Technika Hybrydowa – jakość, szybkość, efekt | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Technika Hybrydowa – jakość, szybkość, efekt

FUE Rewolucja – Czy coś jeszcze może zmienić oblicze zabiegów przeszczepu włosów techniką FUE?

Jakość

Pobieranie przeszczepów metodą Follicular Unit Excision wiąże się z ryzykiem uszkodzenia zespołów mieszkowych poprzez przecięcie obwodowych fragmentów struktur włosów. W konsekwencji odrost włosów jest gorszy. Dr Robert True zaproponował czterostopniową skalę jakości przeszczepów pobieranych metodą FUE – Graft Quality Index (Hair Transplant Forum International, Vol 28,Nr 2, 2018).

Przeszczep włosów technika hybrydowa -Jerzy Kolasiński
Przeszczep włosów technika hybrydowa - widok zapałki
Przeszczep włosów technika hybrydowa - Przeszczep włosów z zapałką
  • Stopień 1 GQI – Przeszczep bez uszkodzeń mieszków włosowych, na całej długości oraz pod opuszkami włosa pokryty gładką, regularną tkanką.
  • Stopień 2 GQI – Podobnie jak w stopniu 1. Brak uszkodzeń mieszków włosowych, natomiast mało tkanki otaczającej na całej długości mieszków oraz brak tkanki pod opuszkami włosa.
  • Stopień 3 GQI – Mieszki włosowe nieuszkodzone natomiast zdezintegrowane w 1/3 dolnej części przeszczepu. Tkanka otaczająca mieszki bardzo skąpa.
  • Stopień 4 GQI – Przeszczepy zawierają uszkodzone mieszki włosowe, kontury przeszczepu nieregularne i poszarpane, mieszki włosowe w dolnej części przeszczepu zdezintegrowane.

Przeszczepy o stopniu GQI 1 i 2 posiadają najwyższą jakość, co ułatwia ich umieszczanie w okolicy biorczej i gwarantuje najlepszy odrost. Jeśli przeszczep jest klasyfikowany jako 3 lub 4 w skali GQI wówczas jego wprowadzanie w okolicę biorczą jest utrudnione, często powoduje dodatkowe uszkodzenia, co ostatecznie skutkuje gorszym odrostem przeszczepionych włosów.

Przeszczepy włosów techniką hybrydową

Dr Robert True kierował grupą ekspertów podczas największych w świecie warsztatów poświęconych metodzie FUE zorganizowanych w roku 2017 w Polanicy Zdrój – FUE IMMERSION

FUE IMMERSION Zadaniem grupy była ocena jakości przeszczepów pobieranych metodą FUE przy użyciu różnego rodzaju narzędzi. Oceniano techniki ręczne (manual) i techniki z użyciem mikrosilników (motorized), użycie tępych i ostrych punches, zastosowanie zaawansowanych urządzeń stosujących technikę hybrydową oraz robota do przeszczepu włosów.

W ocenie grupy eksperckiej najlepszej jakości przeszczepy uzyskano stosując urządzenie wykorzystujące technikę hybrydową. Zdecydowana większość przeszczepów została zakwalifikowana do stopnia 1 i 2 w skali GQI.
Najniżej sklasyfikowano przeszczepy pobierane z użyciem robota.
Wyniki zostały przedstawione przez dr Roberta True podczas kongresu ISHRS w Pradze w dniach 4-7.10.2017

Konferencja-Praga-2017

Twórcami techniki hybrydowej są dr Jean Devroye z Belgii i dr Arthur Tykocinski z Brazylii

Przeszczepy włosów techniką hybrydową

Niezmiernie ciekawie o technice hybrydowej opowiada dr Devroye w wywiadzie udzielonym podczas warsztatów FUE Immersion w Polanicy:
Workshop FUE IMMERSION w Polanicy Zdrój

Workshop FUE IMMERSION w Polanicy Zdrój
Technika hybrydowa jest stosowana w Klinice Kolasiński z dużym powodzeniem.
Zasady działania techniki hybrydowej, jej zalety i zastosowanie wyjaśnia doskonale film:

Why Dr Devroye's WAW FUE System Makes The Difference

Szybkość

Czas wykonania zabiegów przeszczepu włosów jest niezmiernie ważny. Wszak cała procedura medyczna dotyczy żywych tkanek przenoszonych z jednego na drugi obszar ciała. Przez pewien czas przeszczep pozostaje poza ludzkim ciałem. Warunki i czas tego etapu wpływają na żywotność przeszczepu i podjęcie przez niego funkcji w nowym miejscu. Opierając się na licznych badaniach można stwierdzić, że przeszczepy powinny być umieszczone w miejscu biorczym w ciągu 4 godzin od momentu pobrania. Gdy ten czas się wydłuża, wówczas spada żywotność przeszczepów, a tym samym liczba odrastających włosów jest mniejsza. To tutaj namacalnie widać jak ważne jest doświadczenie chirurga wykonującego zabieg przeszczepu włosów oraz zgranie całego zespołu zaangażowanego w tę procedurę.

Przeszczep włosów metodą hybrydową - Klinika Kolasiński

Mieszki włosowe są bardzo wrażliwą tkanką. Wiele czynników może wpłynąć niekorzystnie na ich żywotność, a tym samym na ostateczny odrost włosów. Uszkodzenie mechaniczne, wysychanie, ogrzanie, nieodpowiedni skład płynów konserwujących oraz środków stosowanych przy dezynfekcji, to tylko niektóre elementy mogące w sposób trwały zagrozić żywotności przeszczepów. Stąd w działaniu chirurgicznym tak ważne jest doświadczenie i sprawność zespołu transplantacyjnego. To on ostatecznie decyduje o powodzeniu zabiegu przeszczepu włosów.
Zainteresowanych odsyłamy do poniższego artykułu. W sposób niezmiernie obrazowy wskazuje on na wszystkie zagrożenia dla przeszczepów włosów – Review of Factors Affecting the Growth and Survival of Follicular Grafts autorstwa William’a M. Parsley and David’a Perez-Meza.

Efekt

Dobrze wykonany zabieg przeszczepu włosów cechuje się dobrą gęstością włosów, naturalną linią czołową, właściwym kierunkiem wyrastania włosów, niezauważalnymi śladami pobrania przeszczepów w miejscu dawczym.

By ten cel osiągnąć musi być spełnione kilka warunków:

  • Lekarz prowadzący leczenie musi posiadać stosowną wiedzę i doświadczenie,
  • Kwalifikacja pacjenta do zabiegu musi opierać się na konkretnych wskazaniach,
  • Zespół operacyjny musi być świetnie wyszkolony i sprawny,
  • Technika FUE winna być stosowana zgodnie ze sztuką,
  • Stosowane narzędzia powinny pomagać w pobraniu przeszczepów o jak najlepszej jakości,
  • Oczekiwania pacjenta powinny być rozsądne, stosowne do wyjściowego zakresu łysienia,
  • Klinika wykonująca zabiegi przeszczepu włosów powinna dysponować pełnym zapleczem medycznym pozwalającym na kompleksową diagnostykę utraty włosów, leczenie miejscowe i ogólne osób łysiejących, objęcie ich opieką lekarską, a w wybranych przypadkach, także psychologiczną,
  • Jedynie holistyczne podejście do zagadnienia diagnostyki i leczenia procesów utraty włosów pozwala na osiągnięcie optymalnego efektu terapeutycznego. Ideałem jest zaangażowanie zespołu, w skład którego wchodzi: lekarz endokrynolog, dermatolog, chirurg, trycholog i psychoterapeuta.

Fakty

O jakości zabiegu przeszczepu włosów decyduje wiele czynników. Zastosowane urządzenie jest tylko jednym z nich. Najważniejsze jest doświadczenie lekarza wykonującego zabieg i sprawność jego zespołu.

Wykonywanie operacji przez personel nie posiadający wykształcenia medycznego (oferowane np. w ramach tzw. turystyki medycznej) jest w świetle prawa działaniem nielegalnym i niebezpiecznym dla pacjenta. Osoby, które decydują się na tego typu terapię, skuszone niską ceną, wiele ryzykują i winny mieć tego świadomość.

Nie wykazano, by zastosowanie robota miało jakikolwiek wpływ na poprawę jakości pobieranych przeszczepów. Robot zastępuję lekarza tylko w jednej fazie operacji – tzn. w wycinaniu przeszczepów w obszarze dawczym. Pozostałe elementy zabiegu, poczynając od kwalifikacji pacjenta, zaplanowania linii czołowej i dystrybucji przeszczepów, wyjmowanie przeszczepów z okolicy dawczej oraz ich wszczepianie w okolicę biorczą są wykonywane przez lekarza i wykwalifikowany personel medyczny. Doświadczenie wielu czołowych chirurgów posiadających w swoich gabinetach robota , takich jak: Bessam Farjo (GB), Frank Neidel (Niemcy), James Haris (USA) czy Craig Ziering (USA) pokazuje, że robot jest używany zamiennie z technikami manualnymi w zależności od okoliczności. Wykonywanie procedury przeszczepu włosów z użyciem robota nie jest też szybsze czy bardziej komfortowe dla pacjenta.

Natomiast technika hybrydowa w ocenie wielu lekarzy pozwala uzyskać przeszczepy bardzo dobrej jakości.

Wybierając lekarza warto skonfrontować podawane przez niego informacje ze stanem faktycznym. Odwiedzając stronę www.ishrs.org będącą oficjalną witryną największego w świecie towarzystwa zajmującego się chirurgicznym leczeniem łysienia – International Society of Hair Restoration Surgery – można uzyskać informacje z zakresu stosowanych technik oraz doświadczenia i dorobku lekarza.

Fellow of ISHRS Zabiegi przeszczepu włosów są wykonywane przez dr Jerzego Kolasińskiego, dr Wojciecha Zielińskiego oraz dr Małgorzatę Kolendę – w ramach własnych praktyk lekarskich. W uznaniu dorobku i doświadczenia w zakresie zabiegów przeszczepu włosów dr Jerzy Kolasiński i dr Małgorzata Kolenda mają przyznany tytuł Fellow of ISHRS.