Czy jedynie mieszki włosowe są źródłem nowych włosów? | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Czy jedynie mieszki włosowe są źródłem nowych włosów?

W numerze 6. z listopada-grudnia 2001 „Hair Forum International” ukazał się artykuł autorstwa dra Kolasińskiego omawiający ciekawe doświadczenie, które wykonano w Hair Clinic Poznań.

Przeszczepiono skórę z okolicy potylicznej na łysinę w części czołowej. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że przeszczepy były pozbawione mieszków włosowych. O dziwo, po 5 miesiącach zauważono dobry odrost włosów.

Czy jedynie mieszki włosowe są źródłem nowych włosów?Z 15 przeszczepów wyrosły 32 włosy. To dużo więcej, niż można by oczekiwać przy założeniu, że niewidoczne mieszki to te, które są w stadium telogenu. Na podstawie tego doświadczenia dr Kolasiński wysnuł przypuszczenie, że źródłem nowych włosów nie są jedynie istniejące mieszki włosowe, ale że skóra z okolicy potylicznej produkuje nowe mieszki dające permanentny wzrost włosów. Praca wzbudziła ogromne zainteresowanie w środowisku chirurgów zajmujących się przeszczepem włosów.

Konsekwencją tej publikacji było zaproszenie dra Kolasińskiego w marcu br. na warsztaty chirurgiczne do Orlando, gdzie powtórzono doświadczenie, jego wyniki zostaną przedstawione na najbliższym kongresie International Society of Hair Restoration Surgery w Chicago w październiku tego roku.