dni może być odczuwane pulsowanie i niewielka bolesność, ale dolegliwości te ustępują po zażyciu odpowiednich lekarstw. Przez tydzień nie wolno myć głowy i należy wyłączyć się z życia szkolnego, zawodowego i towarzyskiego. Zimowe i letnie wakacje są najlepszym okresem do wykonywania tego rodzaju zabiegu u dzieci.

Po siedmiu dniach, podczas kontroli w klinice, opatrunek jest zdejmowany, a szwy skórne usuwane. Uszy mogą być nieco opuchnięte i zaczerwienione. Objawy te ustępują po dwóch, trzech dniach. Większość dorosłych osób może wrócić do pracy po siedmiu dniach od zabiegu. Dzieci zwykle wracają do szkoły po siedmiu, dziesięciu dniach po operacji. Zalecamy szczególną ostrożność podczas gier i zabaw na boisku. Wskazane jest wówczas noszenie opaski na głowie, chroniącej uszy przed przypadkowym odgięciem. Zalecamy też spanie w opasce przez sześć miesiący po zabiegu.

Chrząstka małżowiny usznej przebudowuje się w okresie dwóch do sześciu miesięcy. Po tym okresie czasu staje się ona twardsza, elastyczna i odporna na zniekształcenia.

Czasami, korekcja może spowodować pozostawienie przerosłych blizn, co stanowi znacznie większy problem niż nieprawidłowa wielkość lub kształt ucha. Zapytaj naszego chirurga o sposób leczenia w takich przypadkach.

Oczekiwania

Większość pacjentów, zarówno młodych jak i starszych, niecierpliwie oczekuje wyniku zabiegu. Pamiętaj, że celem zabiegu jest uzyskanie poprawy, a nie perfekcyjnego wyglądu. Nie oczekuj, że obie małżowiny uszne będą idealnie symetryczne. Drobna asymetria twarzy jest zjawiskiem naturalnym i dotyczy także małżowin usznych.

Przedyskutowanie wszystkich wątpliwości z naszym chirurgiem przed operacją, pozwoli Tobie na lepsze zrozumienie zagadnień związanych z korekcją uszu i zwiększy stopień zadowolenia z efektów leczenia.

Lekarze