Trychologia, nauka o włosach (trikhos z grec. włos), jest dziedziną nauk medycznych zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem chorób skóry głowy i włosów oraz pielęgnacją, która ma na celu poprawę jakości skóry głowy, a tym samym również włosów.
Trychologię można podzielić na trychologię medyczną i trychologię estetyczną. Medyczna skupia się przede wszystkim na kompleksowym rozpoznaniu i leczeniu. Zadaniem trychologii estetycznej jest natomiast zastosowanie zabiegów zmierzających do poprawy jakości skóry głowy i włosów po ustaleniu diagnozy, ale również, w wybranych przypadkach przygotowanie skóry głowy pacjenta do przeszczepu włosów i jej pielęgnację po zabiegu.
Do zadań trychologa należy zdiagnozowanie problemu z jakim zgłasza się pacjent oraz ustalenie planu działania w celu poprawy jakości życia pacjenta. Dlatego niezwykle istotne jest przeprowadzenie rozmowy, podczas której możliwe jest poznanie przyczyn powstania problemu zdrowotnego i estetycznego związanego ze skórą głowy i samych włosów.
Na prawidłową strukturę skóry głowy i włosów ma wpływ kilka czynników. Ogólnie można je podzielić na endo- i egzogenne, czyli takie, które działając z zewnątrz lub wewnątrz na nasz organizm wpływając na ogólny stan zdrowia. Kondycję przydatków skóry, takich jak włosy czy paznokcie, śmiało można określić barometrem zdrowia fizycznego i psychicznego. Zaburzenia hormonalne, zaburzenia odżywienia, przyjmowane leki, choroby zakaźne z wysoką gorączką, choroby autoimmunologiczne i przewlekłe, zaburzenia w sferze emocjonalnej, czynniki genetyczne, zanieczyszczenie środowiska, nieprawidłowa higiena i zabiegi kosmetyczne – to tylko niektóre z czynników mogących wpłynąć na jakość skóry głowy i włosów.
Dlatego tak ważne jest holistyczne i interdyscyplinarne podejście do pacjenta. Trycholog ściśle współpracuje z lekarzami innych specjalności tj. dermatologiem, endokrynologiem, chirurgiem, ginekologiem oraz psychoterapeutą w celu określenia diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia i pielęgnacji.
Diagnostyka trychologiczna
Podczas diagnostyki trychologicznej ocenie podlega skóra głowy zarówno zdrowa jak i zmieniona chorobowo, a także włosy. Do tego celu służy badanie makro i mikroskopowe.
Badanie makroskopowe polega na oglądaniu skóry i włosów. W badaniu mikroskopowym ocenia się tzw. krystalizację powierzchni skóry, obecność flory bakteryjnej, ujścia mieszków włosowych, unaczynienie skóry głowy, ewentualne wykwity skórne oraz strukturę pojedynczych włosów klasyfikując je do odpowiedniej fazy wzrostu (anagenu, katagenu lub telogenu).
Wyniki badań laboratoryjnych oraz wcześniejsze konsultacje specjalistyczne podlegają analizie.
Obecne zdjęcia włosów
Zabiegowe procedury trychologiczne
Zabiegi trychologiczne obejmują: oczyszczenie skóry głowy tzw. peeling za pomocą specjalistycznych preparatów, elektroterapię prądem o niskim natężeniu a wysokiej częstotliwości, masaż drenujący, światłoterapię i mezoterapię igłową lub bezigłową.
Zadaniem tych zabiegów jest poprawienie wchłaniania preparatów odżywczych i stymulujących mieszki włosowe poprzez lepsze ukrwienie i odżywienie powierzchniowej warstwy skóry.
Najczęstszymi wskazaniami do trychoterapii są: ciemieniucha dziecięca i starcza, atopowe zapalenie skóry, przerzedzenie i wypadanie włosów, łysienie, łupież suchy, łupież tłusty, łojotok, przetłuszczanie włosów, łuszczyca, grzybica, egzema, hiperhydroza, świąd skóry głowy, włosy zniszczone w wyniku działania czynników mechanicznych lub chemicznych.