Brzuch – niezmiernie ważna okolica kobiecego ciała.
Jest on ukształtowany z mięśni pokrytych od przodu tkanką tłuszczową i skórą, a od tyłu otrzewną wyściełającą jamę brzuszną. Jednak to co decyduje o jego kształcie to mięśnie: mięsień prosty brzucha, mięsień skośny zewnętrzny i wewnętrzny brzucha oraz mięsień poprzeczny brzucha. To one stanowią o tym czy brzuch jest kształtny i atrakcyjny, czy też jest źródłem stałego dyskomfortu.
Dobrze rozwinięte mięśnie brzucha u kobiety
Mięsień prosty brzucha (łac. musculusrectusabdominis) – współpracuje z mięśniami płaskimi brzucha, przeponą i mięśniami krocza w wytwarzaniu tłoczni brzusznej. Rozciąga się od chrząstek V do VII zebra aż do spojenia łonowego i grzebieni łonowych kości miednicznej. Objęty jest pochewką i ozdobiony tzw. smugami ścięgnistymi (intersectionestendineae). Odpowiada za zginanie tułowia, oddychanie, wytwarzanie tłoczni brzusznej i unoszenie miednicy. Współpracuje z mięśniami skośnym wewnętrznym brzucha (łac. musculusobliquusinternusabdominis), skośnym zewnętrznym brzucha (łac. musculusobliquusexternusabdominis) i mięśniem poprzecznym brzucha (łac. musculustransversusabdominis). Odpowiadają one m.in. za skręty tułowia, wytwarzanie tłoczni brzusznej i zwężenie klatki piersiowej. Ich funkcjonowanie uzależnione jest od sprawnego działania powięzi brzusznych.
Anatomia mięśni brzucha
Na zewnątrz od mięśni znajduje się tkanka tłuszczowa zlokalizowana w warstwie głębokiej i powierzchownej oraz skóra. Ogromnie ważnym dla proporcji brzucha jest okres dzieciństwa i dojrzewania. To wówczas kształtują się nawyki żywieniowe i stosunek do aktywności fizycznej. Gdy są one zdrowe to procentują zgrabną sylwetką na całe dorosłe życie.
Zgrabna sylwetka – marzenie każdej kobiety
Gdy w tym okresie zostaną poczynione błędy to często pokutują one niezgrabną sylwetką w ciągu reszty życia.
Zaniedbania w młodości mogą ukształtować sylwetkę na całe życie
Odmienny problem stanowi ciąża. W kolejnych trymestrach dochodzi w ciele kobiety do ogromnych zmian hormonalnych i enzymatycznych. To one są odpowiedzialne za przyszły wygląd i kondycję kobiecego brzucha. Na niektóre z tych skutków kobieta może mieć wpływ. Stosując odpowiednią dietę i dozując właściwe ćwiczenia fizyczne przyszła matka może sprawić, że ciąża nie pozostawi trwałych śladów w postaci otyłego i obwisłego brzucha.
Ciąża to piękny okres w życiu kobiety wymagający dbałości o własne ciało
Niestety nie wszystko zależy od woli kobiety. Enzymy mogą na tyle osłabić układ powięziowy ściany brzucha, że staje się to przyczyną trwałych deformacji w postaci przepukliny kresy białej lub przepukliny pępkowej. Trzeba uczciwie podkreślić, że te anomalie nie są zawinione przez kobiety i powstają na skutek osłabienia powięzi i wzmożonej tłoczni brzusznej. Na nic zdadzą się wówczas intensywne ćwiczenia. Co prawda wzmocnią one same mięśnie, ale z powodu ich rozejścia w części środkowej brzuch pozostanie wypukły. Skutecznym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji leczenie chirurgiczne.
Gdy mamy do czynienia z przepukliną pępkową wówczas operacja jest niewielka.
Przepuklinę pępkową można zoperować przez małe nacięcie półkoliste
Wystarczy małe półkoliste nacięcie nad lub pod pępkiem by zszyć defekt w obrębie pochewek mięśni brzucha. Operacja taka może być nawet przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym i najczęściej w sposób trwały leczy przepuklinę i poprawia wygląd pępka.
Zupełnie odmiennym problemem jest przepuklina w kresie białej (linea alba).
Przepuklina kresy białej
Może przybierać ona różne formy ograniczając się tylko do nadbrzusza lub podbrzusza. Może obejmować obie okolice dając obraz bardzo uwypuklonego do przodu brzucha, może w końcu występować łącznie z przepukliną pępkową. Tego typu patologia daje obraz wypukłego brzucha, może być źródłem dolegliwości bólowych brzucha nasilających się po posiłku, może w końcu znacznie ograniczać aktywność ruchową kobiety. Sytuacja ma się jeszcze gorzej gdy oprócz przepukliny dochodzi do znacznej otyłości brzucha połączonej z wiotkością skóry i jej rozstępami. A wszystko to dotyczy najczęściej kobiet bardzo aktywnych w wieku około 30 lat. Bardzo łatwo można się domyśleć jak cierpią na tym wszystkie aspekty codziennego życia młodej matki: od pielęgnacji ciała, poprzez ograniczenia w doborze ubiorów, aktywność zawodową i zahamowania w swetrze intymnej.
Najbardziej skuteczne są w takich sytuacjach działania chirurgiczne. Nie pozbawione ryzyka dają najczęściej trwałą poprawę i stwarzają możliwość powrotu do normalnego życia.
Gdy przepuklina w kresie białej nie jest połączona z nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej wówczas operację można przeprowadzić w sposób bardzo „dyskretny” z pozostawieniem niewielkiej blizny w podbrzusza i dookoła pępka. Bardzo często wykorzystuje się dojście w bliźnie po cięciu cesarskim.
Po wypreparowaniu pochewek przednich mięśnia prostego brzucha zakłada się na ich brzegi szwy, które zamykają wrota przepukliny.Operację tego typu przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Wymaga ona odpowiedniego oprzyrządowania (często endoskowego) i odpowiednich umiejętności ze strony chirurga. Powrót do pełnej sprawności trwa najczęściej jeden miesiąc. Po tym okresie kobieta może ponownie cieszyć się płaskim brzuchem.
Gdy oprócz przepukliny brzusznej (w kresie białej lub pępkowej) mamy do czynienie z nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej brzucha, wówczas zabieg zaopatrzenia defektu mięśniowych powłok jest uzupełniony abdominoplastyką czyli operacją plastyczną zewnętrznych powłok brzusznych. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym i w zależności od swego zakresu jest ona obarczona ryzykiem powikłań miejscowych (krwawienie, infekcje, miejscowa martwica skóry, zaburzenia czucia) i ogólnych (szczególnie powikłania zakrzepowo zaporowe). Właściwa kwalifikacja pacjentów do tego typu operacji oraz stosowanie odpowiedniej profilaktyki znacznie zmniejszają odsetek występowania tych powikłań. Podczas abdominoplastyki chirurg odsłania pochewką przednie mięśnia prostego brzucha i zszywa wrota przepukliny.
Duża przepuklina brzuszna uwidoczniona podczas abdominoplastyki
Nadaje to brzuchowi odpowiedni kształt. Plastyka pępka pozwala na uzyskanie efektów, które wielokrotnie przewyższają pod względem estetycznym stan wyjściowy.
Przepuklina kresy białej zszyta szwem dwuwarstwowym
Po operacji pacjentka pozostaje w klinice najczęściej dwa dni. Potem czeka ją miesięczny okres rekonwalescencji. Nagrodą jest powrót do ładnej sylwetki, a blizna w podbrzuszu dość łatwo może być ukryta pod bielizną. Jej wygląd w dużym stopniu zależy od indywidualnych cech kobiecej skóry. Można poprawić jej estetykę stosując naświetlania lampami LED, pokrywając ją odpowiednimi plastrami lub maściami z domieszką silikonu.
Blizny po zabiegu abdominoplastyki
Chirurgia plastyczna od wielu lat pomaga kobietom w naprawie defektów spowodowanych ciążą. Plastyki brzucha stanowią dużą część tego typu korekcji. Wieloletnie doświadczenia pokazują, że ładnie ukształtowany brzuch to nie tylko sprawa wyglądu ale też ogromny czynnik wpływający na samopoczucie kobiety. Ciesząc się zgrabną sylwetką może jeszcze lepiej czerpać satysfakcję z posiadania potomstwa.
Dr med. Jerzy Kolasiński