Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Łysienie u kobiet

Łysienie androgenowe kobiet, zwane również łysieniem kobiet typu męskiego lub przewlekłym rozlanym łysieniem, jest wywołane czynnikami genetycznymi i zwiększoną wrażliwością mieszka włosowego na androgeny.

U pacjentek z tym typem łysienia poziomy hormonów płciowych mogą być prawidłowe. Kobiety, u których występuje łysienie androgenowe, w pierwszej kolejności najczęściej zauważają poszerzający się przedziałek przy normalnie wyglądających włosach. Następnie włosy w obrębie okolicy czołowej i ciemieniowej stają się cieńsze, w wyniku czego dochodzi do uwidocznienia powierzchni skóry głowy.

Łysienie adrogenowe kobiet

Wypadanie włosów może być rozlane i przebiega etapami, analogicznie do łysienia typu męskiego, przy czym u kobiet pozostaje zachowana linia włosów w okolicy czołowej. Do oceny nasilenia łysienia androgenowego u kobiet służy skala Ludwiga.

Łysienie adrogenowe kobiet

Łysienie androgenowe kobiet

W diagnostyce łysienia u kobiet bierze się pod uwagę zażywane przez pacjentkę leki, wykonuje się badania laboratoryjne w celu oceny różnych zaburzeń ogólnoustrojowych, niedoborów żywieniowych oraz profilu hormonów w przebiegu cyklu miesięcznego. Następnie przeprowadza się badania obrazowe z wykorzystaniem specjalnego systemu lub wykonuje się biopsję skóry głowy z badaniem mikroskopowym pobranej tkanki.

Leczenie łysienia u kobiet, tak jak u mężczyzn, jest niezwykle trudne. W leczeniu miejscowym wykorzystuje się 2% minoksydyl i przeprowadza analizę środków do pielęgnacji włosów oraz skóry owłosionej głowy stosowanych dotychczas przez pacjentkę. W leczeniu systemowym często stosuje się preparaty o działaniu antyandrogenowym, które obniżają ustrojowy poziom androgenów. Leczenie kobiet inhibitorami 5-alfa-reduktazy nie jest powszechnie zalecane, pomimo tego, że istnieją doniesienia potwierdzające skuteczność tej terapii w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet. Lek ten jest szczególnie przeciwwskazany u kobiet ciężarnych lub planujących zajście w ciążę, ze względu na silne właściwości teratogenne (uszkadzające płód).

Ze względu na duże trudności w leczeniu łysienia androgenowego postęp w terapii tego schorzenia można osiągnąć poprzez skojarzenie różnych metod leczenia dobranych indywidualnie dla każdego pacjenta. Dokładną ocenę efektów terapii można przeprowadzić wykorzystując metodę komputerowej analizy wzrostu włosów.