Leczenie otyłości powinno być działaniem kompleksowym, w skład którego wchodzą: dieta, aktywność fizyczna, modyfikacja stylu życia oraz farmakoterapia. Niezwykle ważna jest motywacja samego pacjenta i często zmiana filozofii życia.
Trudno jest podjąć taką walkę samodzielnie, stąd równie istotny jest stały kontakt osoby otyłej z lekarzem. Dieta w leczeniu otyłości powinna być urozmaicona. W jej skład wchodzą wszystkie niezbędne dla organizmu składniki, takie jak: węglowodany, białka i tłuszcze oraz witaminy i mikroelementy, z których nie wolno rezygnować. Wszystkie wymienione elementy powinny być spożywane w odpowiednio zmniejszonej ilości, tak by w trakcie kuracji suma ich kalorii nie przekraczała wartości 1000 kcal (kilokalorii). Pomocne w ocenie energetycznych wartości poszczególnych spożywanych przez nas produktów są specjalne książeczki, które pozwalają nam obliczyć, ile kilokalorii miały potrawy, które zjedliśmy podczas każdego posiłku. W czasie kuracji odchudzającej warto wyeliminować z diety przetwory z pełnotłustego mleka, tłuste mięsa i ryby, wędliny, cukier, słodycze oraz alkohol. Wskazane są natomiast chude mleko i jego przetwory, białka jaj, ryby, warzywa i owoce. Wiele znanych diet zaleca picie niegazowanej wody w ilości 2-2,5 litra na dobę.
Nieodłącznym elementem w leczeniu otyłości jest zwiększenie aktywności fizycznej. Znacznie bardziej efektywne jest, zwłaszcza w przypadku osób starszych i obciążonych wieloma chorobami, regularne, codzienne wykonywanie ćwiczeń czy spacerów niż krótki intensywny wysiłek fizyczny, np. raz w tygodniu na siłowni. Wskazana jest również ogólna zmiana trybu życia, np. korzystanie ze schodów zamiast windy czy częste spacery zamiast jazdy samochodem.
Farmakoterapia wskazana jest w ostateczności u osób ze skrajną otyłością i z towarzyszącymi dodatkowymi chorobami. Stosowane leki doustne z jednej strony blokują trawienie i wchłanianie tłuszczów, a z drugiej wywołują uczucie sytości i zwiększają przemianę materii organizmu. Działanie ich w dużym stopniu redukuje wagę ciała, wpływa korzystnie na gospodarkę lipidową i węglowodanową organizmu oraz poprawia stan układu krążenia i oddychania.
Podjęta walka z nadwagą lub otyłością jest działaniem długotrwałym. Początkowe niepowodzenia nie powinny zmuszać do poddania się, a całkowita zmiana stylu życia, kontynuowana przez całe życie, a nie tylko chwilowo, chroni przed pojawieniem się efektu jo-jo i powrotem do wyjściowej wagi ciała.