Przeszczep włosów metodą FUE. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje metoda FUE – follicular units extraction. Polega ona na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych z pozostawieniem mikroskopijnych, niewidocznych gołym okiem blizenek w okolicy dawczej. W tej metodzie przeszczepiane są wszystkie niezbędne struktury włosa w tym także komórki macierzyste odpowiedzialne za jego wzrost.
Wskazania do przeszczepu włosów metodą FUE
Najczęściej zabieg przeszczepu włosów metodą FUE jest wykonywany u młodych pacjentów pragnących uniknąć blizny w okolicy dawczej. Pozwala to na bardzo krótkie strzyżenie włosów. Zabieg FUE często wykonuje się także w przypadku korekcji niewielkich ubytków owłosienia (zakola, brwi, wąsy) (Fot.1) i blizn – również tych po poprzednich zabiegach przeszczepu włosów wykonanych metodą klasyczną (Fot.2a,b)
Metoda FUE ma zastosowanie u osób z mało elastyczną skórą głowy oraz u tych, u których występuje skłonność do przerostowych i szerokich blizn. Coraz częściej stosuje się metodę FUE w korekcji większych łysin, jednak wówczas należy nastawić się na znacznie dłuższy czas zabiegu. Aktualnie podczas jednej operacji wykonuje się do 3000 przeszczepów. Wówczas w sesji przedpołudniowej pobiera się i wszczepia 1500 przeszczepów, a po przerwie wykonuje się kolejne 1500 przeszczepów (Fot.3a,b).
Najchętniej wykonuje się zabieg tą metodą u pacjentów posiadających proste, ciemne włosy. Lepiej jeśli włosy rosną gęsto. Przy pomocy metody FUE istnieje możliwość pobierania włosów z innych okolic ciała, jak broda, tors czy okolica łonowa (Fot.4a,b)
Przygotowanie do zabiegu
Podobnie jak przed klasycznym zabiegiem przeszczepu włosów należy wykonać zlecone badania. W ciągu dwóch tygodni poprzedzających zabieg nie należy zażywać Aspiryny i leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Jeśli przewidywany jest zabieg dogęszczania włosów wówczas wskazane jest stosowanie zaleconego przez lekarza preparatu co najmniej jeden raz dziennie w ciągu dwóch miesięcy poprzedzających zabieg. Wielokrotnie przygotowanie głowy do zabiegu jest powierzane doświadczonemu trychologowi, co poprawia skuteczność transplantacji. W dniu poprzedzającym zabieg nie należy pić mocnej kawy i alkoholu. Nie ma konieczności zapuszczania dłuższych włosów przed zabiegiem. Natomiast udając się do kliniki należy zabrać ze sobą okrycie głowy (najlepiej czapkę z daszkiem, nieobcisłą wełnianą, itp.). Podczas konsultacji lekarz może przekazać inne indywidualne zalecenia, których należy przestrzegać.
Zabieg
Zabieg przeszczepu włosów metodą FUE jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dokładny jego plan jest przekazywany pacjentowi podczas wstępnej konsultacji. Przed zabiegiem lekarz wyznacza obszar, z którego będą pobierane przeszczepy (okolica dawcza) oraz miejsca, w które przeszczepy będą wkładane (okolica biorcza). Dla celów dokumentacji medycznej wykonywane są zdjęcia fotograficzne. Czasami lekarz ocenia gęstość włosów przy pomocy wideo mikroskopu lub specjalnego urządzenia. Okolica dawcza jest golona co pozwala na precyzyjne wykonanie zabiegu. Podczas pobierania przeszczepów pacjent jest ułożony na brzuchu. Należy uzbroić się w cierpliwość bowiem ten etap operacji trwa od 2 do 4 godzin. Wielokrotnie celem maksymalnego skrócenia czasu zabiegu stosujemy własną modyfikację polegającą na jednoczesnym pobieraniu i wkładaniu przeszczepów (Fot.5). Poprawia to żywotność przeszczepów i zmniejsza dyskomfort pacjenta.
Lekarz wraz z asystentem pobiera pojedyncze zespoły mieszkowe przy użyciu specjalnych instrumentów chirurgicznych. W Klinice używamy bardzo nowoczesnego systemu.
W klinikach na całym świecie używa się różnych narzędzi służących do pobierania przeszczepów metodą FUE. Wielu doświadczonych chirurgów stosuje w tym celu narzędzia manualne.
Z całą ostrością trzeba podkreślić, że najważniejszą osobą, która ma wpływ na jakość pobieranych przeszczepów jest chirurg i jego zespół. Stosowane urządzenia i narzędzia chirurgiczne pełnią jedynie rolę pomocniczą i nie stanowią o jakości przeszczepów, a tym bardziej nie powodują, że są to odmienne metody. Wszystko bowiem, jest jedną i tą samą metodą FUE (Follicular Unit Extraction). Kładzenie nacisku na stosowane urządzenia jest podyktowane celami marketingowymi i wielokrotnie wprowadza pacjentów w błąd. Najważniejsze w zabiegach przeszczepu włosów, w tym także wykonywanych metodą FUE jest DOŚWIADCZENIE I SPRAWNOŚĆ CHIRURGA ORAZ JEGO ZESPOŁU.
Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że z powodu specyficznego wzrostu włosów zabieg pobierania przeszczepów metodą FUE jest niewykonalny. Pozostaje wówczas alternatywa pobrania przeszczepów metodą klasyczną w formie paska skóry. Taka zmiana metody jest wykonywana jedynie za zgodą pacjenta.
Uzyskane przeszczepy składają się z pojedynczych jednostek mieszkowych (Fot. 6) i są umieszczane w mikroskopijnych nacięciach. Od wielu lat w Klinice Kolasiński stosowana jest technika four hands stick and place, która pozwala na bardzo szybkie i precyzyjne umieszczenie przeszczepów w skórze okolicy biorczej.
Wielokrotnie zabieg przeszczepu włosów jest uzupełniany ostrzyknięciem okolicy biorczej osoczem bogatopłykowym. Istnieją liczne doniesienia potwierdzające zasadność takiego postępowania. W Klinice wielokrotnie stosujemy tę technikę.
Po zabiegu głowa pozostaje bez opatrunku. W uzasadnionych przypadkach lekarz decyduje o zastosowaniu opatrunku na pierwszą dobę po operacji. Najczęściej pacjent może opuścić Klinikę zaraz po zabiegu. W uzasadnionych sytuacjach pacjent pozostaje w klinice jedną dobę.
Po zabiegu
Okres powrotu do pełnej sprawności jest bardzo szybki. Okolica dawcza goi się najczęściej 1-2 tygodnie. W tym czasie punkty pobrania przeszczepów są zagojone i niewidoczne. Odrastające w tej okolicy włosy ułatwiają ukrycie drobnych blizenek (Fot.7A). Metoda FUE pozwala na noszenie bardzo krótkich włosów bez obawy o dostrzegalność śladów interwencji chirurgicznej.
Okolica biorcza goi się równie szybko. W pierwszych dniach po zabiegu należy zachować szczególne środki ostrożności by nie uszkodzić przeszczepów (Fot.8). Trzy dni po zabiegu należy umyć głowę.
Dzięki zastosowaniu odpowiedniej formuły znieczulenia najczęściej nie pojawia się obrzęk (opuchnięcie) czoła. Strupki pokrywające przeszczepy odpadają w ciągu tygodnia, a przeszczepione włosy przechodzą w fazę telogenu i wypadają w ciągu dwóch tygodni. Nowe włosy odrastają po trzech miesiącach. Najczęściej pacjent powraca do pełnej sprawności fizycznej w ciągu 1-2 tygodni, co pozwala na normalne wykonywanie pracy. Również po tygodniu może rozpocząć uprawianie ćwiczeń fizycznych. Po zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE nie ma konieczności przyjazdu na kontrolę i zdejmowania jakichkolwiek szwów chirurgicznych.
Zalety przeszczepu włosów metodą FUE
- Niewidoczne blizny w miejscu pobrania przeszczepów
- Możliwość noszenia bardzo krótkich włosów po zabiegu
- Możliwość wykonania zabiegu przeszczepu włosów u osób mających skłonności do szerokich i przerostowych blizn
- Możliwość korygowania blizn skóry owłosionej głowy
- Szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej
- Nie ma konieczności przyjazdu na wizytę kontrolną po zabiegu
W miejscu pobrania przeszczepów nie ma blizny:
Kliknij na miniaturę, żeby zobaczyć zdjęcie w większym rozmiarze.
Wady przeszczepu włosów metodą FUE
- Znacznie dłuższy czas trwania zabiegu
- Wyższy koszt zabiegu
- Niemożność wykonania zabiegu u osób z bardzo kręconymi włosami