Zabiegi odtwórcze owłosienia brwi i wargi górnej | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Zabiegi odtwórcze owłosienia brwi i wargi górnej

Autogenny przeszczep mieszków włosowych najczęściej stosuje się w celu korekty ubytków owłosienia głowy spowodowanych łysieniem androgenowym, występującym zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ubytek owłosienia brwi i wargi górnej zdarza się dość rzadko.

Najczęstszą przyczyną braku owłosienia tych okolic jest uraz, np. chemiczny – oparzenie, mechaniczny – wypadek komunikacyjny z licznymi bliznami twarzy, zbyt skrupulatne wyrywanie brwi przez kobiety czy też pozostawione blizny po operacjach rozszczepu podniebienia i wargi górnej.

Blizna skórna nie ma w swojej budowie elementów charakterystycznych dla zdrowej skóry, a przede wszystkim nie zawiera mieszków włosowych.

Odtwarzanie owłosieniaW celu odtworzenia owłosienia takich okolic, jak brwi czy wąsy, wykonuje się zabieg podobny do przeszczepu włosów w obrębie skóry owłosionej głowy. Technika zabiegu polega na pobraniu już pojedynczych przeszczepów lub paska skóry owłosionej z części potylicznej głowy. Jeśli mówimy o pasku, to jest on następnie cięty na drobne fragmenty zawierające pojedyncze mieszki włosowe (zwane mikroprzeszczepami). W okolicach pozbawionych włosów wykonuje się delikatne nakłucia pod odpowiednim kątem, co nadaje właściwy kierunek odrostu nowych włosów. W tak przygotowane miejsca wprowadza się za pomocą bardzo drobnych i delikatnych narzędzi przygotowane wcześniej mikroprzeszczepy. Przy takich zabiegach niezwykle ważna jest delikatność, precyzja i olbrzymia cierpliwość operatora. W miejscu wszczepienia mieszków włosowych widoczne są początkowo niewielkie strupki. Odpadają one po 7-10 dniach. Nowe włosy zaczynają rosnąć po trzech miesiącach. Odtąd włosy rosną już w nowym miejscu całe życie.

Tą metodą można odtwarzać owłosienie takich okolic, jak brwi, wąsy czy brodę. Te dwie ostatnie bywają zniekształcone u osób urodzonych z rozszczepem wargi górnej i podniebienia. Wada ta zdecydowanie częściej występuje u dzieci płci męskiej. Może być wadą pojedynczą lub towarzyszyć innym. Istnieje szereg metod chirurgicznego leczenia tej wady. Każda operacja jednak pozostawia trwałe, bardzo widoczne blizny. U kobiet blizny pooperacyjne można zamaskować makijażem, u mężczyzn brak mieszków włosowych w bliznowatych tkankach wargi górnej nie pozwala na przykrycie śladów operacji brodą. Współczesna technika przeszczepu pojedynczych mieszków włosowych pozwala na uzyskanie dobrych efektów estetycznych.

Opis przykładowego przypadku

Do Kliniki zgłosił się młody mężczyzna z ubytkiem owłosienia wargi górnej. Brak włosów tej okolicy był spowodowany wielokrotnymi zabiegami korygującymi rozszczep wargi górnej i podniebienia. Ta wada wrodzona dotyczy obecnie aż 1,5% populacji ludzkiej. Jedynym i najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest przeszczepienie pojedynczych mieszków włosowych.

Takie leczenie zastosowano w tym przypadku. Wykonano trzy zabiegi operacyjne autogennego przeszczepu mieszków włosowych w odstępach czterech miesięcy. Łącznie wykonano 410 przeszczepów. Uzyskana gęstość zarostu pozwoliła na ukrycie wcześniej widocznych blizn pooperacyjnych i dała naturalny efekt kosmetyczny.

Małgorzata Kolenda

Przypisane kategorie: ,