Wspólnym mianownikiem skór naczyniowych, wrażliwych i z trądzikiem różowatym są zaburzenia naczynioworuchowe objawiające się rumieniem o różnym nasileniu i czasie trwania i/lub teleangiektazje (trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowatego skóry właściwej przeświecające przez naskórek – tzw. pajączki). Dodatkowo często towarzyszy świąd, pieczenie i uczucie suchości i ściągania na twarzy.
U podstaw leży uwrażliwienie na czynniki zewnętrzne (wiatr, mróz), uszkodzenie bariery ochronnej naskórka, co pogłębia się przez promieniowanie UV, zachwiania temperatur, niektóre leki, drażniące środki chemiczne, alergizujące pokarmy, niezdrowy tryb życia, choroby ogólnoustrojowe.
Nadmierna suchość i wzmożony TEWL (transepidermal water loss – przez naskórkowa utrata wody) inicjują reakcję gruczołu łojowego, który próbując zabezpieczyć naskórek, wzmaga produkcję sebum, co w konsekwencji sprzyja powstawaniu zmian zaskórnikowych, stanów zapalnych, a w kolejnym etapie przejście w trądzik różowaty.
Terapie w zależności od stopnia wrażliwości, stanu naczyń będą się nieznacznie od siebie różnić, lecz ich głównym celem będzie łagodzenie podrażnień, wzmacnianie bariery ochronnej i uzupełnianie jej o niezbędne składniki budulcowe, uszczelnianie i uelastycznianie naczyń, działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne.
Wykorzystuje się działanie niektórych witamin (C, K, B3), alantoiny, pantenolu, PHA (polihydroksy kwas): kwasu laktobionowego, glukonolaktonu, antyoksydantów (flawonoidy), olejów (migdałowy, tamanu, z ogórecznika), emolientów, NMF-u (naturalny czynnik nawilżający).