Zajmuje się usuwaniem zmian skórnych. Należą do nich między innymi różne rodzaje znamion (naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe), włókniaki, odciski i żółtaki powiek.
Techniki usuwania zmian:
- chirurgiczne
- laserowe
Zabiegi wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Możliwe jest zastosowanie znieczulenia ogólnego, jednak jest ono stosowane tylko w przypadku osób bardzo wrażliwych, małych dzieci oraz w sytuacjach, kiedy usuwana zmiana jest bardzo rozległa.
W przypadku, kiedy charakter zmiany jest niepokojący, jest ona przesyłana do badania histopatologicznego, które umożliwią postawienie ostatecznej diagnozy i prawidłowe określenie dalszego leczenia.
Ważne jest, by poddając się zabiegowi usunięcia zmiany mieć świadomość, że każdy zabieg chirurgiczny pozostawia ślad. Wygląd blizny może być różny i zależy to od kilku czynników. Znaczenie ma tu przede wszystkim rozmiar i lokalizacja zmiany, która ma zostać usunięta oraz rodzaj techniki chirurgicznej, zastosowanej podczas zabiegu. Nie bez znaczenia są także wiek pacjenta i indywidualne cechy jego skóry oraz proces gojenia się i wystąpienia ewentualnych powikłań. Duża część czynników wpływających na powstawanie zmian skórnych niezależna jest od lekarza leczącego, z czego warto zdawać sobie sprawę. Do jego zadań należy przede wszystkim dbałość o to, by usunąć powstałą zmianę w najskuteczniejszy sposób, dbając jednocześnie o to, by pozostały po ingerencji chirurgicznej ślad był jak najmniej widoczny.
Wybrana metoda leczenia, ryzyko z nią związane, a także spodziewane efekty jej zastosowania są zawsze omawiane podczas konsultacji z lekarzem.