Laserowy lift twarzy i szyi | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Laserowy lift twarzy i szyi

Metoda laserowa w znacznej mierze zastąpiła stosowane wcześniej metody – mechanicznego, fizycznego i chemicznego wygładzania skóry. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że okazała się ona znacznie bezpieczniejsza. Jest też praktycznie bezkrwawa, a dolegliwości pooperacyjne minimalne. Obecnie, by jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność i do minimum zmniejszyć ryzyko powikłań zabiegowych, stosuje się laser CO2 w technice frakcyjnej.

PRZEBIEG zabiegu

Naświetlanie światłem laserowym powoduje cieplne uszkodzenie tkanek (tzw. martwicę zakrzepową tkanek), sięgającą od 0,5 do 1,5 mm w głąb warstwy siateczkowatej skóry. Wysoka temperatura powoduje skrócenie włókien kolagenowych (w przypadku zastosowania lasera CO2 nawet o 1/3 początkowej długości). Z uwagi na bardzo wąski zakres termiczny niezbędne dla uzyskania takiego efektu jest bardzo precyzyjne przeprowadzenie zabiegu.

Efekty uzyskane z zastosowaniem tej metody utrzymują się co najmniej 3 lata. Dodatkowo oddziaływanie wiązki laserowej powoduje pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. To sprawia, że efekt wygładzenia i poprawa struktury skóry są stosunkowo długotrwałe.

Mimo że zabieg ten jest zazwyczaj bezkrwawy, zawsze wymaga on, tak jak każda procedura operacyjna, przestrzegania wszystkich zasad antyseptyki i aseptyki.

O wyborze rodzaju znieczulenia, przebiegu zabiegu i czasie gojenia decydują przede wszystkim wielkość obszaru poddawanego zabiegowi i głębokość przeprowadzenia zabiegu.

Pierwszy etap gojenia po zabiegu laserowego wygładzania skóry (tzw. epitelializacja) trwa od 4 do 14 dni. 4 do 8 tygodni po zabiegu utrzymuje się jeszcze rumień.

Obecnie laserowy lifting skóry z zastosowaniem techniki frakcyjnej jest najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną techniką.

WSKAZANIA do zabiegu

  • zmiany średniego i dużego stopnia w obrębie twarzy, szyi i dekoltu (zaniki, ubytki, zmiany grawitacyjne)

PRZECIWWSKAZANIA do zabiegu

  • ostra opryszczka
  • ciężkie choroby układu krążenia
  • choroby układu oddechowego
  • choroby psychiczne
  • zaburzenia krzepnięcia

PRZYGOTOWANIE do zabiegu

Okres przygotowania skóry do zabiegu powinien trwać minimum 4 tygodnie. Czas optymalny to od 3 do 6 miesięcy. Profesjonalny program, zgodnie z którym należy pielęgnować skórę w tym czasie, poznaje każdy pacjent podczas pierwszej wizyty.

ZNIECZULENIE

O rodzaju zastosowanego znieczulenia decyduje przede wszystkim powierzchnia skóry poddawana zabiegowi i głębokość przeprowadzanego zabiegu. Jeśli zabieg dotyczy niewielkich powierzchni, takich jak np. górna warga, wystarczy podanie znieczulenia miejscowego. Większe, np. cała twarz, wymagają już znieczulenia ogólnego, podawanego dożylnie.

SPOSÓB WYKONANIA zabiegu

Powierzchnia skóry poddawanej zabiegowi jest naświetlana wiązką laserową (zazwyczaj dwukrotne przejście światła przez wskazany obszar), co wywołuje termiczne kontrolowane uszkodzenie. Cały zabieg, wraz ze znieczuleniem i wybudzeniem pacjenta trwa około 2-3 godzin.

OKRES REKONWALESCENCJI

Pierwszy etap gojenia, tzw. epitelializacja, trwa 4-14 dni. W tym czasie pacjent jest całkowicie wyłączony z „normalnej” aktywności. Po tym czasie jeszcze przez od 1 do nawet 4 miesięcy będzie utrzymywać się przebarwienie – od czerwonego przez różowe i bladoróżowe do cielistego.

Zalecenia PO ZABIEGU

Produkty do pielęgnacji skóry nie powinny podrażniać skóry i zatykać porów (najlepiej stosować preparaty do skóry wrażliwej). Stosowane co najmniej tydzień po zabiegu.

Ochrona przed słońcem. Skórę należy chronić przed słońcem stosując regularnie preparaty z filtrami UVA i UVB. Powinny mieć one SPF o wskaźniku 30 lub więcej. Preparat należy nałożyć około 20 minut przed wyjściem na zewnątrz, następnie tuż przed wyjściem i później co dwie godziny. Mimo stosowania filtrów powinno się jednak unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli nie jest to możliwe, należy założyć kapelusz lub ubranie, które będzie chroniło miejsca poddane zabiegowi. Tej zasady należy przestrzegać przynajmniej w okresie gojenia się skóry (najlepiej jednak stosować ją zawsze).

Nawilżanie. Po zabiegu skóra może się złuszczać. To naturalny proces, należy jednak stosować środki nawilżające, które nie będą podrażniały skóry i zatykały porów. Stąd warto na pewien czas zrezygnować z używanych na co dzień kremów nawilżających, które mogą okazać się zbyt agresywne dla podrażnionej skóry w tym okresie. By nie było konieczne stosowanie dwóch środków jednocześnie, można używać preparatu nawilżającego z filtrem SPF 30+, nakładając go zawsze wtedy, kiedy pojawi się uczucie suchej skóry.

Peelingi, toniki, kwas glikolowy i retinol. Wszystkie wymienione produkty w pewnym stopniu podrażniają skórę. W związku z tym, że przez około tydzień po zabiegu będzie ona szczególnie wrażliwa, w tym czasie nie należy używać peelingów, toników zawierających alkohol, produktów zawierających kwasów glikolowych lub retinol. Dla pewności warto zapoznać się ze składem każdego z używanych produktów.

Kremy wybielające. Należy przerwać ich stosowanie.

POWIKŁANIA po zabiegu

Występują bardzo rzadko, ale mogą się pojawić. Najczęściej są to przebarwienia, odbarwienia, rumień utrwalony. Do niezmiernie rzadkich, późnych powikłań należy nierównomierna powierzchnia skóry poddanej zabiegowi.

EFEKTY zabiegu to pełna przebudowa skóry (dlatego rezultat jest widoczny po upływie ok. 6-9 miesięcy).

Metody alternatywne

  • implantacja złotych nici
  • kwas polimlekowy
  • hydroksyapatyt
  • „miękki lifting” – kwas hialuronowy – wolumetria
  • klasyczny lift chirurgiczny