Decyzja o powiększeniu piersi jest tylko początkiem drogi w kierunku polepszania ich wyglądu. Kolejnym krokiem jest oczywiście konsultacja z chirurgiem, a następnym dobór implantów piersiowych. Oczywiście, lekarz w trakcie konsultacji wstępnie ustali z Tobą jakie implanty mogą być dla Ciebie najlepsze – anatomiczne czy okrągłe, niemniej jednak decyzja o ich ostatecznym kształcie, rozmiarze i rodzaju zapada waśnie podczas pomiaru. Jest to około godzinne spotkanie z konsultantką medyczną, która przy użyciu różnych technik pomoże Tobie w profesjonalny sposób dobrać najlepsze implanty.
Jak przygotować się do pomiaru?
Zastanów się o jakich piersiach marzysz. Czy mają być one proporcjonalne w stosunku do sylwetki? Czy efekt ma być naturalny czy niekoniecznie? Czy dostrzegasz u siebie asymetrie? Pamiętaj, że około 95% kobiet wykazuje pewien stopień różnic między piersiami, najczęściej wcale nie zdając sobie z tego sprawy.
Oglądając w galerii Kliniki Kolasiński zdjęcia zoperowanych piersi, które Ci się podobają, weź pod uwagę ich stan wyjściowy. Poszukaj biustu, który najbardziej odpowiada wyglądem Twoim aktualnym piersiom.
Galeria zdjęć
Powiększanie piersi
Na konsultację dotyczącą doboru implantów warto ubrać się w strój, który nie zniekształca sylwetki. Możesz zabrać ze sobą koszulę lub strój kąpielowy, by zobaczyć jak wyglądasz i jak się czujesz w różnych stylizacjach. Podczas wizyty zostaniesz poproszona o spięcie włosów oraz zdjęcie biżuterii z szyi – wszystko po to, by zobaczyć swoją przyszłą, nową sylwetkę bez zbędnych detali i móc spokojnie podjąć decyzję oraz żeby system komputerowy mógł bez zakłóceń stworzyć obraz 3D.
Kto dokonuje wyboru implantów?
Implanty zawsze wybiera pacjentka. Oczywiście, wybór ten musi być zaakceptowany przez lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Nasze konsultantki biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania, możliwości anatomiczne i styl życia jaki prowadzisz pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. Czasem pacjentki chcą zasięgnąć opinii kogoś bliskiego pod koniec konsultacji. Jest to oczywiście możliwe, pamiętaj jednak, że to Twoja decyzja i Twoje ciało. Zatem również decyzja o rozmiarze i rodzaju implantu musi być Twoja.
Kim są konsultantki medyczne pracujące w Klinice Kolasiński i dlaczego implantu nie dobiera lekarz?
Obie konsultantki medyczne dobierające implanty w Klinice Kolasiński są doskonale doświadczonymi profesjonalistkami. Przeprowadziły już tysiące pomiarów i mają doświadczenie zarówno w kontakcie z pacjentkami, jak i doskonałe kompetencje w doborze implantów. Uczestniczą w konferencjach naukowych, stażach zagranicznych, stale podnoszą swoje kwalifikacje.
To właśnie dlatego są najlepszymi osobami do towarzyszenia pacjentce w podejmowaniu decyzji. Doskonale wiedzą jakie parametry i wskaźniki trzeba wziąć pod uwagę, znają również najczęstsze kobiece rozterki i dylematy w sytuacji wyboru implantu . Konsultantki medyczne mają czas, by poznać oczekiwania pacjentek i odpowiedzieć na wszystkie ich pytania. Chirurdzy, choć ostatecznie zatwierdzają wybór pacjentek, mają do naszych konsultantek ogromne zaufanie, co jest wynikiem wielu lat współpracy. W Klinice Kolasiński implanty dobierają: mgr Alicja Grupka oraz mgr Edyta Rassek.
Dlaczego dobór implantów nie odbywa się zaraz po konsultacji z chirurgiem?
Podczas pierwszej konsultacji lekarz prowadzący przekazuje pacjentce bardzo dużo, często zupełnie nowych informacji. Nasze doświadczenia pokazują, ze potrzebny jest czas na przemyślenie tych wiadomości oraz zastanowienie się, o co jeszcze warto zapytać lekarza. Czas między konsultacją a pomiarem jest niezwykle cenny, bo pacjentki mając komplet informacji od lekarza mogą już z większą świadomością zastanowić się nad operacją i wyborem najlepszych dla siebie implantów. Niejednokrotnie zdarza się także, że pacjentki intencjonalnie lub nie, zmieniają swoją sylwetkę – chudną lub tyją. Ważne jest, by implant dobrany był do aktualnej, jak również docelowej masy ciała i proporcji, ponieważ zmiany wagi nie działają na korzyść utrzymywania efektów pooperacyjnych.
Pomiar musi nastąpić najdalej miesiąc przed zabiegiem, abyśmy mieli czas na zamówienie odpowiednich implantów. Dodatkowo, konsultacja z pomiarem i doborem, to w zasadzie ostatnia możliwość przed zabiegiem, by spokojnie dopytać lekarza o różne sprawy, podzielić się ewentualnymi wątpliwościami, które często pojawiają się gdy pacjentka już nieco ochłonie po pierwszej konsultacji.
Jak przebiega wizyta z pomiarem i doborem implantów?
Wizyta, w trakcie której podejmiesz decyzję o tym, jakie implanty są dla Ciebie najlepsze, trwa ok godziny. Najpierw zostaniesz poproszona o rozebranie się od pasa w górę, spięcie włosów oraz zdjęcie biżuterii z szyi. Jeśli nosisz bardzo duże kolczyki, to również będzie konieczne ich zdjęcie. Otrzymasz także pelerynkę, którą możesz się okryć. Potem konsultantka ustawi Cię w specjalnej pozycji i wykona zdjęcie 3D. Do pomiaru piersi używane są dwa programy. Twoje piersi i wszystkie parametry z nimi związane zostaną dokładnie zmierzone. W tym celu konsultantka będzie rysować po Twoim ciele białą kredką i dokonywać obliczeń. Wszystko po to, by móc wybierać między takimi implantami, których wszczepienie jest możliwe ze względu na Twoją budowę piersi, a także po to, by określić wszelkie możliwe asymetrie biustu lub klatki piersiowej. Zostaną z Tobą omówione wszelkie aspekty, które operacja jest w stanie zmienić lub poprawić oraz te, które pozostaną niezmienne nawet po zabiegu.
Kolejnym krokiem jest symulacja z użyciem sizerów. To moment, w którym będziesz mogła ocenić proporcje swojego ciała i zdecydować o wielkości implantów . Będziesz miała czas, by przymierzyć różne rozmiary i zastanowić się, w którym najlepiej się czujesz, oraz jaki rozmiar najlepiej pasuje do Twojej sylwetki. Po ustaleniu optymalnej wielkości, konsultantka biorąc pod uwagę różne parametry określi, które implanty będą najlepsze dla Ciebie. Warto przy tym pamiętać, że sam implant to nie tylko jego objętość, ale także szereg innych parametrów jak – szerokość, wysokość, projekcja – i wszystkie one muszą być wzięte pod uwagę. Czasem zdarza się, że asymetria piersi jest na tyle duża, że wybiera się dwa różne implanty – o wszystkim tym opowie Tobie konsultantka medyczna.
Na koniec konsultacji zostanie zaproszony Twój lekarz, który ostatecznie zatwierdzi Twój wybór. Lekarz ocenia pod kątem chirurgicznym co jest możliwe. To też czas, w którym możesz śmiało zadawać pytania lekarzowi, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. To ważne, ponieważ wizyta z pomiarem ma zakończyć się podjęciem decyzji dotyczącej wyboru konkretnych implantów oraz poczuciem, że rozumiesz wszystko i czujesz się bezpiecznie. Na tym etapie konsultacji możesz również zaprosić do gabinetu inną osobę, z którą chcesz ostatecznie przedyskutować swoją decyzję.
Po zatwierdzeniu implantów, konsultantka medyczna pokaże Tobie symulację 3D „nowego” biustu. Oczywiście nie można tego traktować bardzo dosłownie, gdyż jest to program komputerowy, niemniej ułatwia on wyobrażenie sobie, jak możesz wyglądać po operacji. Nasza ocena dokładności symulacji w korekcjach piersi z użyciem implantów przeprowadzona w 2013 roku wykazała bardzo dużą zbieżność w zakresie objętości piersi (różnica poniżej 1%).
Jaki rozmiar miseczki lub stanika będę miała po zabiegu i dlaczego wcale nie jest to takie oczywiste?
Pacjentki bardzo często pytają o rozmiar stanika po zabiegu. Niejednokrotnie porównują go z koleżankami lub czytają na ten temat informacje na forach. Możemy jedynie w przybliżeniu odpowiedzieć na to pytanie. Po pierwsze należy pamiętać, ze na końcowy efekt wpływa wielkość Twoich tkanek oraz implantu. Ta całość ostatecznie określi rozmiar miseczki. Dodatkowo, każda firma stosuje swoją numerację i czasem „duże D” u jednego producenta staników, to już „małe E” u innego. Po około 3 miesiącach od zabiegu będziesz musiała wymienić swoją bieliznę i dopasować ją na nowo, ponieważ właśnie wtedy osiągnięty zostanie finalny efekt pooperacyjny Twoich piersi. Przy okazji warto przypomnieć, że niewskazane jest noszenie staników typu push up. Zniekształcają one trwale piersi, a w przypadku posiadania implantów są wręcz zabronione, gdyż mogą przesunąć implant i będzie trzeba ponownie Cię operować.
Co jeśli po powrocie do domu zmienię zdanie lub będę miała wątpliwości?
Przede wszystkim to w pewnym sensie naturalne. Im bliżej operacji, tym więcej może pojawić się niepokoju i wątpliwości. Czasem pacjentki zaczynają się obawiać znieczulenia ogólnego, innym razem mają wątpliwości czy wybrały dobre implanty. W każdej z tych sytuacji skontaktuj się z personelem Kliniki. Jeśli Twoje rozterki dotyczą rozmiaru implantu – umów się na rozmowę telefoniczną z konsultantką, która dokonywała pomiaru. Jeśli po kontakcie z nami nadal będziesz chciała dokonać zmiany rozmiaru implantu, jest wielce prawdopodobne, że będziesz musiała raz jeszcze przyjechać do Kliniki. Oczywiście, mamy Twoje parametry, ale czasem nawet niewielka zmiana rozmiaru implantu wymaga oceny konsultanta medycznego i chirurga prowadzącego. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań i jesteśmy cały czas do Twojej dyspozycji.
Słowniczek pojęć:
- Sizer – różnego rozmiaru atrapy, oddające jak będzie wyglądać pierś po włożeniu implantu danej wielkości.
- Dolny/górny biegun piersi – dolna (od brodawki w dół) bądź górna (od brodawki w górę) część piersi.
- Projekcja/profil – wysunięcie piersi do przodu.
- Gruczoł piersiowy – gruczoł znajdujący się w piersi, pełniący funkcję mlekotwórczą.
- Otoczka/brodawka/sutek/kompleks brodawka-otoczka – zwieńczenie piersi, gdzie ujście mają przewody mleczne.
- Asymetria piersi – różnica w którymkolwiek z parametrów piersi.