tel. +48 61 81 87 550

Piękno jest w Tobie

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

BIA-ALCL

Co to jest BIA-ALCL?

BIA-ALCL

BIA-ALCL – Anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy związany z wszczepieniem implantów piersiowych (Breast implant-associatedanaplasticlargecelllymphoma). Należy do grupy chłoniaków nieziarniczych (tzw. chłoniaków nie-hodgkinowskich) i powiązany jest z wszczepieniem implantów piersiowych – zarówno ze wskazań estetycznych jak i rekonstrukcyjnych. Według danych FDA (Food and Drug Administration, USA) ryzyko wystąpienia wynosi 1:30000 na wszczepionych implantów piersiowych, a liczba zdiagnozowanych przypadków na świecie wynosi około 650 osób na chwilę obecną. Statystycznie rozwija się po 8-9 latach i może objawić się nagromadzeniem płynu wokół implantu i asymetrią piersi lub masą zlokalizowaną w piersi lub pod pachą.

alcl

BIA-ALCL jest rzadkim i wysoce uleczalnym chłoniakiem. BIA-ALCL nie jest rakiem samej tkanki piersiowej. Wszystkie instytucje rządowe klasyfikują go jako chłoniaka z nieprawidłowym rozrostem dużych komórek T wykazujących ekspresję markera CD30+. W chwili obecnej trwają badania, aby lepiej zrozumieć i zdefiniować jego patogenezę, na którą składa się szereg objawów, począwszy od wysięku surowiczego/guza wokół implantu wraz z ekspresją CD30+, poprzez zajęcie węzłów chłonnych do odległych przerzutów. Wcześnie wykryty jest uleczalny u większości pacjentów.

Postępowaniem z wyboru jest usunięcie implantu wraz z otaczającą go torebką łącznotkankową. W pojedynczych, bardziej zaawansowanych przypadkach, po konsultacji zespołu multidyscyplinarnego, może być zalecana chemioterapia. Według wszelkich instytucji rządowych zajmujących się bezpieczeństwem i kontrolą urządzeń medycznych nie ma wskazań do prewencyjnego wyjmowania implantów piersiowych. Natomiast wskazane są regularne wizyty kontrolne u chirurga plastycznego.

W naszej klinice temat BIA-ALCL jest omawiany z każdą pacjentką podczas konsultacji.

Warto przeczytać: Po angielsku

Warto przeczytać: Po polsku