Jeśli rozważasz podniesienie piersi
Upływający czas, ciąża, karmienie piersią, nadmierny rozrost gruczołu piersiowego i działanie przyciągania ziemskiego powodują niekorzystne zmiany w wyglądzie kobiecych piersi. Nadmierna wiotkość skóry odpowiada za utratę ładnego kształtu i konsystencji piersi, które stają się opadające.
Podniesienie piersi ( podnoszenie piersi ) zwane mastopexią jest zabiegiem chirurgicznym, który poprawia kształt piersi, czasami zmniejsza rozmiar otoczki brodawki. Jeśli piersi są zbyt duże wówczas zabieg połączony jest z redukcją gruczołu piersiowego i jego plastyką. Jeśli opadające piersi są zbyt małe, wówczas operację można połączyć z wszczepieniem implantu piersiowego. Jeśli rozważasz wykonanie u siebie zabiegu podniesienia piersi lub redukcji piersi wówczas ten tekst pozwoli Ci na lepsze zrozumienie istoty tej operacji – kiedy jest ona wskazana i jakich efektów możesz się spodziewać. Zapewne nie odpowie Ci na wszystkie pytania, ponieważ zależą one od indywidualnych cech każdej pacjentki. Pamiętaj wyjaśnić wszelkie wątpliwości podczas osobistej konsultacji z naszym lekarzem.
Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu podniesienia lub redukcji piersi
Podnoszenie piersi lub redukcja piersi mają na celu poprawę Twojego wyglądu i samopoczucia ale nie koniecznie gwarantują idealny kształt Twoich piersi lub tym bardziej zmianę podejścia do Ciebie innych ludzi. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą leczenia operacyjnego przemyśl dokładnie swoje oczekiwania i przedyskutuj je z naszym chirurgiem. Najlepszym kandydatem do zabiegu podnoszenia piersi lub redukcji piersi jest emocjonalnie stabilna kobieta, której oczekiwania co do działań chirurgicznych są realistyczne. Najlepsze efekty uzyskuje się u kobiet z małym, opadającym biustem. Podniesienie dużych piesi może w przyszłości powodować jego dalsze opadanie i pogorszyć wyniki operacji. Wiele kobiet decyduje się na zabieg podniesienia piersi z powodu ich opadania w wyniku przebytej ciąży. Jeśli jednak planujesz ponowne zajście w ciążę, wówczas rozsądniej będzie odłożyć zabieg podniesienia piersi. Powodem tego nie jest jakiekolwiek ryzyko związane z ciążą lub karmieniem piersią, natomiast kolejna ciąża może ponownie spowodować rozrost i opadanie skorygowanych wcześniej piersi. Najczęstszymi kandydatkami do zabiegu redukcji piersi są kobiety cierpiące wskutek bardzo dużych rozmiarów biustu. Ich ciężar może być powodem znacznych dolegliwości bólowych ramion i kręgosłupa i nadto powodować spore ograniczenia w zachowaniu pełnej aktywności ruchowej. Duże piersi są często przyczyną znacznych problemów pielęgnacyjnych, powodują otarcia i odparzenia skórne pod piersiami i w okolicy naramek stanika. Duży biust może zaburzać prawidłowy sen, powodując napady duszności wskutek ucisku na klatkę piersiową.
Ryzyko związane z zabiegiem
Podniesienie i redukcja piersi nie należą do operacji łatwych, ale wykonywane przez doświadczonego chirurga są operacjami bezpiecznymi. Istnieje jednak zawsze ryzyko powikłań związanych z samym zabiegiem i znieczuleniem ogólnym. Krwawienie pooperacyjne i infekcja nie zdarzają się często, lecz jeśli wystąpią wówczas przedłużają czas powrotu do pełnej aktywności i mogą być przyczyną gorszego wyglądy blizn poperacyjnych. Operacja podniesienia i redukcji piersi pozostawia zawsze blizny. Przebiegają one najczęściej dookoła otoczki i pionowo w dół do fałdu podpiersiowego. Stosowane przez nas techniki operacyjne pozwalają najczęściej uniknąć blizny poziomej w fałdzie podpiersiowym. Mimo, że blizny poperacyjne są początkowo różowe, to jednak po kilku miesiącach najczęściej bledną, są mniej zauważalne i dają się ukryć pod stanikiem lub strojem kąpielowym. U osób palących istnieje skłonność do gorszego gojenia się ran i rozleglejszych blizn. Operacja może powodować zaburzenia czucia brodawek sutkowych. Są one najczęściej przejściowe, choć w przypadku redukcji bardzo dużych piersi może dojść do trwałego osłabienia czucia brodawek.
Planując operację
Podczas wstępnej konsultacji należy szczegółowo omówić swoje oczekiwania z naszym chirurgiem i uważnie wysłuchać jego opinii. Każdy pacjent i każdy lekarz mogą mieć odmienne opinie co do oczekiwanego kształtu i wielkości piersi po operacji. Chirurg dokładnie zbada Twoje piersi. Omówi z Tobą wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na przebieg operacji, takie jak Twój wiek, rozmiar i kształt biustu, stan Twojej skóry, ewentualne użycie implantów. Chirurg omówi w szczegółach przebieg operacji, ryzyko z nią związane i rozmiar blizn jakie pozostaną w konsekwencji leczenia. Zostaniesz poinformowana o rodzaju znieczulenia i wymaganych badaniach przedoperacyjnych.
Jak przygotować się do operacji
W zależności od Twojego wieku i wywiadu rodzinnego może być wskazane wykonanie mammografii przed zabiegiem. Jako zasadę przyjęliśmy wykonywanie badania USG piersi przed operacją. Wskazane będzie także wykonanie badań krwi i moczu oraz prześwietlenie klatki piersiowej i badanie EKG. Otrzymasz również szczegółowe informacje dotyczące jedzenia i picia przed zabiegiem, jak również jakich witamin i leków należy się wystrzegać. Jeśli jesteś osobą palącą to powinnaś zaprzestać palenia na dwa tygodnie przed operacją.
Rodzaj znieczulenia
Zabiegi podniesienia i redukcji piersi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Stosowany obecnie rodzaj anestezji oraz wysoki poziom lekarzy prowadzących w naszej klinice znieczulenie ogólne pozwala na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie operacji.
Operacja
Operacja podniesienia piersi (mastopexia) trwa najczęściej dwie, do trzech godzin. Redukcja piersi wymaga trzech, do czterech godzin. Stosowane są różne techniki operacyjne, ale najczęściej używaną w naszej klinice jest technika wertikalna unikająca cięcia poziomego w fałdzie podpiersiowym, pozwalająca jednocześnie uzyskać naturalny kształt piersi. Skóra dookoła otoczki brodawki sutkowej jest pozbawiana naskórka, co pozwala na przemieszczenie całego kompleksu brodawki ku górze. Dolna część gruczołu jest modelowana (podniesienie piersi) lub wycinana i modelowana (redukcja piersi) celem uzyskania naturalnego kształtu piersi. Na gruczoł zakładane są szwy wchłanialne, natomiast skóra dookoła otoczki jest zeszywana pojedynczymi szwami niewchłanialnymi. Pionowa część rany, pomiędzy otoczką i fałdem podpiersiowym jest najczęściej zeszywana szwem o przedłużonym okresie wchłanialności. U niewielkiej części pacjentek, z minimalnym opadaniem gruczołu piersiowego, może mieć zastosowanie zabieg ograniczony do niewielkiego nacięcia dookoła otoczki brodawki sutkowej. Jeśli operacja podniesienia piersi jest połączona z wszczepieniem implantu piersiowego, wówczas jest on umieszczany bezpośrednio pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym większym.
Po operacji
Po operacji będziesz nosić specjalny stanik sportowy, a rany będą pokryte opatrunkiem. Piersi będą opuchnięte i bolesne w ciągu pierwszych dni po operacji, mogą być widoczne niewielkie siniaki. Dolegliwości te nie są najczęściej zbyt dokuczliwe i można je złagodzić stosując doustne środki przeciwbólowe. Stanik należy nosić do czterech tygodni po operacji. Szwy będą zdjęte w ciągu dwóch tygodni po operacji. Początkowo możesz odczuwać osłabienie czucia brodawek i skóry piersi. W ciągu kilku tygodni obrzęk piersi ustępuje, a czucie brodawek powraca do normy. Jedynie w szczególnych przypadkach dochodzi do trwałego zaburzenia czucia brodawek.
Powrót do normy
Gojenie jest procesem stopniowym. Najczęściej powrót do pełnej sprawności wymaga dwóch, trzech tygodni. Unikaj w tym czasie noszenia ciężkich rzeczy. Uprawianie sportu jest niewskazane w ciągu pierwszego miesiąca po operacji. Twoje piersi będą początkowo twardsze, a blizny pomarszczone. Stopniowo blizny będą ulegać wygładzeniu, a konsystencja piersi stanie się naturalna. Zmiany te wymagają jednak kilku miesięcy. Jeśli zajdziesz w ciążę, wówczas karmienie piersią będzie możliwe, choć musisz się liczyć z pogorszeniem kształtu swoich piersi.
Twój nowy wygląd
Nasz chirurg dołoży wszelkich starań by blizny pooperacyjne były jak najbardziej dyskretne. Pamiętaj jednak, że blizny po podniesieniu i redukcji piersi są rozległe i trwałe. Przez kilka pierwszych miesięcy mogą być zaróżowione. Bywa, że bledną dopiero po ponad roku. Ich ukrycie pod bielizną nie stanowi jednak najmniejszego problemu.
Pamiętaj także, że efekt podniesienia lub redukcji piersi nie jest trwały. Upływający czas, działanie grawitacji, zmiany wagi ciała, ciąża mogą spowodować zmianę wyglądu Twoich piersi i spowodować ich ponowne opadania. Sporo zależy tu od Twojego trybu życia, aktywności i sposobu odżywiania. Zakres satysfakcji z efektów zabiegu podniesienia i redukcji piersi zależy w dużej mierze od zrozumienia istoty samego zabiegu i od tego na ile oczekiwania pacjentki są rozsądne i realistyczne.