Na czym polega chirurgiczne leczenie łysienia metodą HT? | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Na czym polega chirurgiczne leczenie łysienia metodą HT?

Zabieg chirurgicznego leczenia łysienia metodą HT polega na pobieraniu fragmentu skóry owłosionej z tyłu głowy, odpowiednim przygotowaniu przeszczepów, a następnie umieszczeniu ich w obszarach bezwłosych.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i tylko w wyjątkowych przypadkach leczenia łysienia pourazowego u dzieci stosuje się znieczulenie ogólne. Najczęściej materiał biorczy pobiera się w postaci jednego paska długości 10-12 cm i szerokości 1,5-2 cm. Jego długość i szerokość uzależniona jest od liczby potrzebnych przeszczepów. Włosy rosną w postaci zespołów mieszkowych (follicular units), dlatego dzieląc uzyskany pasek na pojedyncze przeszczepy, należy zachować ten podział. Po znieczuleniu miejsca biorczego (najczęściej okolicy czołowo-ciemieniowej) uzyskane przeszczepy umieszcza się, wykonując delikatne nacięcia skóry z zachowaniem odpowiedniego kierunku i kąta oraz dostosowując je do pozostałych włosów jeszcze istniejących na głowie. Dla większej precyzji cały zabieg wykonuje się, używając lup powiększających 4 do 6 razy.

Technika przenoszenia mieszków włosowych z jednego miejsca na głowie w obręb innego jest znana od ponad stu lat. Pierwsze doniesienia sięgają 1822 r., kiedy to Dieffenbach opisał eksperyment przeszczepiania sierści u zwierząt i piór u gęsi. Pierwszej próby wykonania przeszczepu włosów w okolicę skóry owłosionej głowy dokonał w 1939 r. Okuda z Japonii. Jednak za ojca tej dziedziny medycyny uważa się amerykańskiego dermatologa Normana Orentreicha, który w latach pięćdziesiątych opublikował swoje doświadczenia w dziedzinie przenoszenia włosów na głowie. Zaproponował on tzw. punchtechnique, polegającą na pobieraniu z okolicy potylicznej przeszczepów w postaci wałeczków o średnicy 3 do 4mm. Przenoszenie tak dużych fragmentów zmuszało do wycinania skóry w miejscu biorczym i wiązało się z pozostawieniem znacznych blizn i nierówności oraz niezbyt satysfakcjonującym efektem estetycznym. Po takim zabiegu włosy rosły kępkami. W 1981 r. Rolf Nordstrom opisał technikę mikro- i miniprzeszczepów, co pozwoliło zlikwidować ten problem.

W Polsce pierwszych operacji przeszczepów włosów dokonał dr Jerzy Kolasiński w 1984 r.

Przypisane kategorie: ,