Oznaki starzenia się skóry są jednym z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarzy medycyny estetycznej. Dostępnych jest wiele metod umożliwiających redukcją zmarszczek oraz odmładzanie skóry. Zastosowana terapia jest dobierana indywidualnie do problemu skóry, typu zmian i ich głębokości oraz oczekiwań pacjenta.
Peelingi chemiczne są jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych na całym świecie. Cieszą się szczególnym zainteresowaniem w krajach, w których występuje wysoka ekspozycja na światło słoneczne (Południowa oraz Centralna Ameryka, Kraje Śródziemnomorskie). Ich działanie polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, usunięciu niedoskonałości znajdujących się w warstwach skóry podlegających złuszczeniu oraz pobudzeniu tkanek do regeneracji.
Wyróżnia się:
- peelingi powierzchowne (penetrujące jedynie do naskórka),
- peelingi średnio-głębokie (swoim działaniem obejmują całą warstwę naskórka dochodząc do warstwy brodawkowej skóry),
- peelingi głębokie (sięgają aż do warstwy siateczkowej skóry);
Przebieg procedury oraz częstość powtarzania zabiegu jest uzależniona od rodzaju oraz głębokości peelingu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na pielęgnację pozabiegową. Ze względu na dużą wrażliwość skóry konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, unikanie promieniowania słonecznego i stosowanie UV-blokerów w celu prewencji wystąpienia zmian o charakterze hiperpigmentacji skóry.
Zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych mogą być stosowane w monoterapii lub, w razie potrzeby, skojarzone z innymi metodami anti-aging np. wypełniaczami, procedurami chirurgicznymi.
Lek. med. Paulina Kubasik
Na podstawie: V. Figueiredo: Chemical peels for wrinkle reduction and photoageing. PRiME International Journal of Aesthetic and An ti-ageing Medicine, March 2014, s.58-67.