Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Czy piersi powiększa się tylko za pomocą protez? Jakie protezy stosuje się najczęściej? Czy istnieje absolutnie bezpieczna proteza?

Ponad 40 lat temu do powiększania piersi stosowano płynny silikon wstrzykiwany bezpośrednio do gruczołu piersiowego. Ta historyczna już dziś metoda została zaniechana z powodu licznych zmian, jakie powodował w gruczole piersiowym płynny silikon. Ponadto silikon ulegał stopniowo przemieszczaniu do innych okolic ciała. Stało się to powodem wprowadzenia protez piersiowych.

Dziś w użyciu są protezy wypełnione silikonem, solą fizjologiczną i hydrożelem. Niestety, nie ma całkowicie bezpiecznych protez. Używane obecnie są jednak bardzo dobrej jakości, a ryzyko związane z ich stosowaniem zostało zredukowane do minimum. Więcej informacji na temat protez można znaleźć na: Protezy piersiowe.

W umiarkowanym zakresie stosuje się także przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Metoda ta ma w świecie swoich zwolenników. Tak powszechnie stosowany zabieg w odniesieniu do innych okolic ciała, w przypadku piersi może powodować powstawanie zwapnień, które w przyszłości mogą utrudniać rozpoznanie raka piersi.