Znamię błękitne | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Znamię błękitne

Znamię błękitne

Znamiona błękitne są dosyć często spotykane. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. Mogą występować w obrębie całej powierzchni skóry.

Wyróżniamy 3 rodzaje znamion błękitnych: znamię błękitne pospolite, znamię błękitne komórkowe oraz złośliwe znamię błękitne. Pospolite znamię błękitne jest niebieskim lub czarno-niebieskim guzkiem o średnicy od 0,5 do 1,0 cm.

Połowa znamion pospolitych występuje w obrębie grzbietowej powierzchni dłoni i stóp. Zmiany najczęściej występują pojedynczo. Znamiona błękitne komórkowe są większe od znamion pospolitych i liczą około 1-3 cm lub więcej. Charakteryzują się gładką, lecz nierówną powierzchnią oraz niebiesko-szarym lub czarnym kolorem. Zmiany najczęściej są zlokalizowane w okolicy krzyżowej i w obrębie skóry pośladków. Znamiona mogą również występować na skórze głowy, rąk i stóp.

Występujące niezwykle rzadko złośliwe znamiona błękitne są formą czerniaka złośliwego powstającego ze znamienia błękitnego. Szybko powiększają się osiągając rozmiary kilku centymetrów. Ich powierzchnia często ma charakter guzkowy. Zmiany tego typu najczęściej zlokalizowane są w obrębie głowy. Znamię błękitne złośliwe może również powstać w obrębie zmian łagodnych takich jak np. znamię Ota lub Ito. Zdarzają się przypadki znamion złośliwych tworzących się „de novo”.

Znamiona błękitne mniejsze od 1 cm, nieulegające zmianom, znajdujące się w typowej lokalizacji nie wymagają leczenia. Natomiast ze względu na możliwość pomylenia takiego znamienia z czerniakiem złośliwym najlepiej usunąć ją chirurgicznie i wykonać badanie histopatologiczne w celu potwierdzenia rozpoznania.