Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Fotoodmładzanie

Fotoodmładzanie zostało wyodrębnione niedawno, w związku z szybkim rozwojem technik IPL/VPL i laserów. Są dwa rodzaje metod fotoodmładzania:

I. ABLACYJNE

Polega ono na odparowywaniu przy pomocy laserów (laser CO2 lub laser frakcyjny eCO2) naskórka i górnych warstw skóry, dzięki czemu jest ona wygładzona.

Metoda laserowa w znacznej mierze zastąpiła stosowane wcześniej metody – mechanicznego, fizycznego i chemicznego wygładzania skóry. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że okazała się ona znacznie bezpieczniejsza. Jest też praktycznie bezkrwawa, a dolegliwości pooperacyjne minimalne.

Podstawowym urządzeniem do przeprowadzania tego rodzaju zabiegów w dermatologii estetycznej jest laser CO2 (technika ciągła lub frakcyjna). Pierwsze tego typu urządzenia powstały na początku lat 90. XX wieku.

PRZEBIEG zabiegu

Naświetlanie światłem laserowym powoduje cieplne uszkodzenie tkanek (tzw. martwicę zakrzepową tkanek), sięgającą od 0,5 do 1,5 mm w głąb warstwy siateczkowatej skóry. Wysoka temperatura powoduje skrócenie włókien kolagenowych (w przypadku zastosowania lasera CO2 nawet o 1/3 początkowej długości). Z uwagi na bardzo wąski zakres termiczny niezbędne dla uzyskania takiego efektu jest bardzo precyzyjne przeprowadzenie zabiegu (np. kolagen typu I ulega obkurczeniu w temperaturze 58 stopni, tylko w nieco wyższej – przy 61 stopniach – zostaje nieodwracalnie zniszczony).

Efekty utrzymują się co najmniej 2 lata. Dodatkowo oddziaływanie wiązki laserowej powoduje pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. To sprawia, że efekt wygładzenia i poprawa struktury skóry są stosunkowo długotrwałe.

WSKAZANIA do zabiegu

 • średnie i duże zmiany (grawitacyjne, zaniki, ubytki) w obrębie twarzy, szyi, dekoltu i dłoni
 • głębokie blizny (potrądzikowe, pourazowe, zanikowe i przerosłe)

PRZECIWWSKAZANIA do zabiegu

 • ostra opryszczka
 • ciężkie choroby układu krążenia lub układu oddechowego
 • choroby psychiczne
 • zaburzenia krzepnięcia

PRZYGOTOWANIE do zabiegu

Okres przygotowania skóry do zabiegu powinien trwać minimum 4 tygodnie. Czas optymalny to od 3 do 6 miesięcy. Profesjonalny program, zgodnie z którym należy pielęgnować skórę w tym czasie, poznaje każdy pacjent podczas pierwszej wizyty.

ZNIECZULENIE

O rodzaju zastosowanego znieczulenia decyduje przede wszystkim powierzchnia skóry poddawana zabiegowi i głębokość przeprowadzanego zabiegu. Przy niewielkich powierzchniach np. górna warga, wystarcza znieczulenie miejscowe, większe powierzchnie, np. całej twarzy, wymaga znieczulenia ogólnego.

SPOSÓB WYKONANIA zabiegu

Powierzchnia skóry poddawanej zabiegowi jest naświetlana wiązką laserową (zazwyczaj dwukrotne przejście światła przez wskazany obszar), co wywołuje termiczne kontrolowane uszkodzenie. Cały zabieg, wraz ze znieczuleniem i wybudzeniem pacjenta, trwa około 2-3 godzin.

OKRES REKONWALESCENCJI

Pierwszy etap gojenia, tzw. epitelializacja, trwa 4-14 dni. W tym czasie pacjent jest całkowicie wyłączony z „normalnej” aktywności. Po tym czasie jeszcze od 1 do 4 miesięcy będzie utrzymywać się przebarwienie – od czerwonego przez różowe i bladoróżowe do cielistego.

Zalecenia PO ZABIEGU

Produkty do pielęgnacji skóry nie powinny podrażniać skóry i zatykać porów. Stosowane co najmniej tydzień po zabiegu.

Ochrona przed słońcem. Skórę należy chronić przed słońcem stosując regularnie preparaty z filtrami UVA i UVB. Powinny mieć one SPF o wskaźniku 30 lub więcej. Preparat należy nałożyć około 20 minut przed wyjściem na zewnątrz, następnie tuż przed wyjściem i później co dwie godziny. Mimo stosowania filtrów powinno się unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli nie jest to możliwe, należy założyć kapelusz lub ubranie, które będzie chroniło miejsca poddane zabiegowi. Tej zasady należy przestrzegać przynajmniej w okresie gojenia się skóry (najlepiej jednak stosować ją zawsze).

Nawilżanie. Po zabiegu skóra może się złuszczać. To naturalny proces, należy jednak stosować środki nawilżające, które nie będą podrażniały skóry i zatykały porów. Stąd warto na pewien czas zrezygnować z używanych na co dzień kremów nawilżających, które mogą okazać się zbyt agresywne dla podrażnionej skóry w tym okresie. By nie było konieczne stosowanie dwóch środków jednocześnie, można używać preparatu nawilżającego z filtrem SPF 30+, nakładając go zawsze wtedy, kiedy pojawi się uczucie suchej skóry.

Peelingi, toniki, kwas glikolowy i retinol. Wszystkie wymienione produkty w pewnym stopniu podrażniają skórę. W związku z tym, że przez około tydzień po zabiegu będzie ona szczególnie wrażliwa, w tym czasie nie należy używać peelingów, toników zawierających alkohol, produktów zawierających kwasów glikolowych lub retinol. Dla pewności warto zapoznać się ze składem każdego z używanych produktów.

Kremy wybielające. Należy przerwać ich stosowanie.

POWIKŁANIA po zabiegu 

Występują bardzo rzadko, ale mogą się pojawić. Najczęściej są to przebarwienia, odbarwienia, rumień utrwalony. Do niezmiernie rzadkich, późnych powikłań należy nierównomierna powierzchnia skóry poddanej zabiegowi.

EFEKTY zabiegu to pełna przebudowa skóry (dlatego rezultat widoczny jest po upływie ok. 6 – 9 miesięcy).

Alternatywne metody

 • implantacja złotych nici
 • kwas polimlekowy
 • hydroksyapatyt
 • „miękki lifting” – kwas hialuronowy – wolumetria
 • klasyczny lift chirurgiczny

II. NIEABLACYJNE

To znaczy fotoodmładzanie bez uszkodzeń naskórka. Wyróżniamy trzy jego typy:

FOTOODMŁADZANIE TYPU I

Stosowane przy usuwaniu plam barwnych różnego pochodzenia (m.in. naczyniowych i melaninowych). W czasie zabiegu doprowadza się do silnego, lokalnego przegrzania, w którego efekcie komórki zawierające barwnik obumierają lub w wyniku koagulacji krwi zamykane są naczynia krwionośne.

Fotoodmladzanie

FOTOODMŁADZANIE TYPU II

Służy do poprawy struktury i elastyczności skóry oraz spłycenia zmarszczek. Podczas zabiegu wykorzystuje się impuls światła i/lub falę radiową RF, które powodują silne ogrzanie włókien kolagenowych i w efekcie pożądane zmiany.

Fotoodmladzanie

FOTOODMŁADZANIE TYPU III

To najnowsza procedura, która łączy działanie światła i fotouczulacza (najczęściej pochodne kwasu lewulinowego). Stosowana przede wszystkim wtedy, kiedy chcemy w szybki i skuteczny sposób wygasić stan zapalny skóry (nawet przewlekły). Są to m.in. ogniska rogowacenia słonecznego, nowotwory skóry i inne fotouszkodzenia.

Fotoodmladzanie

WSKAZANIA do zabiegu

Zmiany związane z fizjologicznym i przedwczesnym starzeniem się skóry (małego i średniego stopnia)

PRZECIWWSKAZANIA do zabiegu

 • ostra opryszczka
 • ciężkie choroby układu krążenia
 • choroby układu oddechowego
 • choroby psychiczne
 • przyjmowanie leków fotouczulających

PRZYGOTOWANIE do zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu skóra musi zostać do niego odpowiednio przygotowana. Okres przygotowawczy powinien trwać minimum 4 tygodnie. Podczas pierwszej wizyty każdy pacjent otrzymuje indywidualne program profesjonalnej pielęgnacji skóry, według którego powinien postępować.

ZNIECZULENIE

Najczęściej zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia. Miejscowe znieczulenie kremem może być zastosowane u osób szczególnie wrażliwych i z niskim progiem bólowym.

SPOSÓB WYKONANIA zabiegu

Podczas zabiegu powierzchnia poddawana terapii jest naświetlana wiązką laserową – najczęściej dwukrotne przejście światła. Czas zabiegu to od 30 do 90 minut.

OKRES REKONWALESCENCJI

Czas gojenia oraz intensywność i trwałość efektów ubocznych zabiegu to kwestia indywidualna u każdego pacjenta. W dużej mierze jest on uzależniony od agresywności zabiegów. Zazwyczaj większa agresywność zabiegu oznacza dłuższe występowanie skutków ubocznych. U niektórych pacjentów zdarzają się jednak silniejsze od spodziewanych reakcje, u innych natomiast słabsze, mimo iż zabieg był bardziej agresywny.

PO ZABIEGU:

FOTOODMŁADZANIE TYP I

Możliwym efektem ubocznym jest wystąpienie zaczerwienienia i obrzęku – zazwyczaj mijają one po kilku godzinach, w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się do kilku dni. Mogą wystąpić także przejściowe zasinienia lub oparzenia naskórka, zwłaszcza przy bardzo wrażliwej skórze, ciemniejszych karnacjach lub śladach opalenizny, zdarza się to jednak niezmiernie rzadko.

FOTOODMŁADZANIE TYP II

Obrzęk – najsilniejszy na drugi dzień po zabiegu, zwłaszcza pod oczami; ustępuje po 2-3 dniach

Zaczerwienie – utrzymuje się zazwyczaj około tygodnia po zabiegu. Cera może być jednak lekko zaróżowiona nawet przez kilka tygodni. By ukryć zaczerwienienie, po zabiegu można wykonać makijaż.

Suchość skóry – przez kilka dni po zabiegu skóra może być sucha i nieprzyjemna w dotyku, łuszczyć się. W ten sposób tkanka wydostaje się na zewnątrz w procesie regeneracji skóry.

Brązowienie, strupki, drobne ciemne kropki – czasem pojawiają się w przypadku stosowania do zabiegu techniki frakcyjnej. Zmiany te złuszczają się i znikają w procesie gojenia – na twarzy po 7-10 dniach, na ciele później, nawet po ok. 3 tygodniach

FOTOODMŁADZANIE TYP III

Ból. W trakcie zabiegu może wystąpić uczucie ciepła lub gorąca, o nasileniu proporcjonalnym do energii impulsów i ich gęstości.

Zaczerwienienie jest porównywalne z występującym po silnym opalaniu. Znika po 1, maksymalnie po 3 dniach.

Lekkie opuchnięcie: od 1 do 3 dni

Złuszczanie: 5 do 7 dni

Zbrązowienie : 3 do 10 dni

POWIKŁANIA po zabiegu 

Powikłania pojawiają się niezmiernie rzadko. Najczęściej są to przebarwienia lub odbarwienia, rumień utrwalony, drobne ubytki skóry.

EFEKTY zabiegu

W przypadku pierwszych dwóch typów fotoodmładzania efekty widoczne są po 2-4 tygodniach. Przy typie III czas oczekiwania jest nieco dłuższy – ok. 6-12 tygodni.

Alternatywne metody

 • pilingi kwasem trójchlorooctowym
 • pilingi – technika łączona