tel. 61 81 87 550
Piękno jest w Tobie

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, a 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, który ma przypominać kobietom w Europie o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi i o możliwościach zapobiegania zachorowaniom. Rak piersi to najczęściej występujący typ raka u kobiet na całym świecie. Każdego roku tylko na naszym kontynencie notowanych jest 430 tysięcy nowych zachorowań. Według Światowej Organizacji Zdrowia, przynajmniej jednej trzeciej wszystkich przypadków tego typu nowotworu można zapobiec!

Pamiętaj: aktywność fizyczna pomoże zadbać o zdrowie Twoich piersi. Zwiększ swoją aktywność fizyczną. Zachęcaj znajome kobiety do wykonywania ćwiczeń. Nadmierna waga ciała i brak aktywności są odpowiedzialne za 25-33% przypadków zachorowań.

Najważniejsze jednak jest samodzielne badanie piersi (najlepiej co miesiąc, między 7 a 10 dniem cyklu miesiączkowego), regularne badania USG i mammografia (te ostatnie – po 35-40 roku życia). W przypadku rozpoznania mutacji BRCA1 lub BRCA2 w badaniach genetycznych istnieje mocne uzasadnienie wykonywania profilaktycznej mastektomii. Prawdopodobieństwo raka piersi po tym zabiegu wynosi mniej niż 5%. Więcej o profilaktycznej mastektomii przeczytasz na: Profilaktyczna mastektomia