Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Czy przewlekłą niewydolność żylną i żylaki kończyn dolnych można leczyć zachowawczo bez konieczności leczenia operacyjnego?

W początkowym okresie występowania przewlekłej niewydolności żylnej leczy się ją zachowawczo. Leczenie to polega na stosowaniu farmakoterapii, terapii uciskowej i skleroterapii.

Leczenie farmakologiczne jest stosowane w każdym etapie przewlekłej niewydolności żylnej i polega na uszczelnieniu naczyń krwionośnych oraz na zmniejszeniu lepkości krwi.

Stopniowa lub segmentowa terapia uciskowa w obrębie kończyn dolnych obniża podwyższone ciśnienie żylne, zmniejsza obrzęk, co jednocześnie zmniejsza uczucie ciężkości i dyskomfortu odczuwane przez chorego w dotkniętej chorobą kończynie.

Określono cztery stopnie ucisku w zależności od stopnia niewydolności żylnej. W tego rodzaju terapii stosuje się uciskowe podkolanówki, pończochy i rajstopy.

Skleroterapia natomiast polega na wstrzykiwaniu substancji płynnych do żylakowato zmienionych naczyń żylnych, wywołując podrażnienie błony wewnętrznej ściany naczynia, co powoduje zakrzepicę, zwłóknienie i zamknięcie jego światła.

Zasadnicze jednak leczenie żylaków kończyn dolnych jest operacyjne. Leczenie zachowawcze powinno być zarezerwowane dla chorych:

  • nie decydujących się na operacje
  • posiadających przeciwwskazania od operacji
  • już leczonych operacyjnie

Przypisane kategorie: , ,