Odcinek 19: Pionierzy Medycyny Anti-Aging | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Odcinek 19: Pionierzy Medycyny Anti-Aging

Medycyna anti-aging, zwana również medycyną przeciwstarzeniową, to dziedzina medycyny, która koncentruje się na zapobieganiu procesom starzenia się organizmu oraz na zwalczaniu jego skutków.

Jej celem jest nie tylko wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim zachowanie zdrowia i witalności na dłużej.

Tak brzmi poprawna definicja tej, ciągle nowej, dziedziny medycyny.

Jednak powszechnie przez wielu lekarzy, wspieranych przez kosmetologów, kosmetyczki i tak wszechobecne media sprowadza się do działań poprawiających urodę pacjenta.

Jak grzyby po deszczu powstające centra medycyny estetycznej w swoich ofertach umieszczają usługi z zakresu medycyny anti-aging wielokrotnie sprowadzając je do poziomu skóry.

Tymczasem, gdy kończył się XX wiek nikt w Polsce nie słyszał o medycynie przeciwstarzeniowej.

Ja mając za sobą już 16-letnią działalność w chirurgii estetycznej również nie znałem tego pojęcia. Szczęśliwym trafem spotkałem na swojej drodze niezmiernie utalentowanego chirurga plastyka z Barcelony, dr Ramon Vila Rovira.

W tamtym czasie oboje zasiadaliśmy w zarządzie European Society of Hair Restoration Surgery, a następnie kolejno piastowaliśmy stanowiska wice-prezydenta tego Towarzystwa.

Otóż dr Ramon w rozmowie ze mną wspomniał kiedyś, że oto rodzi się na naszych oczach dział medycyny, która doskonale uzupełnia się z chirurgią plastyczną.

Wszak chirurgia plastyczna i estetyczna zajmują się, miedzy innymi, naprawą postępujących procesów starzenia powłok ciała. Doskonałym dopełnieniem tych działań jest dbałość o zdrowe wnętrze człowieka.

Już bowiem w czasach rzymskich obowiązywała zasada „Mens sana i corpore sano” (w zdrowym ciele zdrowy duch). Nie można było nie przyznać mu racji.

Pozostało mi znaleźć lekarza spełniającego kryteria przyszłego lekarza medycyny Anti-aging. Pomocna w tym względzie okazała się moja bliska znajoma, prof. dr hab. med. Wanda Sikorska.

To ona poleciła mi młodą i ambitną lekarkę, dr med. Annę Modelską-Ziółkiewicz.

Dr Ania przyjęła moje zaproszenie do współpracy i razem ruszyliśmy do Barcelony by rozpocząć naszą wspólną przygodę z tą nową dziedziną medycyny.

W gabinecie dr Ramon Vila Rovira poznawaliśmy zasady funkcjonowania gabinetu anti-aging, oceniania wieku biologicznego pacjenta, rozszerzonej diagnostyki i ostatecznie leczenia.

Nie poprzestaliśmy na jednej wizycie w zachodnim ośrodku, odwiedziliśmy ich jeszcze kilka.

Największe wrażenie wywarło na nas rozbudowane centrum medycyny anti-aging w Monachium prowadzone przez wybitnego specjalistę, dr Michael Klentze.

To on polecił nam niemiecki system wielopoziomowej oceny wieku biologicznego człowieka o nazwie Bio-Aging.

Nawiązaliśmy współprace z profesorem Alfredem Wolfem, nie tylko zakupując ten system, ale także współtworząc jego polską wersję.

Badanie tym systemem pozwalało na ocenę wieku biologicznego pacjenta, co stanowiło punkt startowy terapii mającej na celu doprowadzić do tego by wartość biologiczna była znacznie niższa od chronologicznej.

Wszystkie działania pozwalające na uruchomienie pierwszego w Polsce centrum medycyny anti-aging należało uzupełniać bardzo intensywną kampanią edukacyjną wykazującą przydatność tej nowej specjalizacji w systemie opieki zdrowotnej.

Wszak anti-aging nie jest niczym innym jak powszechnie uznawaną medycyną prewencyjną. Nic nowego w stwierdzeniu, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Oprócz licznych wywiadów ogromny nacisk położyliśmy na organizację konferencji naukowych, a także spotkań z potencjalnymi grupami docelowymi, zarówno kobietami i mężczyznami.

Miały one często bardzo atrakcyjną formę. A wszystko po to, by przekonać czterdziesto-, pięćdziesięcio- i sześćdziesięcio-latków do tego by wzięli swój los w swoje ręce.

Założyliśmy także Polskie Towarzystwo Medycyny Anti-Aging, którego prezesem została dr med. Anna Modelska-Ziółkiewicz. Dość szybko weszła ona w skład Zarządu Europejskiego Towarzystwa Medycyny Anti Aging, uczestnicząc jednocześnie w większości czołowych konferencji na świecie poświęconych temu tematowi.

Zwieńczeniem naszych wspólnych działań, była organizacja Pierwszej Europejskiej Konferencji Medycyny Anti-Aging w Poznaniu pod honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. dr hab.med. Grzegorza Bremborowicza.

Konferencję zaszczycili swym udziałem wybitni specjaliści z kraju i zza granicy jak: prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, prof. Maciej Kurpisz, prof. Andrzej Mackiewicz, prof. Krzysztof Linke, prof. Stefan Grajek, prof. Michał Karasek, prof. Wanda Horst-Sikorska, prof. Jerzy Smorawiński, prof. Danuta Pupek-Musialik, prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prof. Edmund Grześkowiak, prof. Vittorio Calabrese z Włoch i prof.Michael Klentze Niemiec.

Dziś medycyna anti-aging jest mocnym filarem działalności Kliniki Kolasiński.

W Polsce powstały też liczne ośrodki zajmujące się tą dyscypliną, towarzystwa naukowe lub sekcje przy pokrewnych towarzystwach.

Tylko jakoś dziwnie nikt już nie pamięta o dwóch pionierach z Poznania, którzy jako piersi kładli podwaliny pod medycynę anti-aging w kraju nad Wartą i Wisłą.

No cóż, jak to napisał Stanisław Wyspiański „A to Polska właśnie…” („Wesele” 1901r, akt III, scena XVI).

Na zdjęciach:
– Dr Ramon Vila Rovira, dr Jerzy Kolasiński i dr Anna Modelska-Ziółkiewicz podczas wizyty w centrum medycyny anti-aging w Barcelonie
– Dr Jerzy Kolasiński i dr Ramon Vila Rovira bliscy znajomi z ESHRS i kolejni vice Prezydenci tego Towarzystwa
– Dr Ramon Vila Rovira demonstruje pracę analizatora krwi
– Dr Ramon Vila Rovira przedstawia tajniki anlizatora wieku biologicznego człowieka
– w kuluarach Pierwszej Europejskiej Konferencji Medycyny Anti-Aging w Poznaniu, od lewej: prof. Jerzy Woy-Wojciechowski (Prezes Ppolskiego Towarzystwa Lekarskiego), dr Jerzy Kolasiński, dr Anna Modelska-Ziółkiewicz, prof. Andrzej Mackiewicz, prof. Maciej Kurpisz
– Prof. Jerzy Woy-Wojciechowski otwiera obrady konferencji w Poznaniu fascynującym wykładem o związkach muzyki z medycyną.
– obrady konferencji w Poznaniu uświetnił prof. Michael Klentze Sekretarz Generalny Europejskiego Towarzystwa Medycyny Anti-Aging
– Uroczysta kolacja na zakończenie konferencji w Poznaniu, stoją od lewej: Elżbieta Kolasińska, prof. Danuta Pupek-Musialik, dr Jerzy Kolasiński, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, dr Katarzyna Rygiel, siedzą: prof. Wanda Horst-Sikorska, Minister Zdrowia dr Leszek Sikorski, prof. Maciej Kurpisz, dr Bożena Riedel
– Konferencja w Poznaniu, wykład prowadzi dr Barbara Walkiewicz Cyrańska, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologii Estetycznej