Mikronakłuwanie – rolką | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Mikronakłuwanie – rolką

I. Urządzenie to niewielki walec, na którym znajdują się dziesiątki małych igieł. Jego twórcą jest doktor Desmond Fernandes, chirurg plastyczny z Południowej Afryki.

Mikronakłuwanie rolką

Podczas zabiegu igiełki znajdujące się na walcu wnikają w skórę, tworząc w niej tysiące małych otworów (o głębokości około 4-5 milimetrów), nie usuwając przy tym naskórka. Powstałe w ten sposób mikrourazy szybko się goją (około 4-5 dni), a w reakcji na nie następuje pobudzenie produkcji między innymi kolagenu.

Gojenie się „,mini ognisk”, powstałych w miejscach po nakłuciach, przebiega w trzech etapach. Początkowo powstaje stan zapalny, następnie formowane są nowe tkanki, które w ostatecznym etapie są modelowane. Wytworzenie stanu zapalnego jest efektem przerwania ciągłości niewielkich naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod naskórkiem. W efekcie komórki krwi dostają się do otaczających je tkanek, dając początek szeregowi reakcji chemicznych, kontrolowanych przez układ odpornościowy organizmu. W ich czasie rośnie ilość czynników wzrostu dla komórek naskórka, naczyń krwionośnych i substancji stymulujących komórki do produkcji kolagenu i elastyny (fibroblasty). Faza ta trwa kilkadziesiąt godzin. Jej zakończenie oznacza przejście do etapu drugiego, w którym dzięki zwiększonej produkcji białek i substancji mukopolisacharydowych, formują się nowe tkanki. Może on trwać nawet kilka miesięcy. Nowe tkanki są modelowane w ostatniej fazie, która jest najdłuższa i może trwać nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie wytworzony we wcześniejszych procesach kolagen typu III (młody) jest przekształcany w silny i spoisty kolagen typu I, doskonale wspomagający skórę.

Wskazania do zabiegu:

  • obudowa struktury starzejącej się skóry
  • redukcja zmarszczek
  • rewitalizacja skóry po porodzie
  • rozstępy
  • blizny przerosłe i atroficzne (ubytki w skórze)
  • zmiany potrądzikowe (ubytki, blizny)

roll cit

Zabieg może być wykonany na każdej, nawet najcieńszej, skórze. W jego efekcie naskórek ulega pogrubieniu (bez jego zniszczenia), a na skórze twarzy zmniejsza się liczba nadmiernie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Jednocześnie skóra nie staje się bardziej wrażliwa na działanie słońca, a szybkie gojenie umożliwia powrót do normalnych czynności w ciągu 5 dni.

II. Nieco inne zastosowanie ma drugi rodzaj urządzenia – do celów kosmetycznych

roll cit

Systematycznie stosowany jest sposobem świadomej pielęgnacji skóry i przeciwdziałania procesom jej starzenia się. Użycie wersji kosmetycznej umożliwia głębszą penetrację skóry przez aktywne składniki kosmetyków, np. witaminy, i ich przeniknięcie przez warstwę rogową do żywych warstw naskórka. Urządzenie jest podobne to swojego odpowiednika medycznego – wałek z mikroigiełkami i rączką.

Wałeczkowanie wykonuje się wieczorem, od 2 do 7 razy w tygodniu – zależnie od potrzeb. Następnie należy wmasować odpowiedni dla skóry kosmetyk, kosmeceutyk.

Badania naukowe wykazały, że mikronakłuwanie warstwy rogowej naskórka zwiększają penetrację nawet o 10000 razy.

Efekty stosowania wersji kosmetycznej:

  • poprawa napięcia skóry
  • pogrubienie naskórka i skóry właściwej
  • wygładzenie drobnych zmarszczek
  • redukcja przebarwień

Zabieg jest całkowicie naturalny, bezbolesny i może być wykonywany samodzielnie w warunkach domowych. Nie niszczy skóry ani nie powoduje jej uwrażliwienia na słońce. Może być stosowany na wszystkie partie ciała (twarz, szyja, dekolt piersi, uda, przedramiona), nawet w miejscach niedostępnych dla innych metod, takich jak powieki czy okolice za uszami.