Zmiany skórne | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Zmiany skórne

Jestem matką, jestem kobietąW okresie ciąży zachodzą liczne zmiany w skórze kobiety związane ze zwiększeniem poziomu żeńskich hormonów płciowych, prolaktyny i insuliny, zmianą metabolizmu, czynników immunologicznych oraz predyspozycją do zatrzymania wody w organizmie. Przebarwienia (ostuda), cellulit oraz rozstępy to przykre pozostałości po tym szczególnym okresie w życiu kobiety, które są problemem z estetycznego punku widzenia oraz mogą wpływać na obniżoną samoocenę. Innowacyjne technologie wykorzystane w zabiegach medycyny estetycznej umożliwiają poprawę kondycji skóry oraz przywrócenie zdrowego,  atrakcyjnego wyglądu.

Przebarwienia (ostuda) są bardzo częstą dolegliwością występującą w okresie ciąży, szczególnie u pacjentek z ciemną karnacją. Są związane z podwyższonym poziomem niektórych hormonów, takich jak estrogen, progesteron oraz hormon stymulujący melanocyty (melonocyte-stimulatinghormone – MSH). Zmiany lokalizują się najczęściej w obrębie skóry czoła, policzków oraz nosa i mają tendencję do nasilania się podczas ekspozycji słonecznej.

Najskuteczniejsze w terapii ostudy są peelingi chemiczne zawierające kwas kojowy, azelainowy oraz fitowy, które oprócz działania złuszczającego powierzchowne warstwy skóry mają także działanie hamujące aktywność oraz syntezę tyrozynazy (enzymu odpowiedzialnego za powstawanie melaniny). Inną metodą przynoszącą także doskonałe rezultaty jest laseroterapia zmienionych chorobowo okolic polegająca na selektywnym niszczeniu melanocytów (struktur zawierających brunatny barwnik), dzięki czemu skóra po zakończeniu procesu regeneracji jest jaśniejsza oraz pozbawiona defektów.

Cellulitto duży mankament natury estetycznej dotyczący zburzenia w budowie skóry (głównie tkanki podskórnej) pośladków, ud i brzucha. W wyniku odkładania się komórek tłuszczowych na powierzchni skóry pojawiają się zagłębienia i górki, które tworzą nieatrakcyjny efekt „skórki pomarańczy”. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na wystąpienie objawów co jest skutkiemprzyrostu masy ciała oraz tendencji do zatrzymania wody w organizmie.

Zabiegi z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych i radiowych oraz kriolipoliza to główne metody wykorzystywane do walki z cellulitem. Przełomowym zabiegiem okazała się karboksyterapia, która poprzez podanie dwutlenku węgla w zmienione tkanki powoduje rozszerzenie naczyń oraz dotlenienie skóry co prowadzi do zwiększonej lipolizy (rozkładu tkanki tłuszczowej). Duża zaletą zabiegu jest wysoka skuteczność, bezpieczeństwo oraz krótki czas rekonwalescencji.

Rozstępy należą do najczęstszych i najbardziej dokuczliwych problemów, z którymi pacjentki zmagają się po okresie ciąży. Ich powstanie jest związane zarówno ze zmianą równowagi hormonalnej jak i intensywnym rozciąganiem skóry przez rozwijający się płód. W początkowej fazie mają charakter czerwonych, wyniosłych linii, które z upływem czasu ulegają stopniowemu zbieleniu.

W leczeniu rozstępów wykorzystuje się zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP – plateletrichplasma), które poprzez uwalniane czynniki wzrostu pobudza skórę do regeneracji, mikronakłuwanie skóry – działające poprzez aktywację naturalnych procesów odnowy, karboksyterapię oraz laseroterapię z użyciem laserów ablacyjnych oraz diodowych. Zabiegi można wykonywać w monoterapii lub łączyć, w celu osiągnięcia lepszych efektów.