Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Korekcja łydek

Korekcja łydek. Łydki stanowią jedną z ważniejszych części kończyny dolnej. Odpowiednie proporcje pomiędzy kształtem i objętością łydek, a pozostałymi częściami kończyn jak kolana i uda powodują odpowiednie postrzeganie tej części ciała. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do zachwiania tych proporcji. Jedną z przyczyn takiego stanu jest niedorozwój mięśni łydek, głównie mięśnia brzuchatego łydki. Przyczyny takiego stanu bywają złożone, ale najczęściej jest to spowodowane wrodzonymi wadami samych łydek lub też poszczególnych części kończyny dolnej. Bywa, że wielokrotne korekcje ortopedyczne, długotrwałe wyłączenie kończyny z prawidłowej funkcji , powoduje zanik mięśni łydek. Może być on obustronny lub, co częstsze dotyczyć okolicy przyśrodkowej. Niedorozwój łydek może być  jednostronny lub obustronny. Zaburzenie kształtu kończyn spowodowane niedorozwojem  łydek powoduje zaburzenia funkcji kończyny i jest wielokrotnie źródłem znacznego dyskomfortu psychicznego.

Korekcja łydek

Sposoby korekcji niedorozwoju łydek

Istnieje kilka sposobów korekcji niedorozwiniętych łydek. Pewną, choć niewielką poprawę można uzyskać stosując systematyczne ćwiczenia fizyczne. Zdaniem fachowców z dziedziny kulturystyki uzyskanie tym sposobem znacznego przyrostu masy mięśniowej jest niestety mało skuteczne.

Ciekawą metodą wspomagającą intensywne ćwiczenia jest fasciotomia – czyli podskórne przecięcie powięzi mięśniowej. Używając odpowiedniej techniki można wręcz bezbliznowo dokonać przecięcia powięzi, co w połączeniu z intensywnymi  ćwiczeniami fizycznymi może spowodować uwypuklenie brzuśca mięśnia brzuchatego łydki i w efekcie poprawę konturu podudzia.

Podobnym z założenia sposobem jest przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. W tym przypadku odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej jest pobierana z innych okolic ciała (uda, brzuch, biodra) i wszczepiana w okolice łydek. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Stosując tą metodę uzyskuje się początkowo efekt pewnej hiperkorekcji. Należy się bowiem liczyć z tym, że część przeszczepionej  tkanki  ulega wchłonięciu. Zabieg można powtarzać, co zwiększa jego skuteczność. W Klinice Kolasiński została wypracowana własna technika tego zabiegu pozwalająca na większą przeżywalność przeszczepionej tkanki tłuszczowej, co wpływa na lepszy efekt kosmetyczny. Uzupełnienie tego zabiegu odsysaniem pozostałych części kończyny dolnej nie tylko poprawia jej kształt ale także korzystnie wpływa na zmianę proporcji tej części ciała na korzyść łydek.

Najbardziej skuteczną metodą korekcji niedorozwiniętych łydek jest wszczepienie protez łydkowych. Zależnie od proporcji anatomicznych łydek, ich wielkości  oraz oczekiwań pacjenta stosuje się różnego rodzaju protezy łydkowe. Są one najczęściej wypełnione żelem silikonowym o różnej konsystencji. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym. Poprzez niewielki nacięcie w dole podkolanowym wprowadzana jest pod powięź mięśnia brzuchatego łydki proteza. Rana zszywana jest szwem wchłanianym, a pozostająca blizna jest najczęściej niewidoczna. Po zabiegu stosuje się początkowo opatrunek uciskowy, a następnie wskazane jest noszenie odpowiednich pończoch lub podkolanówek kompresyjnych. W pierwszych dwóch tygodniach wskazane jest ostrożne chodzenie z unikaniem wygięcia podeszwowego stopy (chodzenie na piętach). Stopniowo zakres ruchu powiększa się. Do normalnych ćwiczeń fizycznych można powrócić po miesiącu. Metoda ta wiąże się z ryzykiem wystąpienia krwiaka lub infekcji dookoła protezy. Zdecydowanie rzadziej dochodzi do rozwoju torebki dookoła protezy. Należy też brać pod uwagę niewielki ryzyko pęknięcia protezy.

Korekcja łydek jest obecnie coraz częściej wykonywanym zabiegiem w chirurgii plastycznej. Dobre efekty zabiegu powodują zwiększone zainteresowanie pacjentów cierpiących z powodu tego defektu.