Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Dermabrazja, Retin A

Dermabrazja

Dermabrazja polega na mechanicznym usuwaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od wielkości powierzchni operowanej. Zabieg ten pozwala usunąć głębsze przebarwienia skórne, blizny potrądzikowe, zmiany pozapalne (np. po ospie wietrznej) oraz powierzchowne zmarszczki twarzy.

Bezpośrednio po zabiegu zakładany jest jałowy opatrunek nasączony środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, który zdejmowany jest po 7-10 dniach. Zaletą tej metody jest możliwość usunięcia dość głębokich zmian, lecz wadą długotrwałe, utrzymujące się od 2 do 6 miesięcy początkowo zaczerwienie, a później zaróżowienie skóry operowanej okolicy twarzy.

Retin A – leczenie powierzchni skóry

Zdrowa skóra

O naszej atrakcyjności często świadczy posiadanie gładkiej skóry i czystej cery. Jednak utrzymanie dobrej kondycji naszej skóry jest trudne z powodu upływającego czasu i działania wielu niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego. Twarz jest najbardziej eksponowaną częścią naszego ciała. Na skórze twarzy widoczne są zniszczenia spowodowane działaniem promieniowania słonecznego, zmiany trądzikowe, wysypki i uczulenia, które pozostawiają często trwałe blizny i przebarwienia.

Wiele niechirurgicznych sposobów odnawiania skóry pozwala na wyeliminowanie powierzchownych niedociągnięć skóry i uzyskanie świeżego jej wyglądu. Jednym z takich sposobów jest stosowanie witaminy A w postaci ampułek lub kremu Retin A. Witamina A wpływając na metabolizm komórek skóry pozwala wygładzić jej  powierzchowne zmarszczki i chroni przed niekorzystnym wpływem słońca.

Retin A w kremie może być stosowany jako monoterapia lecz częściej zalecany jest w połączeniu z innymi zabiegami z zakresu chirurgii estetycznej twarzy jak lift twarzy czy piling chemiczny i mechaniczny.

Oczekiwania

Leczenie powierzchni skóry twarzy pozwala w znacznym stopniu poprawić jej wygląd poprzez nadanie jej gładkości, świeżego wyglądu, ale nie pozwala na usunięcie głębszych blizn i wad jej budowy oraz nie stanowi działań profilaktycznych w terapii zmian związanych z wiekiem. Leczenie to nie powinno być traktowane jako mini lift skóry twarzy. Kuracja preparatami zawierającymi witaminę A pozwala jedynie na uzyskanie drobnej poprawy wyglądu, lecz nie tak dużej jak w przypadku zabiegu chirurgicznego, dermabrazji czy pilingu chemicznego.

Planowanie leczenia

Podczas wstępnej konsultacji należy omówić z lekarzem cele leczenia, własne oczekiwania, przeciwwskazania, efekty uboczne kuracji witaminą A i powikłania oraz przebieg okresu rekonwalescencji. Lekarz wyjaśni ze szczegółami etapy leczenia i zaleci odpowiednie stężenie witaminy A w zależności od wieku, stanu skóry oraz wcześniejszych zabiegów chirurgiczny w obrębie skóry twarzy.

Po dokładnej ocenie stanu ogólnego, uzyskaniu informacji dotyczących przebytych chorób, uczuleń na leki i substancje, lekarz wyjaśni etapy terapii i zaleci odpowiednią postać i dawkę witaminy A.

Kuracja witaminą A w postaci kremu Retin A jest wskazana u pacjentów z niewielkimi zmarszczkami twarzy i drobnymi plamami powstałymi w wyniku działania promieniowania słonecznego. Natomiast u pacjentów, u których planowany jest inny zabieg np.  piling chemiczny, Retin A wykorzystuje się jako kurację przygotowującą skórę twarzy. Retin A bowiem powoduje delikatne złuszczanie powierzchownych warstw skóry, co pozwala  kwasom pilingującym na głębsze i bardziej równomierne penetrowanie. Stosowanie witaminy A nie jest wskazane u kobiet w ciąży i matek karmiących, ponieważ nie znany jest jeszcze jej wpływ na płód i niemowlę.

Uczulenia i reakcje uboczne

Zastosowanie Retin A nie wywołuje większym problemów medycznych. Najczęściej zdarzają się delikatne, przejściowe podrażnienia skóry w postaci miejscowego zaczerwienia bądź wysuszenia. Jeżeli takie objawy są zauważalne lekarz może polecić stosowanie kremu o mniejszy stężeniu lub co drugi dzień.

Leczenie kremem Retin A

Stosowanie kremu Retin A polega na codziennym nakładaniu i delikatnym rozsmarowaniu niewielkiej jego ilości w umytą skórę twarzy. Zabieg taki należy wykonywać raz lub dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Ponieważ Retin A może powodować wysuszenie skóry, lekarz może zalecić mniejsze stężenie krem lub stosowanie go raz dziennie wieczorem lub co drugi dzień. Zwykle kuracja ta powinna być kontynuowana przez minimum osiem miesięcy do jednego roku. Następnie zmniejsza się stężenie zalecanego kremu bądź należy go stosować dwa do trzech razy w tygodniu. Praktycznie krem zawierający witaminę A powinno się stosować do końca życia.

Zawsze po rozpoczęciu kuracji witaminą A zauważa się w obrębie leczonej skóry zaczerwienie, swędzenie, pieczenie lub jej wysuszenie. Objawy te z czasem zanikają, a skóra przyzwyczaja się do zaleconej terapii.

Krem Retin A znacznie wysusza skórę i złuszcza jej powierzchowne warstwy, należy zwiększyć dbałość o nią przez stosowanie kremów zawierających duże numery filtrów przeciwsłonecznych.  Podrażniona skóra jest bowiem bardzo delikatna i bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe. Krem Retin A powoduje subtelne poprawienie stanu i tonacji skóry twarzy, wygładza drobne powierzchowne zmarszczki, zmniejsza poszerzone pory skóry oraz łagodzi przebarwienia głównie posłoneczne.

Przypisane kategorie: , , ,