Operacje i bolesne zabiegi przeprowadzane w Klinice odbywają się w znieczuleniu, które jest jednym z elementów procesu leczenia. Przed procedurą czeka Cię rozmowa z lekarzem anestezjologiem, który na sali operacyjnej będzie nadzorował czynności życiowe Twojego organizmu. Lekarz odpowie na wszystkie Twoje pytania i wyjaśni wątpliwości. Konieczne jest także podpisane zgody na znieczulenie i wypełnienie szczegółowej ankiety anestezjologicznej. Szczera rozmowa z anestezjologiem jest niezbędna aby ocenić stan zdrowia Pacjenta i zminimalizować ryzyko związane ze znieczuleniem. Pytania mogą dotyczyć kwestii, które wydają Ci się niezwiązane z zabiegiem (jak np. pytania o biegunki/zaparcia, zapalenie pęcherza moczowego, soczewki kontaktowe, skłonność do powstawania siniaków, bóle korzonkowe, depresję, bezsenność czy katar sienny) jednak niezmiernie ważne jest podawanie dokładnych informacji ze szczególnym uwzględnieniem występujących wcześniej powikłań.
Należy pamiętać, że podczas tzw. narkozy (czyli bardzo głębokiego snu) Pacjent nie oddycha sam, czynność tą wykonuje respirator przez maskę krtaniową lub rurkę intubacyjną. Znieczuleniu mogą (ale nie muszą) towarzyszyć dodatkowe zabiegi zwiększające bezpieczeństwo Pacjenta, takie jak założenie cewnika, sondy, kontaktu centralnego, kaniulacja naczyń, podanie leków innych niż znieczulenie czy przetaczanie krwi / jej preparatów.
Podczas znieczulenia, jak przy każdej innej procedurze medycznej, mogą wystąpić powikłania. Wzrost ryzyka zależny jest od wieku, ciężaru ciała, płci, rasy, palenia tytoniu, spożywania alkoholu, zażywania leków a także ilości, rodzaju i ciężkości chorób współistniejących. Wśród możliwych powikłań należy wymienić: obniżenie temperatury ciała, odmę opłucnową, delirium, trudności w oddawaniu moczu, nudności, wymioty, senność, świąd skóry, ból pleców, zatrzymanie krążenia krwi lub oddychania, przedostanie się wymiocin do dróg oddechowych, zator tętnicy płucnej przez skrzep, zator powietrzny, wstrząs uczuleniowy i innego typu reakcje nietolerancji na leki, gorączkę złośliwą, zakażenie miejsca wkłucia, uszkodzenie naczyń krwionośnych, wyłamanie zębów, uszkodzenie dróg oddechowych lub strun głosowych, chrypkę, ból gardła.
BARDZO istotny jest reżim postępowania przed operacją. ZAWSZE bezwzględnie należy poinformować lekarza o wszelkich odstępstwach. Od północy nie wolno przyjmować pokarmów stałych (także gumy do żucia, cukierków itp.). Niegazowaną wodę można pić do godz. 3 rano. Nie wolno palić papierosów co najmniej 6 godz. przed operacją.