Plamy soczewicowate najczęściej pojawiają się w dzieciństwie, a ich liczba może zwiększyć się w wieku dojrzałym. Są zmianami ciemnobrązowymi, o wymiarach zbliżonych do 1cm. Mogą być zlokalizowane w obrębie skóry całego ciała oraz na granicy skóry i błon śluzowych, a także w obrębie spojówek.
Plamy soczewicowate nie zmieniają się pod wpływem promieniowania słonecznego. Bardzo często nie można odróżnić plam soczewicowatych od zwykłych znamion melanocytowych. Chociaż plamy soczewicowate nie wykazują tendencji do złośliwienia, należy takie zmiany obserwować. Plamy soczewicowate można z łatwością usuwać, ze względów kosmetycznych, metodą laseroterapii, osiagając długotrwały efekt. Zaleca się również postępowanie chirurgicznie, usuwające zmianę na całej grubości skóry lub zastosowanie metody tzw. „shave excision” – w miejscach o zwiększonym ryzyku powstawania blizn przerosłych.
Plamy, które powstały pod wpływem działania przewlekłego lub ostrego promieni słonecznych nazywane są plamami soczewicowatymi słonecznymi. Plamy soczewicowate słoneczne są większe od zwykłych plam soczewicowatych i występują głównie u ludzi w podeszłym wieku. Wśród młodych pacjentów plamy soczewicowate słoneczne będą występowały w obrębie skóry narażonej na promieniowanie słoneczne (twarz u kobiet i mężczyzn, plecy u mężczyzn). U osób starszych plamy soczewicowate słoneczne są wynikiem przewlekłej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i występują przede wszystkim na tylnej powierzchni przedramion i na twarzy. Ze względu na rozmiar tych zmian pacjenci często proszą o leczenie. Plamy można leczyć metodą krioterapii i laseroterapii. W przypadku wczesnych zmian można też stosować środki wybielające. W celu ograniczenia powstawania nowych zmian soczewicowatych słonecznych należy stosować filtry.
U około 50% pacjentów leczonych przewlekle metodą fotochemoterapii (PUVA-terapia) powstają drobne, nieregularne plamy soczewicowate przypominające piegi, zlokalizowane głównie w obrębie tułowia. Liczba plam związana jest z ilością naświetlań, wiekiem pacjenta w momencie rozpoczęcia leczenia oraz z płcią. Plamy związane z PUVA-terapią utrzymują się jeszcze przez około 2 lata od zakończenia leczenia. W obrazie histopatologicznym stwierdza się powiększone melanocyty. Ze względu na często obecną w tym obrazie atypię łączącą się z ryzykiem rozwoju czerniaka złośliwego oraz innych nowotworów skóry[6,7] pacjenci powinni pozostać pod kontrolą lekarza specjalisty.
Plama soczewicowata typu „kropla atramentu” jest zmianą, która ze względu na swój obraz kliniczny często budzi niepokój. Zmiany powstają w obrębie skóry eksponowanej na promieniowanie słoneczne i charakteryzują się drobnymi rozmiarami, średnicy około 5 mm oraz intensywnie ciemnobrązową barwą[8]. Niekiedy brzeg plamy bywa nieregularny. W przypadku utrudnionej diagnostyki rozpoznanie potwierdza badanie histopatologiczne.