tel. 61 81 87 550
Piękno jest w Tobie

Ortopedyczne warsztaty w Nicei

W dniach od 26 do 28 maja 2004 roku odbył się w Nicei kurs artoskopii i artroplastyki stawu ramiennego. Organizatorem i „duszą” przedsięwzięcia był prof. Pascal Boileau szef Depatramentu Ortopedii i Traumatologii Sportu nicejskiego szpitala de l’Archet. Patronat nad kursem objęło Francuskie Towarzystwo Artroskopowe. Organizatorom udało się zaprosić do współpracy najwyższej klasy specjalistów z całego świata. Przyjechali wykładowcy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Anglii, Włoch, Szwecji, Szwajacarii, Holandii, Afryki Południowej i oczywiście Francji. Ten „dream ream” (wymarzony zespół) od wczesnych godzin rannych do wieczora wykładał, szkolił i dyskutował.

Poranne sesje wykładów były uzupełniane popołudniowymi zajęciami praktycznymi, podczas których uczestnicy mogli praktycznie ćwiczyć nowe techniki na fantomach i obserwować na żywo najciekawsze operacje wykonywane w szpitalu de l’Archet.

Nicea miasto o niepowtarzalnym charakterze, stolica regionu i jedno z najważniejszych miast Riwiery Francuskiej obdarzyło uczestników pięknym słońcem, połączonym z orzeźwiającym powiewem morza Śródziemnego. Wykłady i zajęcia odbywały się w zbudowanym w początku XX wieku hotelu Negrasco przy reprezentacyjnej Promenade des Anglaise. Okna sali wykładowej pozwalały na obserwacje wybrzeża morskiego, co dawało w chwilach przerw wytchnienie dla oczu i pracujących na wysokich obrotach umysłów.

Dr med. Piotr Kolasiński na kongresie w Nicei

Dr med. Piotr Kolasiński na kongresie w Nicei

Niezmiernie miłym akcentem obrad było przedstawienie wszystkich 23 uczestniczących w kursie grup narodowych. Wśród nich był też nasz, polski akcent w osobie dr med. Piotra Kolasińskiego. Udział w kursie pozwolił mu na poznanie najnowszych technik operacyjnych w zakresie artroskopii i endoprotezoplastyki stawu ramiennego. Zaproszeni wykładowcy przedstawili najnowsze światowe osiągnięcia w tej dziedzinie i nakreślili kierunki, w których będzie zmierzać nowoczesna ortopedia.

Mamy nadzieję, że choć część z tych nowinek przeniesie na grunt naszej kliniki dr Piotr Kolasiński.