Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Konsultacja kosmetologiczna

Nie ma złych terapii, są tylko błędne diagnozy.

Młody i zdrowy wygląd oraz dobra kondycja ciała to dziś jeden z celów każdego z nas. Pragniemy być zdrowi, sprawni i atrakcyjni, to jednak wymaga nie tylko wysiłku, ale także i szerokiej wiedzy z różnych dziedzin, np. dietetyki, sportu czy kosmetyki. Dostęp do niej jest obecnie możliwy poprzez Internet, szybko i na wyciągnięcie ręki. Ilość informacji jest ogromna – blogi, fora, media społecznościowe, artykuły etc. Jednak ich jakość i prawdziwość w większości pozostawia wiele do życzenia. Nietrudno zatem o błąd, a kierowanie się wskazówkami internetowych „koleżanek” lub sponsorowanych „ekspertów” prowadzi nierzadko do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Dlatego istotą właściwej pielęgnacji i świadomego zdrowego stylu życia jest znalezienie zespołu odpowiednio wykształconych specjalistów, którzy stworzą spersonalizowany Beauty Plan. Konsultacja kosmetologiczna to jeden z elementów beauty planu, który w zależności od potrzeb poszerzany jest o konsultację dermatologiczną lub chirurgiczną.

Kosmetologia to obszerna dziedzina, która w głównej mierze ma za zadanie zadbać o właściwą fizjologię skóry, jako narządu docelowego, poprzez wyznaczanie odpowiedniej pielęgnacji domowej i edukowanie w tym zakresie oraz wyznaczanie kuracji i planów zabiegowych. Rozwój medycyny, badania prowadzone nad znaczeniem i wpływem mikrobioty na ludzki organizm, zależności pomiędzy jelitami, a pozostałymi narządami, wzrost chorób autoimmunologicznych i zmiany środowiskowe sprawiły, że kosmetologia musiała spojrzeć szerzej na problemy skórne i możliwe rozwiązania. Kosmetologia zaczęła być dziedziną holistyczną!

Obszerny wywiad na temat zdrowia, stylu życia, odżywiania i pielęgnacji to podstawa konsultacji kosmetologicznej, aby móc w pełni ocenić stan organizmu, a co za tym idzie stan skóry. Na takiej konsultacji ustalany jest typ skóry, jej kondycja i potrzeby, aby w dalszej części móc wykluczyć przeciwwskazania oraz we właściwy sposób dobrać pielęgnację przed i po zabiegową oraz terapie mające na celu rozwiązanie problemów Pacjenta oraz realizację jego marzeń i oczekiwań. Konsultacja poprzedza wizyty, na których wykonywane będą zabiegi kosmetyczne, dermatologiczne, estetyczne czy operacje plastyczne.

Konsultacja kosmetologiczna składa się z dwóch części:

  • Wywiad i uzupełnienie ankiety w celu określenia kondycji skóry, dotychczasowych nawyków i pielęgnacji, wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań;
  • Organoleptyczna ocena stanu skóry.

Przygotowanie do konsultacji kosmetologicznej

  • Należy przygotować listę kosmetyków i urządzeń/gadżetów stosowanych na co dzień do pielęgnacji;
  • Przygotować listę suplementów, witamin czy leków zażywanych regularnie;
  • Przeanalizować listę zabiegów wykonywanych w ostatnim półroczu – stosowane preparaty, urządzenia, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – pomoże to uniknąć niepożądanych powikłań;
  • Przeanalizować styl życia – odżywianie, sport, używki;
  • Najkorzystniej byłoby pojawić się bez makijażu;
  • Między ostatnim peelingiem a konsultacją muszą minąć co najmniej dwa tygodnie