Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Zimna plazma Renuvion

Co to jest plazma?

Pojęcie plazmy zostało wprowadzone w 1928 roku przez amerykańskiego fizykochemika Irvinga Langmuira, zdobywcy nagrody Nobla w 1932 roku. Plazma zwana jest czwartym we Wszechświecie stanem skupienia materii (trzy podstawowe to: ciało stałe, ciecz i gaz). Jest ona zjonizowanym gazem, który przewodzi ładunki elektryczne.

J-Plazma Renuvion, czyli „zimna” plazma

Wyróżniamy jej dwie postacie:

  • plazmę „gorącą” będącą składnikiem gwiazd i powstającą podczas wybuchu bomby wodorowej
  • plazmę „zimną”, niskotemperaturową tzw. cold plasma, która powstaje w temperaturze pokojowej

Zjawiskiem powstawania plazmy jest także błyskawica i zorza polarna.

J-Plazma Renuvion
J-Plazma Renuvion

Plazma niskotemperaturowa składa się z mieszaniny zjonizowanych oraz niezjonizowanych cząsteczek i atomów w stanie podstawowym lub wzbudzonym, wolnych rodników gazu np. tlenu, azotu, ozonu oraz elektronów i promieniowania UV.

Do czego się ją wykorzystuje?

Plazma niskotemperaturowa działa przeciw bakteriom, drożdżom, pleśniom i wirusom w różnych ich postaciach. Działanie jej polega na uszkodzeniu komórek tych mikroorganizmów poprzez:

  • uszkodzenie ściany i błony komórkowej, czyli przerwanie ich ciągłości na skutek uderzeń reaktywnymi składnikami plazmy, co doprowadza do lizy (rozpadu) komórek

J-Plazma Renuvion

  • uszkodzenie DNA przez powstające promienie UV o wysokiej wartości energetycznej i dużym stopniu absorpcji przez cząsteczki DNA i RNA, co doprowadza do fragmentacji nukleidu jąder komórkowych

J-Plazma Renuvion

ZZimna plazma wykorzystywana jest w oczyszczaniu produktów żywnościowych z mikroorganizmów, nie zmieniając ich struktury i ich właściwości smakowych czy zapachowych. Zupełnie inaczej niż w przypadku obróbki termicznej. A szczególnie, w dekontaminacji drobnoustrojów z produktów takich jak: warzywa, owoce, mięso, przyprawy, nasiona i soki.

Stosowana jest również w stomatologii i w leczeniu nowotworów, czyli w ginekologii, chirurgii onkologicznej, urologii oraz kardiochirurgii czy torakochirurgii. Jej działanie polega z jednej strony na usuwaniu mikroorganizmów z powierzchni biologicznych i sprzętu medycznego, a z drugiej zaś, koncentrując jej działanie na komórkach fizjologicznych i nowotworowych, hamuje rozwój nowotworów, przyspieszając gojenie trudnych ran.

Działanie plazmy zależy od wielkości dawki. Małe dawki niszczą drobnoustroje, średnie przyspieszają gojenie ran zwiększając proliferację komórek, wydzielanie czynnika wzrostu oraz apoptozę komórek nowotworowych. Wysokie dawki są jednak szkodliwe dla wszystkich komórek.

Czym jest Renuvion?

J-Plazma Renuvion

Renuvion to unikalna technologia stworzona w USA, łącząca plazmę helową (gaz) z energią elektryczną, radiową (RF – radiofrequency). Połączenie obu energii powoduje mikrouszkodzenia i stymuluje proces odnowy komórek jednocześnie.

Dzięki rewolucyjnemu połączeniu plazmy helowej z technologią fal radiowych, Renuvion jest idealnym rozwiązaniem do natychmiastowego napinania skóry i scalania tkanek po zabiegach liposukcji, wykonywania pełnego wygładzania oraz napinania zwiotczałej skóry twarzy i całego ciała. Jako jedyna technologia z dziedziny elektrochirurgii wykorzystuje działanie fal radiowych do podgrzania helu, który zmienia swój stan skupienia w plazmę (zjonizowany gaz).

Dzięki rewolucyjnemu połączeniu plazmy helowej z technologią fal radiowych, Renuvion jest idealnym rozwiązaniem do natychmiastowego napinania skóry i scalania tkanek po zabiegach liposukcji, wykonywania pełnego resurfacingu oraz napinania zwiotczałej skóry na twarzy i ciele. Jako jedyna technologia z dziedziny elektrochirurgii wykorzystuje działanie fal radiowych do podgrzania helu, który zmienia swój stan skupienia w plazmę. Renuvion oferuje długo oczekiwaną alternatywę dla bardziej inwazyjnych procedur, zapewniając przełomowe rezultaty przy niższym ryzyku i krótszym czasie rekonwalescencji.

Renuvion oferuje długo oczekiwaną alternatywę dla bardziej inwazyjnych procedur, zapewniając przełomowe rezultaty przy niższym ryzyku i krótszym czasie rekonwalescencji.

Końcówki sprzętu pozwalają na wieloaspektowe wykorzystanie Renuvion. Z jednej strony zewnętrznego, czyli cięcia skóry z jednoczesną koagulacją, czy bezdotykowej ablacji skóry w celu jej odmłodzenia. Z drugiej strony, do działania wewnętrznego, pobudzającego proces obkurczania się wiotkiej skóry jako uzupełnienie zabiegów odsysania tkanki tłuszczowej różnych okolic ciała, szczególnie, gdy istnieje ryzyko pozostania wiotkiej skóry po usunięciu nadmiaru tłuszczu.

Jak można ją wykorzystać do poprawy Twojego wyglądu?

Renuvion powoduje stymulację produkcji kolagenu i obkurczanie się jego włókien. Jest to białko najobficiej występujące w ciele człowieka, bowiem znajduje się on w kościach, ścięgnach oraz skórze. Kolagen tworzy rusztowanie i zapewnia siłę oraz strukturę, utrzymując ciało razem. Jednocześnie, zakotwicza komórki między sobą, wpływając na wytrzymałość i elastyczność skóry.

Ablacja plazmatyczna skóry twarzy z wykorzystaniem technologii Renuvion

Ablacja skóry z wykorzystaniem technologii Renuvion polega na bezdotykowym złuszczaniu naskórka z jednoczesną przebudową struktury skóry. Pobudzane i obkurczane włókna kolagenowe pozwalają uzyskać efekt ujędrnienia skóry i jej wygładzenia, a głębokie złuszczanie pomaga zniwelować zmarszczki i przebarwienia. Zjonizowana energia doprowadzana jest do górnej warstwy skóry i działa jak głęboki piling, co pozwala na jej odświeżenie i napięcie, dając młodszy wygląd.

J-Plazma Renuvion
J-Plazma Renuvion

Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu ablacji skóry przy pomocy Renuvion?

Ze względu na dość głębokie działanie pilingujące Renuvion jest wskazany dla osób w średnim i starszym wieku z licznymi zmarszczkami i głębokimi fałdami skórnymi, szczególnie wokół ust i oczu. Do zabiegu również można zakwalifikować osoby z bliznami np. po przebytym trądziku czy przebarwieniami skórnymi, u których dotychczasowe leczenie nie dało pożądanego efektu. Przeciwskazaniem do zabiegu są czynne choroby zapalne skóry, opryszczka, aktywny trądzik, skłonność do bliznowców i blizn przerostowych. Nie kwalifikują się również osoby zażywające sterydy, czy leki dermatologiczne powodujące foto uczulenia.

W jakiej porze roku najlepiej wykonać zabieg?

Każdy zabieg ablacyjny skóry twarzy należy wykonać w okresie jesienno-zimowym. Dotyczy to zarówno pilingów chemicznych, laserowych jak również ablacji plazmatycznej. Dzięki technologii Renuvion niszczone są powierzchowne warstwy naskórka. W jego warstwie podstawnej znajdują się komórki barwnikowe, które stymulowane promieniami słonecznymi mogą spowodować pojawienie się trudnych do usunięcia przebarwień .
Poza tym ablacja plazmatyczna jest głębszym pilingiem niż laseroterapia i wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji, dając przy tym zdecydowanie lepsze i bardziej długotrwałe efekty.

Jak przygotować się do zabiegu?

W zależności od rozległości obszaru podawanego ablacji, zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym. W znieczuleniu miejscowym można leczyć ograniczone obszary np. zmarszczki wokół ust lub bliznę. W okresie minimum 3 miesięcy przed zabiegiem nie wolno korzystać z żadnych zabiegów dermatologicznych, medycyny estetycznej czy zabiegów kosmetycznych jak podawanie neurotoksyny (Botox),wypełnianie zmarszczek kwasem hailuronowym czy pilingi. Nie wolno również opalać się.

W jaki sposób zabieg jest wykonywany?

Ze względu na bolesność zabiegu zdecydowanie chętniej wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Usuwanie powierzchownych warstw naskórka pozostawia skórę twarzy mocno zaróżowioną, obrzękniętą i pokrytą strupami. W drugim dniu po zabiegu twarz jest przemywana. Okres rekonwalescencji trwa od 10-14 dni i zalecane jest pozostanie przez ten czas w domu.

Jakie są zalecenia po zabiegu i kiedy będzie można powrócić do normalnej aktywności życiowej?

Bezpośrednio po zabiegu może być odczuwany dyskomfort w postaci bólu i podrażnienia skóry. Towarzyszy uczucie napięcia i ściągania, które zwykle mijają w ciągu kilku dni. Na powierzchni skóry widoczne są strupy, których nie wolno zdrapywać. Strupki i obrzęk zwykle ustępują do 14-tego dnia od zabiegu. Zaczerwienie czy zaróżowienie skóry może być zauważalne nawet do 90 dni od przebytej ablacji.

W pierwszych dniach dwutygodniowego okresu rekonwalescencji należy nawilżać skórę twarzy odpowiednimi preparatami zgodnie z otrzymaną instrukcją. Zestaw niezbędnych preparatów otrzymuje się w dniu wypisu z kliniki. Przez okres 14 dni nie wolno stosować makijażu, uprawiać sportów i prac fizycznych. Korzystanie z basenu, sauny i ciepłych pomieszczeń jest przeciwskazane przez 3 miesiące. W okresie trzech miesięcy nie wolno również korzystać z żadnych zabiegów na twarzy, a przez rok nie wolno opalać się. Wizyty kontrolne są przewidziane 7 i 14 dni po zabiegu, a następnie po trzech miesiącach.