Z każdym rokiem rośnie liczba pacjentów, którzy korzystają z dobrodziejstw naturalnej medycyny w postaci różnego rodzaju preparatów roślinnych. Coraz popularniejsze staje się stosowanie preparatów opartych na czosnku, miłorzębie, żeń-szeniu, dziurawcu czy imbirze. Choć substancje zawarte w tych produktach mają przynosić korzyści dla naszego zdrowia, mogą także powodować różne, często niekorzystne efekty w postaci np. zwiększonego ciśnienia. Zdarza się także, że dodatkowo wchodzą w interakcje z zażywanymi lekami. W trakcie wywiadu przeprowadzanego przed zabiegiem i podaniem znieczulenia, pacjenci czasem nie wspominają o zażywanych przez siebie ziołach lub innych naturalnych środkach, uznając je za bezpiecznie i mało istotne. Ponieważ wiele badań potwierdza tezę, że wszelkie suplementy diety powinny być odstawione na dwa tygodnie przed zabiegiem, lekarze a szczególnie chirurdzy i anestezjolodzy, powinni być poinformowani o stosowanych przez pacjentów lekach ziołowych (herbal medicines).
Leki ziołowe to produkty otrzymywane z roślin używane w celach leczniczych. Obecnie, przynajmniej 122 substancje chemiczne pozyskiwane z roślin są ważnymi środkami farmaceutycznymi . Do najbardziej popularnych leków ziołowych, które powinny być wykluczone z diety na 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zabiegu należą:
- Jeżówka (Echinacea)
- Czosnek
- Żeń – Szeń
- Miłorząb (Ginko biloba)
- Dziurawiec
- Waleriana
- Przęśl (ephedra)
- Sok z grejpfruta
- Imbir
- Pieprz metystynowy (kava)
Każdy z nich może mieć wpływ na funkcjonowanie okołooperacyjne. Istnieje wiele, lepiej lub gorzej udowodnionych związków między funkcjonowaniem organizmu podczas zabiegu, a zażywanymi lekami pochodzenia roślinnego. Przede wszystkim badania wskazują na zmiany w częstości uderzeń serca i ciśnieniu, koagulopatię (zaburzenia krzepnięcia) oraz obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo należy pamiętać, że podczas procesu leczenia i znieczulenia, pacjenci dostają znacznie więcej substancji chemicznych w postaci konwencjonalnych leków niż przyjmują na co dzień. Zatem prawdopodobieństwo interakcji pomiędzy nimi a lekami ziołowymi jest ogromne i warto mieć to na względzie przygotowując się do zabiegu.
Dominika Kolasińska