Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego

Znieczulenie ogólne to główna i najszerzej stosowana technika we współczesnej anestezjologii. Jego zadaniem jest odwracalne zniesienie odczuwania bólu w całym ciele. Taki efekt uzyskuje się stosując zaawansowane środki farmakologiczne oraz wysokospecjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną. Wszystkim tym dysponuje nasza Klinika.

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego

Za znieczulenie odpowiadają lekarze anestezjolodzy. U nas jest to doświadczony zespół złożony tylko ze specjalistów wykwalifikowanych w anestezjologii i intensywnej terapii. To oni przeprowadzają naszych pacjentów przez całą ścieżkę znieczulenia, zaczynając od zebrania szczegółowego wywiadu lekarskiego, umożliwiającego ocenę ewentualnego ryzyka znieczulenia. Służy temu między innymi uzyskanie informacji związanych z różnego rodzaju uczuleniami, w tym na leki czy ocena tzw. skali ASA, umożliwiającej odpowiednią kwalifikację stopnia trudności planowanego znieczulenia. To lekarz anestezjolog omówi z Państwem wszystkie zagadnienia i ewentualne wątpliwości związane z planowaną procedurą, tak aby uzyskanie zgody na znieczulenie było dla Państwa jasną i świadomą decyzją.

wideo

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego

JedzenieJak wiele procedur medycznych, również przygotowanie do znieczulenia ogólnego wiązać się może z pewnym dyskomfortem. Niesie ze sobą bowiem konieczność minimum 8. godzinnego okresu przebywania na czczo, a więc bez jedzenia i picia pokarmów stałych i płynnych. Ma to na celu dbałość o bezpieczeństwo pacjentów naszej Kliniki i uniknięcie wszelkich możliwych do przewidzenia powikłań.

Zespół anestezjologiczny, a więc lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna, zadbają również o Państwa spokój, wygodę i komfort podczas transportu na salę operacyjną oraz w trudnych momentach po wybudzeniu ze znieczulenia i podczas powrotu po operacji do Państwa pokoju. Procedury anestezjologiczne wiążą się bowiem nie tylko z walką z bólem, ale również z zapobieganiem odczuciu lęku czy stresu u naszych pacjentów.

Nasze sale operacyjne zapewniają bezpieczny, nowoczesny i komfortowy sprzęt, który ma na celu dbałość o zachowanie wszelkich warunków związanych ze znieczulaniem i operacją. Wygodę podczas znieczulenia zapewniają odpowiednie, bezpieczne stoły operacyjne. Cały personel skupiony jest jednak nie tylko na zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom. Kładziemy również nacisk na dbałość o poczucie intymności i komfortu psychicznego. Aby zapewnić Państwu wymagane bezpieczeństwo podczas operacji, aparat zwany kardiomonitorem monitoruje przez cały czas trwania procedur medycznych tętno i ciśnienie krwi, temperaturę ciała, saturację krwi tętniczej, oddech czy kapnografię i EKG. Aparatura stosowana do znieczulenia w naszej Klinice to sprzęt najwyższej klasy, spełniający europejskie standardy wyposażenia sali operacyjnej , zgodny z ustawą Ministerstwa Zdrowia.

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego

Początek znieczulenia ogólnego nazywa się wprowadzeniem. Podaje się wtedy leki drogą dożylną lub wziewną, przy czym ta druga ma szersze zastosowanie u dzieci. Stosowane przez nas preparaty to leki zarejestrowane przez FDA(Food and Drug Administration), powszechne na salach operacyjnych na całym świecie. Zadaniem leków podawanych podczas wprowadzenia do znieczulenia jest spokojne, bezstresowe przeniesienie pacjentka w stan snu, umożliwiające uniknięcie nieprzyjemnych doznań związanych z samym znieczuleniem. Leki podawane są dożylnie przez wenflon jednorazowego użytku i jest to proces bezbolesny.

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego

Dalsza opieka anestezjologiczna służy dbaniu o bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentów podczas operacji. Przez cały czas trwania zabiegu lekarz i pielęgniarka monitorują funkcje i parametry życiowe operowanej osoby, dzięki czemu niemożliwe są takie sytuacje jak odczuwanie bólu czy przedwczesne wybudzenie, a zapewniony jest głęboki, bezbolesny i bezpieczny sen.

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego

Stosowany jest odpowiedni sprzęt masujący kończyny dolne celem profilaktyki zakrzepowej, a podgrzewane mechanicznie materace elektryczne zapobiegają wychładzaniu organizmu i zapewniają odpowiedni komfort zwłaszcza podczas wybudzenia ze znieczulenia po operacji.

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnegoBezpieczeństwo znieczulenia ogólnego

Aby uniknąć powikłań związanych z ewentualnym zakażeniem, zachowane są zasady aseptyki i antyseptyki. Leki i płyny infuzyjne (kroplówki) są podgrzewane do temperatury ludzkiego ciała. Podaje się je przez dożylne porty i zestawy do przetoczeń w warunkach jałowych. Opisany sprzęt jest jednorazowego użytku.

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego

Dzięki skoordynowanej współpracy chirurga i anestezjologa, zakończenie znieczulenia odbywa się na wyraźne hasło o zakończeniu procedur zabiegowych. Podawanie leków przeciwbólowych o odpowiednio długim okresie działania, transport na salę pooperacyjną w asyście lekarza anestezjologa po wybudzeniu pacjenta zapewniają dbałość o komfort i bezpieczeństwo. W razie indywidualnych potrzeb pacjenta, na sali pooperacyjnej, na zlecenie lekarza anestezjologa, pielęgniarka anestezjologiczna podaje środki przeciwbólowe. Już w pierwszej dobie po operacji pacjent jest pionizowany i otrzymuje posiłek, jeśli nie ma ku temu indywidualnych przeciwwskazań. Po konsultacji chirurga i ocenie anestezjologa, standardowo w drugiej dobie po procedurze operacyjnej pacjent wypisywany jest do domu.