Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Ile średnio jest włosów w obrębie skóry głowy? Co to jest cykl włosa?

W obrębie skóry owłosionej głowy osoby niełysiejącej znajduje się ok. 100 do 140 tys. włosów. Liczba ta zależy od koloru i grubości włosa. Im są one grubsze i ciemniejsze, tym jest ich mniej. Włos wyrasta z mieszka włosowego, popularnie zwanego cebulką włosa, osadzonego w warstwie właściwej skóry głowy. Towarzyszy mu gruczoł łojowy i mięsień przywłośny. Mieszek jest żywą częścią włosa, a Jego łodyga widoczna ponad skórą jest częścią martwą, zbudowaną z białek strukturalnych. Idąc od środka, włos składa się z: rdzenia, część korowej i osłonki. Liczba wszystkich mieszków włosowych jest stała i znaleźć je można prawie na całej powierzchni ciała człowieka, z wyjątkiem wewnętrznej powierzchni dłoni i podeszwy stóp.

Włosy na skórze głowy rosną zwykle ok. 15 cm w ciągu roku, średnio ok. 1 cm na miesiąc. Każdego dnia tracimy ok. 50 do 100 włosów. Związane jest to z aktualną fazą cyklu mieszka włosowego. W odróżnieniu od zwierząt, które tracą włosy w jednym czasie, co nazywamy linieniem, u ludzi mieszki włosowe przechodzą poszczególne fazy cyklu w różnym czasie. Każdy włos żyje jakby własnym życiem, przechodząc cyklicznie 3 fazy:

  • fazę wzrostu – anagen, trwającą od 2 do 8 lat, gdyż przeciętnie tyle rośnie zdrowy włos; w fazie anagenu w danym momencie na głowie jest ok. 90% mieszków włosowych,
  • fazę przejściową – katagen: mieszek włosowy kurczy się, a faza ta trwa od 2 do 4 tygodni,
  • fazę spoczynku – telogen: to tzw. faza uśpienia, która trwa od 2 do 4 miesięcy, kiedy to mieszek włosowy odpoczywa. Włosy telogenowe wypadają, co najbardziej jest zauważalne w trakcie mycia lub czesania.

Po wypadnięciu starego włosa w jego miejscu zaczyna rosnąć nowy i cykl się powtarza. Gdy wypada więcej niż 100 włosów w ciągu dnia, świadczy to o nadmiernej ich utracie i stanowi sytuację alarmową.