Kosmetologia | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Kosmetologia

Początki kosmetologii sięgają czasów starożytności. Pierwotnie dziedzina ta zajmowała się nie tylko dbaniem o poprawę zewnętrznego wyglądu, lecz również tzw. „kosmetyką negatywną” związaną z wypalaniem, tatuowaniem czy barwieniem ciała. Na przestrzeni wieków, wraz z rozwojem nauk medycznych, rozwojem cywilizacji, wprowadzaniem nowych technologii, kosmetologia stała się działem dermatologii. Dziś jest uważana za naukę, która zajmuje się kompleksowo nie tylko leczeniem oraz pielęgnacją skóry i jej przydatków, lecz również obejmuje profilaktykę zdrowego stylu życia.

Dynamiczny rozwój „strefy beauty”, powstawanie nowych gabinetów kosmetologicznych, medycyny estetycznej czy ośrodków odnowy biologicznej silnie związany jest z kultem piękna. Tabloidy prześcigają się w przedstawianiu idealnie pięknych i młodych celebrytów. Często ich uroda kreowana jest przez chirurga plastycznego, dermatologa, lekarza medycyny estetycznej, kosmetologa czy kosmetyczkę. Takie sytuacje powodują wzrost oczekiwań pacjentów/klientów chcących zachować piękny, zdrowy i młody wygląd. Dlatego pojawiają się coraz większe wymagania stawiane osobom zajmującym się pielęgnacją urody.

Aktualne staje się dziś pytanie: kim jest kosmetolog, a kim kosmetyczka? Tematyka obu dziedzin w szerokim ujęciu zasadniczo jest podobna. Jednak różnice istnieją nie tylko w posiadanym wykształceniu, ale także w zakresie obowiązków i usług, jakie może świadczyć kosmetolog, a których nie powinna wykonywać kosmetyczka. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 roku w sprawie kwalifikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. z 2012r. poz.7) technik usług kosmetycznych (kosmetyczka) może wykonywać zabiegi kosmetyczne w obrębie twarzy, ciała, dłoni i stóp. Uprawnienia do wykonywanie tego zawodu uzyskuje się po ukończeniu dwuletniej szkoły policealnej. Ustawodawca dopuszcza również możliwość kształcenia, a tym samym uzyskania kwalifikacji technika usług kosmetycznych po ukończeniu kilkudniowego zawodowego kursu (np. stylista paznokci, stylista brwi). W kompetencjach kosmetyczki kończącej dwuletnie studium jest możliwość wykonywania jedynie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych obejmujących ciało i poprawiających urodę, bez możliwości przerwania ciągłości skóry, udzielanie porad z zakresu pielęgnacji oraz prowadzenie gabinetu kosmetycznego lub działalność w gabinetach odnowy biologicznej. Zakres pracy kosmetyczki to między innymi wykonywanie henny, regulacja brwi, przedłużanie i zagęszczanie rzęs, manicure, pedicure kosmetyczny, depilacja, makijaż okolicznościowy oraz podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na ciało.

Kosmetolodzy to stosunkowo nowa grupa zawodowa, zdobywająca rzetelną wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną na kierunku kosmetologia w ramach studiów I i II stopnia funkcjonujących na uniwersytetach medycznych lub innych uczelniach wyższych. Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 roku w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz jej stosowania obejmuje grupę tzw. specjalistów ochrony zdrowia gdzie indziej niesklasyfikowanych, od których wymaga się wysokiego poziomu wiedzy zawodowej i umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych, humanistycznych i społecznych. Zakres kompetencji i umiejętności kosmetologa gwarantuje Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 roku w sprawie standardów kształcenia poszczególnych kierunków oraz podmiotów kształcenia (załącznik nr 58). Wśród kosmetologów są wykształceni magistrowie jak i osoby z tytułem doktora w swojej dziedzinie. Kosmetolog posiada gruntowną wiedzę z zakresu ogólnych przedmiotów medycznych, chemicznych i biologicznych oraz zagadnień z obszaru dermatologii i medycyny estetycznej. Edukacja kosmetologa obejmuje wiedzę z podstawowych jak i klinicznych nauk medycznych (anatomia, fizjologia, dermatologia, alergologia, onkologia, endokrynologia, chirurgia plastyczna, biochemia, ziołolecznictwo, promocja zdrowia). Poza tym w zakres wiedzy kosmetologa wchodzi psychologia, sensoryka i higiena. Kosmetolog zajmuje się profilaktyką opóźniającą oznaki starzenia oraz problematyką zmian skórnych. Posiada wiedzę z anatomii skóry, medycyny estetycznej, fizjologii i patofizjologii, dietetyki, immunologii, onkologii skóry, laseroterapii, toksykologii, farmakologii, receptury kosmetyku, chemii surowców kosmetycznych, perfumerii, estetyki oraz nauk o zdrowiu. Do kompetencji kosmetologa należy diagnostyka skóry oraz dobranie odpowiedniego zabiegu z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej w ścisłej współpracy z lekarzami różnych specjalności. Zawodowa etyka i doświadczenie kosmetologa pozwala różnicować defekty kosmetyczne od zmian chorobowych, a poczucie odpowiedzialności i troska o bezpieczeństwo pacjenta powoduje, iż w sytuacji stwierdzenia zmian chorobowych pacjent kierowany jest do lekarza specjalisty.

Kilkuletni proces kształcenia i zdobyte doświadczenie daje kosmetologowi możliwość wykonywania wysoce skutecznych nieinwazyjnych zabiegów, przy współpracy z lekarzem specjalistą z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Zabiegi rewitalizacyjne, regeneracyjne czy liftingujące mają na celu utrzymanie elastyczności skóry, zapobieganie powstawaniu nowych bruzd i zmarszczek, a także redukcję tkanki tłuszczowej. Z zakresu kosmetologii leczniczej wymienić należy terapie schorzeń tj. teleangiektazje (pajączki naczyniowe), zmiany barwnikowe (przebarwienia, piegi, ostuda, plamy starcze), uszkodzenia skóry pochodzenia mechanicznego (modzel, odcisk), zmiany w obrębie przydatków skóry (uszkodzenia włosów i owłosionej skóry głowy, wrastanie i bruzdowanie paznokci ), zaburzenia wydzielania potu, chorób łojotokowych skóry (trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, łupież, łojotok). Zabiegami wykonywanymi z tej grupy są mikrodermabrazja, złuszczanie naskórka (przy zastosowaniu kwasów AHA, BHA, LHA, PHA), peelingi medyczne (TCA), radiofrekwencja, mezoterapia, lipoliza ultradzwiękowa, kriolipoliza, endermologia czy laseroterapia. Kosmetolog oprócz wiedzy i doskonałych umiejętności manualnych do wykonywania w/w zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych, pełni również funkcję edukatora zachowań i stylu życia sprzyjającego zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Do jego zadań należy również promowanie pozytywnych wzorców zachowań, które dają szansę na wydłużenie średniego czasu życia.

Należy więc pamiętać, że technik usług kosmetycznych (kosmetyczka) i magister kosmetologii (kosmetolog) to dwa odrębne, choć pokrewne zawody, dwie inne drogi zdobywania wiedzy i kwalifikacji, skutkujące odmiennym zakresem kompetencji.

W dzisiejszych czasach tworzenie wyspecjalizowanych grup zawodowych stało się standardem. Zawód kosmetologa wpisuje się w ten trend, jednocześnie odpowiadając na coraz szersze zapotrzebowanie społeczeństwa na tego typu działalność.

Oferta z zakresu kosmetologii medycznej

Oferta z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o konsultacji kosmetologicznej

Specjaliści