tel. 61 81 87 550
Piękno jest w Tobie

Lubelskie Forum Chirurgii Piersi 2018

W dniach 15-16 czerwca 2018 odbyło się w Lublinie Forum Chirurgii Piersi. Jak co roku uczestnikami obrad byli chirurdzy plastycy i chirurdzy onkolodzy. Pierwszego dnia, w piątek 15 czerwca, wiodącym tematem była redukcja piersi. Jako pierwszy swoim doświadczeniami w zakresie dużych redukcji piersi podzielił się dr Samir Ibrahim. Następnie dr Jerzy Kolasiński przedstawił nowatorską technikę stabilizacji fałdu podpiersiowego i dolnego bieguna podczas zabiegów redukcji i podniesienia piersi. Profesor Piotr Prowans, obszernie omówił problemy niedokrwienia tkanek w zabiegach rekonstrukcji piersi płatem TRAM i DIEP. Kolejnym prelegentem był dr Marek Budner, który przedstawił problem redukcji piersi z punktu widzenia onkologa.

Lubelskie Forum Chirurgii Piersi 2018

Sobotnie obrady rozpoczął niezmiernie ciekawy wykład dr Krzysztofa Cichonia, historyka sztuki, który w pasjonujący sposób przedstawił zagadnienia kratofanii męskiej i żeńskiej w oparciu o dzieła sztuki tworzone na przestrzeni tysiącleci. Kolejny referat dr Marka Budnera dotyczył roli ADM w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi. Niezmiernie ciekawe było wystąpienie dr Lubomira Lembasa poświęcone tworzeniu się płynu dookoła implantów piersiowych. Zagadnienie stosowania w Polsce preparatów hydrożelowych do powiększania piersi omówił dr Maciej Kuczyński. Skutki wykonywania tych zabiegów są dewastujące dla kobiecych piersi. Nie tylko preparat jest zakazany w wielu krajach na świecie, a w Polsce jego legalność może być kwestionowana, to na dodatek podawaniem tego specyfiku parają się niedoświadczeni lekarze, a nawet stomatolodzy. Gorący obecnie temat rekonstrukcji piersi przy użyciu implantów wszczepianych przed mięśniem piersiowym większym omówiła prof. Agnieszka Kołacińska. Bardzo ciekawy był wykład prof. Zbigniewa Noweckiego, mówiący o zjawisku raka piersi u kobiet ciężarnych. Do tematu rekonstrukcji piersi powrócił dr Sławomir Cieśla. Bardzo na czasie był wykład prof. Grzegorza Dworackiego dotyczący diagnostyki chłoniaka piersi ALCL. Cały czas aktualne zagadnienie ryzyka choroby zatorowo-zakrzepowej poruszył w swoim wykładzie prof. Jerzy Jankau. Ponowne wystąpienie prof. Piotra Prowansa było poświęcone ocenie ryzyka kardiologicznego u pacjentek poddanych zabiegom rekonstrukcji piersi. Z dużym zainteresowaniem został przyjęty wykład prof. Barbary Madej-Czerwonki poświęcony rekonstrukcji piersi po zabiegach onkologicznych. Obrady zakończyły dwa wykłady prof. Dawida Murawy i dr Tadeusza Witwickiego poświęcone zastosowaniu siatek syntetycznych w zabiegach rekonstrukcyjnych piersi.

Obrady były niezmiernie ciekawe, prelegenci przedstawiali poszczególne zagadnienia w sposób bardzo praktyczny. Doskonałą atmosferę spotkania kreowali organizatorzy konferencji prof. Jerzy Jankau i dr Maciej Kuczyński. Słowa uznania należą się całemu zespołowi dr Kuczyńskiego za perfekcyjne zorganizowanie przedsięwzięcia. Lubelskie Forum Chirurgii Piersi na stałe wpisało się w kalendarz spotkań chirurgów plastyków i onkologów. Piękna pogoda i urzekający urok miasta Lublina dopełniły pozytywnych wrażeń jakie wywieźliśmy.