Piersi tubularne/bulwiaste | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Piersi tubularne/bulwiaste

Piersi bulwiaste są rzadką wadą rozwojową gruczołu piersiowego. Zaburzenia budowy piersi najczęściej dotykają nastoletnich kobiet i mogą być jednostronne jak i obustronne. Częstotliwość występowania nie została dokładnie poznana. Stanowią duży dyskomfort psychiczny dla pacjentek jak i wyzwanie rekonstrukcyjne dla chirurga plastycznego.

Pierś tubularna jest złożonym problemem. Najczęściej dochodzi do niepełnego wykształcenia się dolnej części piersi i uniesieniem fałdu podpiersiowego ku górze. Pierś nie ulega pełnemu wykształceniu i wydaje się być zwężona przez ciasną pokrywającą ją skórę. W bardziej zaawansowanych postaciach może dochodzić do przepukliny gruczołu piersiowego w okolicy kompleksu brodawka-otoczka powodując jej rozszerzenie.

Pierś tubularna

Pierś tubularna

Wskazania

Wskazaniem do zabiegu jest jakakolwiek forma piersi bulwiastych i spowodowany tym dyskomfort pacjentki.

Cele operacji

Celem zabiegu chirurgicznego jest przywrócenie naturalnego kształtu wraz jednoczasową symetryzacją drugiej piersi. W bardziej zaawansowanych postaciach należy liczyć się z koniecznością leczenia wieloetapowego.

Pierś tubularna po str lewej z przerostem piersi prawej. Celem operacji jest korekcja piersi tubularnej i podniesienie z redukcją piersi prawej

Pierś tubularna po str lewej z przerostem piersi prawej. Celem operacji jest korekcja piersi tubularnej i podniesienie z redukcją piersi prawej

Konsultacja medyczna

Podczas wstępnej konsultacji nasz chirurg zbierze dokładny wywiad oraz przeprowadzi badanie piersi. W ten sposób będzie możliwe określenie stopnia zaburzenia rozwoju biustu oraz potencjalnej asymetrii. W niektórych przypadkach chirurg może zalecić również wykonanie badania ultrasonograficznego lub mammografii. Wyżej wymienione badania pozwalają ocenić także skład tkanek gruczołów piersiowych.

Nasz chirurg udzieli Tobie dokładnych instrukcji jak przygotować się do zabiegu operacyjnego, czy wolno jeść, pić, zażywać witaminy i inne lekarstwa przed operacją. Palacze powinni odstawić palenie minimum cztery tygodnie przed planowanym zabiegiem i podczas okresu rekonwalescencji. Bowiem palenie papierosów osłabia mikrokrążenie krwi i zaburza prawidłowe gojenie okolic operowanych.

Zabieg operacyjny

W leczeniu korekcyjnym piersi tubularnych stosuje się różne techniki operacyjne polegające na poszerzeniu i wydłużeniu dolnego bieguna piersi. Bywa, że skazane jest skorygowanie opadającej piersi. Często używa się implantów, najczęściej anatomicznych.

Cięcia skórne uzależnione są od zakresu deformacji piersi. Bywa, że jest to tylko cięcie w fałdzie podpiersiowym lub dookoła otoczki. Czasami cięcia przebiegają pionowo od otoczki do fałdu podpiersiowego.

Bardzo często w korekcjach piersi tubularnych stosuje się przeszczep własnego tłuszczu.

W Klinice Kolasiński stosujemy modyfikację własną techniki Del Yerro w połączeniu z wszczepieniem implantów anatomicznych pokrytych powłoką poliuretanową.

Piers Tubularna

Okres rekonwalescencji

W zależności od rozległości zabiegu operacyjnego, konieczne będzie pozostanie w szpitalu na 1-2 doby po zabiegu operacyjnym. W okolicy operowanej będą założone opatrunki oraz włożone dreny, które będzie można wyciągnąć na następny dzień. Po zabiegu operacyjnym można się spodziewać:

  • Siniaków w miejscu operowanym,
  • Obrzęku,
  • Czasowego zaburzenia czucia w okolicy kompleksu brodawka-otoczka,
  • Kontrolowanych dolegliwości bólowych.

Pierwsza wizyta kontrolna jest najczęściej po tygodniu od daty zabiegu operacyjnego. W okresie pooperacyjny wskazane jest noszenie specjalnego biustonosza uciskowego.

Nasz chirurg może zalecić wstrzemięźliwość od aktywności seksualnej przez okres tygodnia do dwóch. Natomiast ćwiczenia fizyczna i zajęcia siłowe przeciwwskazane są przez okres czterech tygodni. Zwykle po miesiącu można wrócić do normalnego funkcjonowania i aktywności.

Należy pamiętać również, by nie eksponować blizn na słońcu przez sześć miesięcy, gdyż promieniowanie słoneczne może pozostawić trwałe przebarwienia skórne. Jeżeli nie możesz uniknąć promieniowania zalecamy stosowanie kremów z filtrem.

Zabieg chirurgiczny w leczeniu piersi tubularnych poprawi stan i kształt piersi oraz Twoje samopoczucie, lecz nie spowoduje, że klatka piersiowa będzie wyglądała idealnie. Przed zabiegiem musisz dobrze przemyśleć swoje oczekiwania i skonfrontować je z naszym chirurgiem.

Jeśli rozumiesz istotę zabiegu, masz rozsądne oczekiwania, wówczas efekty leczenia mogą być powodem do sporej satysfakcji.