Mikropigmentacja włosów (Hair microPigmentation Treatment – HPT) | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Mikropigmentacja włosów (Hair microPigmentation Treatment – HPT)

Mikropigmentacja włosów (Hair microPigmentation Treatment – HPT) – metoda zagęszczania włosów bez użycia skalpela!

Łysienie androgeniczne (androgenetic alopecia – AA) jest najczęstszą formą łysienia zarówno u płci męskiej jak i żeńskiej stanowiąc 95% przypadków utraty włosów. Łysienie doprowadza do przesadnego odczucia brzydoty, a w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do zaburzeń postrzegania własnego ciała (Body Dysmorphic Disorder – BDS).

Obecnie jest dostępnych wiele metod umożliwiających rozwiązanie problemu utraty włosów.

  • Przeszczep zespołów mieszków włosowych (Follicular Unit Transplantation – FUT) – pobranie fragmentu skóry owłosionej głowy, następnie pocięciu jej na fragmenty zawierające pojedyncze zespoły mieszków włosowych i przeszczepieniu ich w miejsce utraty włosów.
  • Przeszczep pojedynczych mieszków włosowych ( Follicular Unit Extraction – FUE) – metoda polegająca na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych, a następnie transplantacji ich w miejsca docelowe.
  • Leczenie farmakologiczne: terapia zewnętrzna z wykorzystaniem minoxidilu oraz ogólnoustrojowa finasterydem.
  • Korektor utraty włosow (Hair concealers) pokrycia miejsc łysiejących, pozwalające upozorować widoczną utratę włosów.

Ciekawą metodą, która jest alternatywą zarówno dla kobiet jak i mężczyzn cierpiących na wypadanie włosów, niekwalifikujących się do chirurgicznych procedur rekonstrukcji jest obecnie Hair microPigmentation Treatment (HPT).

HPT jest to technika półtrwałej mikropigmentacji skóry głowy polegająca na wprowadzeniu hipoalergicznego pigmentu w powierzchowne warstwy naskórka, który ma za zadanie imitować włosy, odwracając uwagę od miejsc wyłysiałych. Technika mikropigmentacji ciszy się dużą popularnością szczególnie wśród mężczyzn z łysieniem androgenicznym, ponieważ stwarza iluzję krótko przyciętych włosów. Jednakże, HPT może być także wykorzystywana w celu kamuflowania blizny potransplantacyjnej, jako uzupełnienie procedur chirurgicznych (FUT/FUE) oraz tuszowania rozlanego łysienia w szczególności u kobiet.

Tylko szeroka wiedza na temat przyczyn wypadania włosów oraz dostępnych możliwościach terapeutycznych umożliwia odpowiedni dobór metody leczenia pacjenta.

Dr Paulina Kubasik

Na podstawie :
A.Cassano: Hair microPigmentation Treatment: a complimentary hair loss solution. PRIME DERMATOLGY, June 2014: 41-7.