Intradermoterapia (Mezoterapia) | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Intradermoterapia (Mezoterapia)

Podstawowym elementem budulcowym skóry jest kolagen i elastyna. Dzięki odpowiedniej ich ilości skóra jest dobrze napięta, elastyczna i młodo wygląda. W procesie starzenia się skóra naszego ciała stopniowo traci ilość włókien kolagenowych i elastycznych, dodatkowo ulegają one ścieńczeniu wskutek czego skóra traci swoją objętość i elastyczność. Z wiekiem również dochodzi do zaniku masy tłuszczowej, mięśniowej oraz masy kostnej. Skóra staje się wiotka i opada, a na jej powierzchni widoczne są liczne bruzdy i zmarszczki. Starzejąca się twarz traci swój młodzieńczy owal i świeży wygląd. Dodatkowo działające promienie słoneczne powodują fotouszkodzenia głównie skóry twarzy, dekoltu i grzbietów dłoni.

Mezoterapia

Doskonałym sposobem działania leczniczego, ale także profilaktycznego jest intradermoterapia, czyli mezoterapia, która polega po wstrzykiwaniu podskórnym lub śródskórnym różnych preparatów odżywczych na bazie kwasu hialuronowego, witamin i glicerolu. Zadaniem mezoterapii jest regeneracji skóry oraz jej rewitalizacja, czyli poprawa stanu skóry, jej nawodnienie, poprawienie elastyczności oraz spowolnienie procesów starzenia poprzez stymulację rozrostu włókien kolagenowych.

Praktycznie profilaktykę przeciwstarzeniową powinno się rozpocząć już w 20 r.ż. Dla poprawienia stanu skóry warto łączyć różne techniki ze sobą. Poza mezoterapią można zastosować lipolizę, w uzasadnionych przypadkach, pilingi czy laseroterapię. Wieloktrotnie mezoterapia jest stosowana jako przygotowanie skóry do zabiegów chirurgii estetycznej jak: korekcja powiek czy lift twarzy, bądź też jako ich uzupełnienie.

Mezoterapię można stosować w obrębie całego ciała w celu:

  • odmłodzenia i rewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu, grzbietów dłoni
  • usuwania zmian przebarwieniowych i fotouszkodzeń posłonecznych
  • nawodnienia i nawilżenia skóry suchej szczególnie u palaczy
  • profilaktyki zmarszczek
  • leczenia zmian cellulitowych i rozstępów
  • poprawy wiotkości skóry np. brzucha, ud i pośladków
  • profilaktyki przed działaniem promieni UV na kilka dni przed wyjazdem na urlop
  • leczenia łysienia

Sposób podawania

Preparaty do mezoterapii podawane są w warunkach ambulatoryjnych. Na tydzień przed zabiegiem zalecane jest by nie zażywać Aspiryny i jej pochodnych oraz innych leków „rozrzedzających” krew. Nie jest wskazane podawanie preparatów w trakcie trwania miesiączki. W przypadku wystąpienia opryszczki należy bezwzględnie odłożyć zabieg na 10-14 dni. W dniu zabiegu należy zmyć makijaż. Ze względu na rozległość powierzchni poddawanej zabiegowi skóra twarzy jest znieczulana przy pomocy maści. Maść nakładana jest  na  45 – 60 minut przed zabiegiem. U osób bardzo wrażliwych można zastosować znieczulenie miejscowe specjalnym roztworem. Bezpośrednio po podaniu preparatów pacjent może odczuwać pieczenie i niewielkie pobolewanie. Widoczne są zgrubienia i zaczerwienie. Objawy te ustępują po kilku godzinach od zabiegu.

Objawy niepożądane

Po podaniu preparatów do mezoterapii może wystąpić niewielkie pieczenie i pobolewanie okolic leczonych. Czasami mogą pojawić się niewielkie zasinienia. Większość objawów ustępuje w ciągu kilku dni. Jak w każdym przypadku iniekcji istnieje ryzyko odczynu zapalnego. W przypadku utrzymującego się dłużej zgrubienia i bolesności w miejscu podania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem leczącym.

Zabiegi mezoterapii zaleca się co 2 a 4 tygodni, aż do uzyskania pożądnego efektu, a później raz na 2 miesiące stosuje się leczenie podtrzymujące.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest intradermoterapia ?

Intradermoterapia, czyli mezoterapia jest zabiegiem poprawiającym stan skóry. W zależności od zastosowanych preparatów możemy poprawić elastyczność skóry, usunąć zmiany posłoneczne, nawilżyć skórę, zmniejszyć rozstępy i cellulit oraz zahamować proces wypadania włosów.

Jakie preparaty  stosuje się w  mezoterapii ?

Preparaty do mezoterapii to przed wszystkim kwas hialuronowy połączony z kompleksem witamin i glicerolem, aminokwasów czy pierwiastków śladowych. Ilość kwasu hialuronowego jest mniejsza niż w preparatach do wypełnienia zmarszczek. Dzięki ich uwodnionej postaci można je bezpiecznie podawać w każdej okolicy ciała.

Jaki jest sposób działania preparatów ?

Po podaniu preparatu w obrębie skóry zachodzi w niej specyficzna reakcja zapalna, która stymuluje powstawanie własnych włókien kolagenowych. Początkowy kilkudniowy obrzęk okolic leczonych ustępuje, a efekt widoczny jest po kilku tygodniach. Zauważalne zmiany to uelastycznienie skóry, poprawa jej nawilżenia i zdecydowanie zdrowszy wygląd.

Jak przebiega leczenie i ile zabiegów jest wymaganych?

Terapia powinna przebiegać kilkuetapowo w zależności od wyglądu, stanu skóry, wieku pacjenta i oczekiwań. Zwykle zalecane jest kilka zabiegów co 2- 4 tygodni, a w dalszym etapie leczenie podtrzymujące co 2 – 3 miesiące.

Czy podawanie preparatów jest bolesne ?

Preparaty przed podaniem miesza się ze specjalnym roztworem, co zdecydowanie redukuje dolegliwości bólowe. Poza tym ze względu na obszar wstrzykiwania leku, przed zabiegiem stosuje się znieczulenie w postaci maści, którą nakłada się na miejsca leczone około godziny przed zabiegiem.

Jakie są zalecenia po zabiegu i jak długi jest okres powrotu do normalnej aktywności życiowej?

Bezpośrednio po ostrzyknięciu miejsc leczonych zaleca się by pacjent mógł do pół godziny pozostać w gabinecie w pozycji leżącej. By zmniejszyć bolesność i obrzęk można zastosować miejscowe schłodzenie.

Miejsca leczone mogą być obrzęknięte, zaczerwienione i swędzące, z widocznymi uwypukleniami. W dniu zabiegu nie wolno zmywać skóry ze względu na możliwość wprowadzenia zakażenia. Zaleca się natomiast masaż. Następnego dnia można już zastosować makijaż . Przez tydzień nie wolno korzystać z basenu, siłowni, solarium i słońca. Inne zabiegi kosmetyczne możliwe są dopiero po tygodniu.