Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Psychoterapia – dla kogo?

Psychoterapia – nowe oblicze

O tym jak ważną rolę odgrywa psychika w leczeniu wielu chorób wiadomo od dawna. Najczęściej jednak przypisuje się jej znaczenie w leczeniu onkologicznym czy w rehabilitacji. Tymczasem, coraz częściej mówi się o holistycznym podejściu do pacjenta, czyli o uwzględnieniu wszystkich czynników mających wpływ na jego zdrowie „cielesne i duchowe”, podkreślając wyraźny związek, tych dwóch elementów. Istotny jest też wpływ stresu oraz cech osobowości na stan funkcjonowania ludzkiego organizmu. Odpowiedzialność za takie spojrzenie leży zarówno po stronie lekarza, jak i pacjenta, który często nie ma świadomości tego, jak ważną rolę w radzeniu sobie z chorobą ma psychika. W związku z tym sugestia lekarza, aby skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty często wprowadza pewien stopień niepokoju, wywołuje oburzenie lub atak. Tymczasem psychoterapia stanowi naturalne uzupełnienie nowoczesnego procesu terapeutycznego, gdzie oprócz farmakologii niezbędna jest zmiana przekonań, zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze stresem, uformowanie optymistycznego nastawienia do świata. Psychoterapia pozwala też poszerzyć świadomość na temat własnych napięć psychicznych, zablokowanych pragnień czy wewnętrznych konfliktów.

Powszechnie wiadomo, że w przebiegu wielu chorób, zwłaszcza przewlekłych lub nawrotowych, znacznie obniża się samoocena i poczucie własnej wartości, spada wola życia i energia życiowa, pojawia się poczucie bezradności i beznadziejności. Włączenie psychoterapii jest wówczas bardzo pożądane, ponieważ znacznie poprawia postrzeganie samego siebie i wzmacnia człowieka w walce z chorobą.

Nową dziedziną współczesnej medycyny jest psychodermatologia, która obejmuje swym zakresem: dermatologię, psychologię, psychiatrię, medycynę estetyczną i kosmetologię. Psychodermatologia bada zależności pomiędzy chorobami skóry, a psychiką człowieka, bowiem od dawna zauważono, że pod wpływem wielu czynników psychicznych (np. stresu), choroby skóry mogą się nasilać. Stąd dziś podkreśla się rolę psychoterapii w leczeniu szeregu schorzeń takich jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, przewlekły świąd, łysienie plackowate, nadmierna potliwość, etc.

Osobnym zagadnieniem jest zastosowanie psychoterapii w leczeniu wypadania włosów. To także nowa dziedzina medycyny: psychotrychologia, która odnosi się do psychosomatycznych chorób związanych z włosami.

Dziś psychoterapia nabiera nowej wartości. Staje się integralną częścią medycyny zmieniając jej tradycyjne oblicze.

Konsultacje psychoterapeutyczne i proces terapeutyczny są przeprowadzane przez mgr Alicję Grupkę lub mgr Dominikę Kolasińską – psychoterapeutki w ramach Prywatnych Gabinetów Psychoterapeutycznych.