Przeszczep Włosów – Transplantacja Włosów | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Przeszczep włosów

W kategorii przeszczep włosów Klinika została sklasyfikowana na 1. miejscu w rankingu tygodnika „Wprost” („Terapia plastyczna”  Tygodnik „Wprost”, Nr 1222).

Platinum Follicle AwardDr n. med. Jerzy Kolasiński w 2018 roku jako pierwszy Polak otrzymał prestiżową nagrodę Platinum Follicle Award przyznawaną za znaczący wkład w rozwój i dokonania w dziedzinie nauki oraz edukacji na rzecz International Society of Hair Restoration Surgery. Nagroda jest zwieńczeniem 34-letniej pracy dr Kolasińskiego w obszarze chirurgii odtwórczej włosów.

Przeszczep włosów – o zabiegu

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy wyłysieniu, lub w których owłosienie uległo znacznemu przerzedzeniu. Wykonywany jest z następujących powodów:

 • Łysienie androgenowe u mężczyzn
 • Łysienie androgenowe u kobiet
 • Łysienie pourazowe
 • Łysienie po oparzeniach
 • Łysienie po napromieniowaniu
 • Łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy – po ich wyleczeniu
 • Blizny pooperacyjne
 • Uzupełnienie zabiegów rekonstrukcyjnych skóry owłosionej głowy
 • Ubytki owłosienie w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody
 • Ubytki owłosienia okolicy łonowej
 • Rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej u transwestytów

Przeszczepy włosówPrzeszczep włosów został pierwszy raz opisany w 1959 roku przez amerykańskiego lekarza Normana Orentreicha, który powszechnie jest uznawany za pioniera tej dziedziny chirurgii w świecie.

Przeszczepy włosów stosowane przez Orentreicha miały średnicę 4-5 mm i w dzisiejszej ocenie dawały mało estetyczny efekt.

W 1981 roku Rolf Nordsrtom jako pierwszy w świecie opisał zastosowanie mikroprzeszczepów. Pozwoliły one na znaczną poprawę efektów estetycznych leczenia.

Przeszczepy włosówW 1984 roku Headington jako pierwszy opisał zespoły mieszkowe – follicular units. W latach 90-tych XX wieku operacje z zastosowaniem zespołów mieszkowych zyskały coraz większą popularność i dziś stanowią jedną z czołowych metod wykonywania operacji przeszczepu włosów.

W 1984 roku jako pierwszy w Polsce zabieg przeszczepu włosów wykonał dr Jerzy Kolasiński.

Zabieg przeszczepu włosów polega na pobraniu fragmentu skóry owłosionej z tylnej okolicy głowy, jego pocięciu na drobne przeszczepy zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe (FU), a następnie wszczepieniu ich w okolice wyłysiałe.

Przeszczep włosów - zespoły mieszkowe

Mikroskopowy obraz naturalnego wzrostu włosów w postaci zespołów mieszkowych (Follicular Units).

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się metoda FUE (follicular units extraction).

Jej odmienność od klasycznej metody polega na tym, że w pierwszej fazie pobierane są z tyłu głowy pojedyncze zespoły mieszkowe. Dalsze etapy zabiegu przebiegają podobnie.

Przeszczep włosów

Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu przeszczepu włosów

Zabieg przeszczepu włosów może poprawić zarówno Twój wygląd jak i Twoje samopoczucie, co nie znaczy, że będziesz wyglądać idealnie i że zmieni się stosunek innych osób do Ciebie.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję przemyśl dokładnie swoje oczekiwania i przedyskutuj je z naszym chirurgiem.

Czytaj dalej: Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu przeszczepu włosów

Wypadanie włosów u mężczyzn

Najczęstszym rodzajem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Jego przyczyna nie jest dokładnie poznana, choć decydującą role odgrywają tu predyspozycje genetyczne. Drugim, niezmiernie ważnym czynnikiem wyzwalającym ten proces jest obecność aktywnej formy hormonu męskiego testosteronu zwanego dihydrotestosteronem (DHT).

Wypadanie włosów u mężczyzn

Czytaj dalej: Wypadanie włosów u mężczyzn

Wypadanie włosów u kobiet

Proces łysienia u kobiet zdarza się zdecydowanie rzadziej. Jest to wynikiem ochronnego działania hormonów żeńskich – estrogenów. Stąd najczęściej łysienie u kobiet występuje po okresie menopauzy. Rzadko jednak doprowadza ono do takich ubytków owłosienia jak u mężczyzn. U kobiet mamy najczęściej do czynienia z różnego stopnia przerzedzeniem włosów w okolicy centralnej głowy przy zachowanym owłosieniu w okolicy czołowej.

Wypadanie włosów u kobiet

Często proces ten jest spowodowany miniaturyzacją (zmniejszeniem średnicy włosów) w tych okolicach głowy.

Przeszczep włosów - wypadanie włosów u kobiet

Czytaj dalej: Wypadanie włosów u kobiet

Ryzyko związane z wykonaniem operacji przeszczepu włosów

Przeszczep włosów jest zabiegiem bezpiecznym. Wyjątkowo rzadko dochodzi do ograniczonej infekcji skóry głowy. Po rozległych zabiegach może wystąpić osłabienie czucia skóry głowy. Ma ona najczęściej przejściowy charakter.

W przeszłości zabieg dotyczący części czołowej powodował obrzęk czoła i powiek. Obecnie, dzięki zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia obrzęk czoła wystepuje niezmiernie rzadko.

Planując operację przeszczepu włosów

Podczas wstępnej konsultacji nasz chirurg oceni ogólny stan Twego zdrowia oraz zaproponuje leczenie chirurgiczne na podstawie badania Twojej głowy.

Pamiętaj przekazać chirurgowi swoje oczekiwania. Na podstawie badania chirurg oceni czy są one realne. Udzieli Ci także pełnej informacji na temat stosowanych metod korekcji .

Otrzymasz również informację na temat przewidywanego znieczulenia oraz kosztów leczenia.

Pamiętaj poinformować chirurga o tym jakie zażywasz lekarstwa lub witaminy, czy jesteś osobą palącą.

Jak przygotować się do operacji przeszczepu włosów

Nasz chirurg udzieli Ci pełnej informacji dotyczącej przygotowania do operacji. Pamiętaj unikać zażywania Aspiryny na 10 dni przed operacją. Ze względów estetycznych wskazane jest zapuszczenie dłuższych włosów. Pomogą one łatwiej zakryć wczesne ślady działalności chirurgicznej.

Głowę należy umyć rano w dniu operacji lub wieczorem w dniu poprzednim.

Na zabieg możesz przyjechać własnym autem. Nie ma przeciwwskazań by prowadzić samochód w następnym dniu.

Rodzaj znieczulenia przy operacjach przeszczepu włosów

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas podawania znieczulenia możesz odczuwać niewielkie pobolewania w miejscu iniekcji oraz wzmożone bicie serca. Jest ono spowodowane dodatkiem niewielkiej ilości adrenaliny, która zdecydowanie przedłuża czas działania znieczulenia oraz  zmniejsza krwawienie podczas zabiegu. Przed zabiegiem otrzymasz doustnie lek uspokajający. Pozwoli on na obniżenie poczucia niepokoju przed i podczas operacji.

Operacja przeszczepu włosów

Sposób rozmieszczenia przeszczepów, ich rodzaj  i liczba uzależnione są od rozmiarów łysiny, barwy i charakterystyki włosów.

Zabieg rozpoczyna się od pobrania fragmentu skóry owłosionej z bocznych i tylnej okolicy głowy. Ma on najczęściej kształt paska o szerokości ok. 1 cm i długości kilku centymetrów (zależnie od planowanej liczby przeszczepów).

Miejsce pobrania jest zszywane szwem ciągłym. Naturalną konsekwencją zabiegu jest blizna przebiegająca poziomo dzięki czemu dość łatwo można ją ukryć pomiędzy włosami. Zależnie od rodzaju skóry głowy blizna może mieć szerokość od 1 mm do 3 mm. Stosowana obecnie technika TC pozwala na zminimalizowanie szerokości blizny oraz powoduje, że część włosów wyrasta przez bliznę. Dzieki temu blizna jest mniej widoczna.

W przypadku zastosowania metody FUE poszczególne zespoły mieszkowe są pobierane indywidualnie przy użyciu mikropunchów. W tym celu cała okolica tylna głowy jest golona, a następnie znieczulana. Tą metodą pobiera się do 2000 przeszczepów w czasie jednej operacji.

Operacja - przeszczep włosów

Operacja - przeszczep włosówPo zabiegu pozostają niewidoczne, rozsiane blizenki.

Metoda FUE ma zastosowanie u osób, które maja zamiar strzyc bardzo krótko włosy, oraz przy korekcji linijnych blizn skóry owłosionej głowy.

Metoda jest bardzie czasochłonna stąd jej cena jest znacznie wyższa od ceny metody klasycznej.

Jeśli stosuje się technikę tradycyjną wówczas pobrany pasek skóry jest krojony przez doświadczonego technika na mikroskopijnej wielkości przeszczepy zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe.

Dzięki ogromnemu doświadczeniu zespołu naszej kliniki wykonujemy jednorazowo bardzo rozległe zabiegi – do 3000 przeszczepów podczas jednej sesji. Taki rozmiar zabiegu pozwala na pokrycie przeszczepami nawet bardzo rozległych łysin. Najczęściej wykonywane są operacje po 1500-2000 przeszczepów.

Dokładną liczbę przeszczepów określa chirurg na podstawie badania pacjenta.

Ogromną zaletą dużych sesji jest znacznie lepsze wykorzystanie okolicy dawczej, znaczna oszczędność czasu jaki pacjent musi poświęcić na leczenie (to co inni wykonują podczas dwóch, trzech operacji my przeprowadzamy jednorazowo ! )

Najbardziej czasochłonną częścią zabiegu jest wkładanie przeszczepów w okolicę biorczą.

Zespół naszej kliniki wypracował własną technikę wszczepiania zwaną  four-hand-stick-and-place.

Jest ona aktualnie najszybszym sposobem na świecie wykonywania zabiegu przeszczepu włosów.

Potwierdziły to liczne porównania z innymi sposobami wykonywania zabiegu.

Dzięki tej technice przeciętny czas trwania operacji, podczas której wykonuje się 1000 przeszczepów trwa 1,5-2 godziny, 1500 przeszczepów – 2,5-3 godzin, 2000 przeszczepów – 3-4 godzin i 3000 przeszczepów 4-5 godzin.

Tak wyraźne skrócenie czasu zabiegu nie tylko znacznie podnosi komfort pacjenta ale znacząco wpływa na żywotność przeszczepów.

Zabiegi wykonywane techniką FUE trwają znacznie dłużej i często zajmują cały dzień z przerwą na obiad.

Po operacji przeszczepu włosów

Bezpośrednio po rozległej operacji na głowę zakładany jest opatrunek. W przypadku mniejszych operacji głowa pozostaje bez opatrunku.

Po rozległych zabiegach pacjent najczęściej pozostaje jedną dobę w klinice. W przypadku mniejszych zabiegów pacjent może wrócić do domu po 2 godzinach od operacji.

W godzinach wieczornych może być odczuwalny umiarkowany ból głowy. Najczęściej doustne leki przeciwbólowe wystarczają by złagodzić te dolegliwości.

Następnego dnia rano, opatrunek jest zdejmowany, pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia pooperacyjne i bez opatrunku opuszcza klinikę.

Nie ma przeciwwskazań by w tym dniu prowadzić samochód lub odbyć podróż samolotem.

W pierwszych dniach po operacji może wystąpić obrzęk czoła i powiek. Stosowanie zimnych kompresów, a w uzasadnionych przypadkach niewielkich dawek leków sterydowych pozwala na złagodzenie tej reakcji.

Najczęściej po 14 dniach ma miejsce kontrola w klinice. Zdejmowany jest wówczas szew z tyłu głowy.

Powrót do normy

Okres powrotu do pełnej sprawności wynosi od kilku do kilkunastu dni.

W zależności od rodzaju pracy możesz do niej powrócić po jednym do dwóch tygodni.

Nasz chirurg poinformuje Cię kiedy będziesz mógł rozpocząć ćwiczenia fizyczne.

Po upływie tygodnia od zabiegu zaczną odpadać strupki pokrywające przeszczepy. Stosowanie wówczas masaży z użyciem oliwki dziecięcej znacznie przyspiesza ten proces, a jednocześnie zmniejsza uczucie swędzenia skóry głowy. Nasz chirurg dokładnie omówi z Tobą zasady pielęgnacji okolicy operowanej.

Przeszczepione włosy wypadają najczęściej w ciągu dwóch tygodni po operacji. Jest to spowodowane szokiem operacyjnym, który powoduje przejście mieszków włosowych w fazę zwaną telogenem.

Nowe włosy zaczynają rosnąć po upływie trzech miesięcy. Szybkość wzrostu wynosi najczęściej 1 cm na miesiąc. Stąd zauważalnych efektów możesz  spodziewać się po upływie 5-6 miesięcy.

W przypadku wykonywania przeszczepów w obszarze głowy o przerzedzonym owłosieniu może wystąpić również zjawisko umiarkowanego wypadania dotychczas rosnących włosów. Aby ograniczyć tę reakcję zalecane jest stosowanie przed zabiegiem 2-5% Regainy (Loxonu) i ewentualnie Propecji. Uzasadnione jest również takie leczenie  po operacji. Nasz chirurg dokładnie omówi z Tobą zasady postępowania w takich sytuacjach.

Blizna pooperacyjna będzie początkowo twardsza i różowa. W ciągu kilku miesięcy blizna mięknie i staje się blada. Mimo, że zawsze po operacji pozostaje blizna, jednak jej kierunek i lokalizacja powodują, że jest najczęściej niezauważalna.

Należy pamiętać, że na proces leczenia składają się wielokrotnie dwie- trzy operacje. Jeśli bowiem podczas pierwszego zabiegu pokryta zostanie cała łysina, to dzięki kolejnemu zabiegowi uzyskuje się jednak lepszą gęstość wzrostu włosów.

Podczas konsultacji wstępnej nasz chirurg poinformuję Ci o założeniach dotyczących leczenia, w tym o liczbie planowanych zabiegów.

Twój nowy wygląd

Dla większości pacjentów wynik operacji przeszczepu włosów stanowi powód do sporej satysfakcji.

Wielu z nich podkreśla  znaczną poprawę samopoczucia i relacji z innymi osobami.

TC – Trichophytic Closure

Najnowszy sposób szycia miejsca dawczego po pobraniu paska skóry do przeszczepu włosów.

Zalety:

 • wąska blizna
 • wzrost włosów poprzez bliznę
 • mało widoczna, estetyczna blizna
 • możliwość krótkiego strzyżenia włosów w okolicy dawczej

Technika TC jest z powodzeniem stosowana w Klinice Kolasiński

Mało widoczna, estetyczna blizna po zeszyciu okolicy dawczej najnowszą techniką TC

Mało widoczna, estetyczna blizna po zeszyciu okolicy dawczej najnowszą techniką TC

Twoja decyzja dotycząca zabiegu przeszczepu włosów ma charakter osobisty i powinna wypływać z własnych potrzeb. Najważniejsze jest Twoje samopoczucie. Jeśli operacja spełni Twoje oczekiwania wówczas można mówić o pełnym sukcesie.