Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem różnego rodzaju preparatów. Są to produkty syntetyczne, nie powodujące uczuleń. Stosowane do wypełniania powierzchownych i głębokich zmarszczek twarzy oraz zagłębień i jej asymetrii. Wszystkie preparaty ulegają wchłonięciu od 6 do 24 miesiący po wstrzyknięciu. W celu uzyskania trwalszego efektu, zabieg należy powtarzać.
Kwas hialuronowy jest naturalnym polisacharydem stanowiącym istotny element strukturalny skóry, tkanki podskórnej, tkanki łącznej oraz tkanki mazi stawowej. Starzejąca się skóra zawiera coraz mniej naturalnego kwasu hialuronowego. Podanie jego syntetycznego odpowiednika powoduje, że skóra w miejscach wstrzyknięć staje się sprężysta, bardziej napięta, a owal twarzy wygładza się.
Zabieg wstrzykiwania preparatów pod skórę wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wstrzykiwaniu odpowiedniego preparatu śródskórnie lub podskórnie w celu wypełnienia odpowiednio powierzchownych lub głębokich zmarszczek skóry twarzy. Wszystkie wyżej wymienione preparaty stosuje się do zmarszczek statycznych starzejącej się i wiotczejącej skóry, spowodowanych działaniem sił grawitacyjnych. Najczęściej są to zmarszczki pionowe i poziome okolicy czoła i brwi, fałdy nosowo – wargowe, zmarszczki pionowe górnej wargi czy promieniste zmarszczki wokół ust. Efekt wypełnienia jest widoczny natychmiast po wstrzyknięciu. Bezpośrednio po zabiegu miejsce wstrzyknięć jest lekko zaczerwienione i nieco bolesne. Przez 2 – 3 dni może być zauważalne niewielkie opuchnięcie oraz odczuwane pieczenie lub swędzenie i pobolewanie okolic operowanych.