Zimna plazma | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Zimna plazma

Co to jest plazma?

Pojęcie plazmy zostało wprowadzone w 1928 roku przez amerykańskiego fizykochemika Irvinga Langmuira, zdobywcy nagrody Nobla w 1932 roku. Plazma zwana jest czwartym we Wszechświecie stanem skupienia materii (trzy podstawowe to: ciało stałe, ciecz i gaz). Jest ona zjonizowanym gazem, który przewodzi ładunki elektryczne.

J-Plazma Renuvion, czyli „zimna” plazma

Wyróżniamy jej dwie postacie:

  • plazmę „gorącą” będącą składnikiem gwiazd i powstającą podczas wybuchu bomby wodorowej
  • plazmę „zimną”, niskotemperaturową tzw. cold plasma, która powstaje w temperaturze pokojowej

Zjawiskiem powstawania plazmy jest także błyskawica i zorza polarna.

J-Plazma Renuvion
J-Plazma Renuvion

Plazma niskotemperaturowa składa się z mieszaniny zjonizowanych oraz niezjonizowanych cząsteczek i atomów w stanie podstawowym lub wzbudzonym, wolnych rodników gazu np. tlenu, azotu, ozonu oraz elektronów i promieniowania UV.

Do czego się ją wykorzystuje?

Plazma niskotemperaturowa działa przeciw bakteriom, drożdżom, pleśniom i wirusom w różnych ich postaciach. Działanie jej polega na uszkodzeniu komórek tych mikroorganizmów poprzez:

  • uszkodzenie ściany i błony komórkowej, czyli przerwanie ich ciągłości na skutek uderzeń reaktywnymi składnikami plazmy, co doprowadza do lizy (rozpadu) komórek

J-Plazma Renuvion

  • uszkodzenie DNA przez powstające promienie UV o wysokiej wartości energetycznej i dużym stopniu absorpcji przez cząsteczki DNA i RNA, co doprowadza do fragmentacji nukleidu jąder komórkowych

Zimna plazma

ZZimna plazma wykorzystywana jest w oczyszczaniu produktów żywnościowych z mikroorganizmów, nie zmieniając ich struktury i ich właściwości smakowych czy zapachowych. Zupełnie inaczej niż w przypadku obróbki termicznej. A szczególnie, w dekontaminacji drobnoustrojów z produktów takich jak: warzywa, owoce, mięso, przyprawy, nasiona i soki.

Stosowana jest również w stomatologii i w leczeniu nowotworów, czyli w ginekologii, chirurgii onkologicznej, urologii oraz kardiochirurgii czy torakochirurgii. Jej działanie polega z jednej strony na usuwaniu mikroorganizmów z powierzchni biologicznych i sprzętu medycznego, a z drugiej zaś, koncentrując jej działanie na komórkach fizjologicznych i nowotworowych, hamuje rozwój nowotworów, przyspieszając gojenie trudnych ran.

Działanie plazmy zależy od wielkości dawki. Małe dawki niszczą drobnoustroje, średnie przyspieszają gojenie ran zwiększając proliferację komórek, wydzielanie czynnika wzrostu oraz apoptozę komórek nowotworowych. Wysokie dawki są jednak szkodliwe dla wszystkich komórek.

Czym jest urządzenie emitujące zimną plazmę?

J-Plazma Renuvion

Urządzenie stosuje unikalną technologię stworzoną w USA, łączącą plazmę helową (gaz) z energią elektryczną, radiową (RF – radiofrequency). Połączenie obu energii powoduje mikrouszkodzenia i stymuluje proces odnowy komórek jednocześnie.

Dzięki rewolucyjnemu połączeniu plazmy helowej z technologią fal radiowych, jest ono idealnym rozwiązaniem do natychmiastowego napinania skóry i scalania tkanek po zabiegach liposukcji, wykonywania pełnego wygładzania oraz napinania zwiotczałej skóry twarzy i całego ciała. Jako jedyna technologia z dziedziny elektrochirurgii wykorzystuje działanie fal radiowych do podgrzania helu, który zmienia swój stan skupienia w plazmę (zjonizowany gaz).

Dzięki rewolucyjnemu połączeniu plazmy helowej z technologią fal radiowych, urządzenie to jest idealnym rozwiązaniem do natychmiastowego napinania skóry i scalania tkanek po zabiegach liposukcji, wykonywania pełnego resurfacingu oraz napinania zwiotczałej skóry na twarzy i ciele. Jako jedyna technologia z dziedziny elektrochirurgii wykorzystuje działanie fal radiowych do podgrzania helu, który zmienia swój stan skupienia w plazmę. Urządzenie to oferuje długo oczekiwaną alternatywę dla bardziej inwazyjnych procedur, zapewniając przełomowe rezultaty przy niższym ryzyku i krótszym czasie rekonwalescencji.

Końcówki sprzętu pozwalają na wieloaspektowe wykorzystanie. Z jednej strony zewnętrznego, czyli cięcia skóry z jednoczesną koagulacją, czy bezdotykowej ablacji skóry w celu jej odmłodzenia. Z drugiej strony, do działania wewnętrznego, pobudzającego proces obkurczania się wiotkiej skóry jako uzupełnienie zabiegów odsysania tkanki tłuszczowej różnych okolic ciała, szczególnie, gdy istnieje ryzyko pozostania wiotkiej skóry po usunięciu nadmiaru tłuszczu.

Jak można je wykorzystać do poprawy Twojego wyglądu?

Urządzenie to powoduje stymulację produkcji kolagenu i obkurczanie się jego włókien. Jest to białko najobficiej występujące w ciele człowieka, bowiem znajduje się on w kościach, ścięgnach oraz skórze. Kolagen tworzy rusztowanie i zapewnia siłę oraz strukturę, utrzymując ciało razem. Jednocześnie, zakotwicza komórki między sobą, wpływając na wytrzymałość i elastyczność skóry.

Zimna plazma