Pielęgnacja pozabiegowa | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Pielęgnacja pozabiegowa

Tak jak sukces ma wielu ojców, tak efekty zabiegowe osiągane są przez pracę w gabinecie i w domu. Nowoczesna kosmetologia opiera się na wszelkich działaniach prowadzących do utrzymania skóry i jej przydatków w jak najlepszej kondycji i zdrowiu w wymiarze fizjologicznym, fizycznym, biochemicznym. Do tych działań dołącza edukacja pacjenta w zakresie właściwej pielęgnacji i zachowań okołozabiegowych oraz dobór odpowiednich preparatów aktywnych, myjących i pielęgnujących.

Kosmetyki nie powinny być przypadkowe czy modne, a tym bardziej dobierane przez osoby niewykształcone w zakresie profesjonalnej pielęgnacji bez znajomości anatomii i fizjologii skóry. Błędy w codziennej pielęgnacji prowadzą do uszkodzeń naskórka, głównie w obrębie bariery hydrolipidowej i cementu międzykomórkowego. Długotrwałe zaburzenia na tym polu prowadzą do „błędnego koła łojotoku”, czyli wzmożonej produkcji łoju w celach ochronnych przy jednoczesnym odwodnieniu naskórka. Ponadto nieodpowiednie składy kosmetyków zaburzają terapię i zmniejszają efektywność protokołów zabiegowych/estetycznych lub zaburzają procesy biorewitalizacji, biostymulacji i redermalizacji. Na najwyższą uwagę zasługuje pielęgnacja po najbardziej inwazyjnych zabiegach estetycznych i operacjach plastycznych, gdzie proces gojenia nie może zostać zakłócony, a uszkodzona skóra zainfekowana.

Pielęgnacja domowa zawiera trzy składowe:

  • Przygotowanie – mycie, tonizacja, peeling
  • Stymulacja i rewitalizacja – oddziaływanie konkretnymi składnikami aktywnymi
  • Wykończenie – nawilżenie i/lub uzupełnienie płaszcza hydrolipidowego

Na każdym etapie powinny znajdować się kosmetyki dobrane do potrzeb skóry, jej aktualnego stanu i efektów jakie zamierzamy osiągnąć. Z czasem stan skóry ulega zmianie, zmieniają się jej potrzeby oraz nasze postrzeganie, właśnie w takich przypadkach należy zmieniać preparaty kosmetyczne lub uzupełniać je o dodatkowe składniki aktywne. Częsta wymiana kosmetyków może prowadzić do uczuleń, reakcji krzyżowych między stosowanymi produktami, a w najlepszym przypadku pozostawić nas bez efektów.

Wprowadzenie terapii zabiegowej/estetycznej wiąże się często ze zmianą w pielęgnacji, od pojedynczych preparatów po wszystkie. Wynika to ze specyfiki danego protokołu, stopnia jego ingerencji w integralność skórnonaskórkową oraz użytych składników aktywnych. Pielęgnacja pozabiegowa jest przedłużeniem działań w gabinecie w celu intensyfikowania i podtrzymywania efektów lub łagodzenia stanu zapalnego, dlatego często zawiera identyczne składniki aktywne w takich samych lub mniejszych stężeniach, składniki działające podobnie lub synergistycznie oraz regenerujące i odbudowujące.

Nie tylko same składniki aktywne zawarte w preparatach pielęgnacyjnych są istotne, lecz także preparaty myjące i przygotowujące skórę na dalsze działania. Niestety ogromna ilość społeczeństwa posiada uszkodzoną barierę hydrolipidową i zaburzenia w cemencie międzykomórkowym, wynika to z:

  • błędów pielęgnacyjnych (zbyt agresywne środki myjące, alkohol, mycie mydłem)
  • zanieczyszczeń środowiska
  • złej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi (głównie promieniowaniem UV)
  • braku właściwej pielęgnacji pozabiegowej
  • starzenia się skóry
  • chorób metabolicznych (np. Hashimoto)

Odpowiednio dobrany preparat myjący, nie tylko oczyszcza skórę, lecz już na pierwszych etapach rozpoczyna proces regeneracji naskórka, np. uzupełniając braki w cemencie międzykomórkowym o lipidy i ceramidy.

Na właściwy dobór nie tylko zabiegów, ale przede wszystkim pielęgnacji gabinetowej i pozabiegowej pozwala konsultacja kosmetologiczna, na którą powinien umówić się każdy pacjent planujący podjęcie terapii twarzy i ciała.