Trądzik to choroba dermatologiczna o podłożu łojotoku, dotykająca praktycznie całą populację nastolatków, głównie chłopców (Acne Vulgaris) oraz część dorosłych od około 25-30 r.ź. (Acne Tarda). Różnica polega na rozmieszczeniu i rodzaju zmian, lecz w większości podlegają tym samym protokołom zabiegowym.
Sama etiopatogeneza nie jest do końca poznana, lecz na jej przebieg ma wpływ wiele czynników:
- Genetyka
- Nadmierna aktywność gruczołów łojowych
- Wpływ hormonów androgenowych i progesteronu
- Nadmierna keratynizacja mieszków
- Rozwój bakterii Propionibacterium Acnes i drożdżaków Pityrosporum Ovale
- Procesy immunologiczne
- Udział aktywnych form tlenu (wolne rodniki)
- Udział insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1
Czynniki takie jak stres, niewłaściwa dieta obfitująca w produkty mleczne i produkty o wysokim indeksie glikemicznym, klimat sprzyjający poceniu, agresywna i niewłaściwa pielęgnacja, dym papierosowy, niektóre leki (anaboliki) i związki chemiczne (chlor) prowokują powstawanie i nasilanie zmian trądzikowych.
Terapia trądziku pospolitego (A. Vulgaris) oraz osób dorosłych (A. Tarda) jest złożonym i długotrwałym procesem prowadzonym równolegle w gabinecie i w domu, opierająca się na wykorzystaniu szerokiego spektrum produktów leczniczych (np. retinoidy, kwas salicylowy, azelainowy) i pielęgnacyjnych (np. witaminy A, C, PP, cynk, kwasy owocowe).Celem terapii jest ukierunkowanie na działanie regulujące wydzielanie sebum, proces keratynizacji mieszka, działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przywrócenie właściwego pH, antyoksydacyjne, immunomodulujące i naprawcze.
Do głównych zabiegów należy terapia kwasami medycznymi, antyoksydantami i białkami, terapia LED (light emiting diode) – leczenie światłem, zabiegi oczyszczające i terapia fotodynamiczna.