Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Z czym związane jest łysienie męskie? Czy jest to problem genetyczny?

Wyróżnia się szereg przyczyn wypadania włosów. Najczęściej jest to łysienie androgenowe, stanowiące 87% przypadków łysienia u mężczyzn. Jest ono uwarunkowane genetycznie i przekazywane z pokolenia na pokolenie, zwykle dziedziczone przez męską część rodu.

Łysienie rozpoczyna się najczęściej od poszerzania zatok czołowych na skutek cofania się czołowej i skroniowej linii włosów, a następnie pojawia się łysina centralna. Za ten proces odpowiedzialny jest hormon męski testosteron, który ulega przemianie w dihydrotestosteron pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy i powoduje zanikanie mieszków włosowych.

Każdy włos żyje jakby własnym życiem, przechodząc cykliczne fazy wzrostu (anagen), trwającą od 2 do 8 lat, przejściową (katagen), która trwa od 3 do 4 tygodni, i fazę spoczynku (telogen), czyli tzw. fazę uśpienia, trwającą od 2 do 4 miesięcy. Nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane wydłużeniem okresu telogenu, z jednoczesnym skróceniem czasu anagenu oraz zmniejszeniem stosunku obu faz – anagenu do telogenu – z prawidłowego 12:1 do nieprawidłowego 5:1.

W wyniku tych zmian dochodzi do tzw. miniaturyzacji mieszków włosowych i trwałego ich zaniku.

Na szczęście nie wszystkie mieszki ulegają obkurczeniu i zanikowi, a należą do nich te usytuowane wokół głowy, tzn. w okolicy potylicznej i okolicach skroniowych. Tam włosy nie wypadają, a wręcz przeciwnie – rosną bardzo gęsto, tworząc tzw. koronę. Z tego obszaru można pobierać mieszki włosowe, które po przeniesieniu w dowolne miejsca głowy i ciała podejmują swą funkcję i dalej rosną.